Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Wiadomość powitalna SIMRACE.PL
Zarejestruj się by zyskać dostęp do wszystkich funkcji strony, pytaj, czatuj, udzielaj się na forum. Po prostej rejestracji zyskasz dostęp do pełnych treści oraz kontakt ze społecznością SimRace.pl Wiadomość tylko dla niezarejestrowanych, ZAPRASZAMY!
Logowanie Utwórz konto
Zdjęcie

Oculus Rift i inne VR - Virtual Reality 3D w grach wyścigowych

VR

619 odpowiedzi w tym temacie

#1
rauf

rauf
 • STEAM ID:rauf00
 • Origin ID:rauf00
 • Xbox Live:rauf00
 • PSN id:rauf00
 • Social Club:rauf00
 • Lokalizacjagłęboka wieś

Oculus to nie tylko gogle do 3D, ale część szerszego zjawiska znanego jako Augmented Reality - AR (rozszerzona rzeczywistość).
Za wiki "system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo". I wkrada się do naszego życia szybciej niż by się to wydawało.

Oculus-Rift-Logo2_zpsfe1a9652.jpg

Przykłady:

 • SkyView i inne popularne apki na smartfony pokazujące gwiazdy i planety z jednoczesnym podglądem tego co widzi obiektyw na ekranie;
 • Night Vision czy inne systemy wspierające widzenie nocne w samochodach wraz z wyświetlaczami HUD i całym GPS;
 • Google Glass to już cały komputer i internet przed oczami.

Jak to działa?

W goglach zamontowany jest ekran (w DK2 to LCD z Samsunga Galaxy) który generuje obraz dla każdego oka z osobna. Takie patrzenie wymusza wrażenie przestrzennego widzenia generowane przez nasz mózg. Tylko po co nam takie "wrażenie" skoro człowiek i tak widzi przestrzennie?

oculus-work2_zps6ac28833.jpgTechnikalia
Owszem, ale na krótkim i niewielkim dystansie (do ok.10 metrów). I jest to problem z którym zmagają się w kinematografii od dawna, ostatnio publiczna dyskusja miała miejsce przy okazji premiery Avatara, gdzie efekty niektórzy oceniali jako "przesadzone". Dlaczego przy większych odległościach nie widzimy tak wyraźnie przestrzennie? Ano dlatego że mamy blisko siebie osadzone oczy i różnice w kątach widzenia nie są wystarczające.
Prosty eksperyment który przypomni nam sobie ten efekt 3D - zasłonić jedno oko i poruszać głową na boki, tak wyraźnie żeby przedmioty bliżej nas poruszały się na tyle tych oddalonych. Wszystko zasługa naszego mózgu który konwertuje w locie mnóstwo informacji (łącznie z tym że widzimy do góry nogami). Technika 3D skupia się na wymuszeniu różnych kątów widzenia dla oczu, co sprawia że możemy akomodować (skupiać) wzrok w skali blisko/daleko stale. Po małym przynudzaniu, jak to się ma do Oculusa i zastosowania w grach?

stereo2_zps95378e29.jpg
Pierwszy stereoskop autorstwa Olivera Wendell Holmes'a z 1861 roku.

Praktyka
Kiedy nie patrzymy w płaski w monitor, tylko mamy przed oczyma otaczającą nas VR doznajemy (brzmi to zabawnie ale przemysł XXX już dobrze wie jak zadbać o nasze doznania) zjawiska zanurzenia, immersji. Wykreowany świat wydaje się być na wyciągnięcie ręki, wręcz wciąga i powoduje...problemy z błędnikiem. Każdy kto pamięta wizje z proroczego filmu Kosiarz Umysłów domyśla się jak może to wyglądać. Do tej pory mieliśmy TrackIR lub Kinecta które śledziły ruchy ciała czy głowy, gogle za pomocą wbudowanego żyroskopu orientują się przestrzennie, dodatkowo w DK2 mamy małą kamerkę która po przymocowanie przed nami zwiększa precyzję.

Wykorzystanie w grach
Czyli to co nas najbardziej interesuje. Oculus od początku celuje w ten rynek i kiedy na początku roku za za 2 miliardy dolarów Facebook wykupił Oculusa dał jasny sygnał że dla branży rozrywkowej będzie to nowy bodziec do rozwoju. Od pierwszego Development Kit (powiedzmy zestaw roboczy) głównie skupiają się na ulepszeniach w obszarach:

 • rozdzielczość ekranu
 • opóźnienia wyświetlania
 • waga i wygoda użytkowania

O ile DK1 znajdywał wykorzystanie głównie w prostych demkach ze swoją niską rozdzielczością i innymi problemami wieku dziecięcego, o tyle DK2 jest już pełnoprawnym produktem testowym pokazującym potencjał tej technologii.
Ponieważ DK2 wymaga specjalnego oprogramowania po stronie softu (sam nie skonwertuje zawartości na 3D) lista programów w których można go przetestować stale rośnie. Obok mnóstwa demek pojawiają się i gry które mocno współpracują z Oculusem jak np. Project CARS.
Wyścigowe tytuły które zadeklarowały wsparcie dla tech technologii to choćby Assetto Corsa czy Grid Autosport.
Tymczasowym rozwiązaniem wydaje się specjalny sterownik który umożliwia korzystanie z aplikacji bez oficjalnego wsparcia, kosztujący 138 złotych.
3D driver VORPX

 

 

 

 

 


Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.

Rig

PC
 
38700337265_4a399a161c_o.jpg moje zaufane źródło testów sprzętu i technologii 
rauf uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi!

Jak wołać użytkownika i cytować fragmenty
Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)


#2
LKRISS

LKRISS
 • STEAM ID:lkriss2
 • Origin ID:BOTAWP
 • Xbox Live:LKRISS22
 • Social Club:lkriss22
 • LokalizacjaWarszawa

Nie ślędzę tak dokłądnie rynku ale z tego co widzę to pojawiła się już konkurencyjna firma z niemiec. Carl Zeiss VR One to produkt, który ma konkurować na rynku zarówno z Samsungiem Gear VR i Oculusem Rift. Tyle, że aktualnie skupia się na współpracy z smartphonami a nie grami. Na rynku mamy zobaczyć ten produkt już na początku roku w cenie 99 USD.

zeiss_p.jpg


Natomiast Galaxy Gear VR ma kosztować 199 dolarów. Na rynku ma pojawić się jeszcze w tym roku.

r320-white-dynamic2-007-1.jpg


SimRace Polska "Prędkość dźwięku to bardzo dziwna sprawa. Rodzice coś mówią jak masz 15 lat a dociera dopiero koło trzydziestki"
simr.pngbutton-4220-black.png

Rig

PC

:idea: Uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi

#3
Angello

Angello

  Założyciel NIGHT RIDERS

 • Administratorzy
 • 1787 postów
 • STEAM ID:Angello_PL
 • Xbox Live:AngelloPL
 • PSN id:Angello_PL
 • LokalizacjaWhiteStock

Ciekawe jak te wszystkie "patrzałki" wpływają na wzrok ??


 24339541219_aa976f320e_o.png


#4
rauf

rauf
 • STEAM ID:rauf00
 • Origin ID:rauf00
 • Xbox Live:rauf00
 • PSN id:rauf00
 • Social Club:rauf00
 • Lokalizacjagłęboka wieś

IMO dokładnie tak samo jak przyłożenie głowy do telewizora i gapienie się w ekran. Zabawa w 3D za pomocą ekranów a nie hologramów czy czegoś tam jeszcze powoduje ileś zaburzeń z którymi naukowcy dopiero starają się zmierzyć. Znane jest to wszystkim którzy eksperymentowali z choćby z telewizorami 3D i okularami.

Tutaj raport często przytaczany w dyskusjach nad aspektem zdrowotnym:

http://www.researchg...ng/publications

 

 

Finansowane przez firmę Intel badanie pozwoliło dokładnie zbadać wpływ filmów 3D na wzrok i ogólne zdrowie współczesnego widza. Wyniki prac naukowców pokazują, że to zwłaszcza młodzi  widzowie, jak również Ci, siedzący podczas seansu barrzo blisko ekranu, są najbardziej narażeni na przykre dolegliwości, takie jak zaburzenia ostrości wzroku czy nudności.
Badacze zwerbowali 203 chętnych, zarówno wśród nastolatków, jak i dorosłych widzów, którym na 55-calowym telewizorze LCD wyświetlono rodziny film z 2009 roku. Część oglądała wersję 2D, reszta 3D. Odległości od ekranu oraz kąty pod jakimi widzowie oglądali film, były różne. Badanych wypytano o wcześniejsze występowanie problemów ze wzrokiem podczas oglądania filmów oraz o wrażenia  z odczuwalnego wpływu filmu na wzrok zarówno podczas seansu, jak również po jego zakończeniu.

Wyniki eksperymentu przedstawiały się niepokojąco: u 12% oglądających film w formacie 2D zanotowano zwiększenie poczucia dyskomfortu, podczas gdy u grupy oglądającej film w formacie 3D odsetek ten stanowił 20%. Widzowie seansu 3D częściej złaszali takie problemy jak astenopia, ból gałki ocznej, wrażenie ciągnięcia w oku, podwójne widzenie, zawroty głowy oraz dezorientacja. Naukowcy zaobserwowali, że młodzi  widzowie (w wieku od 24 do 35 lat) mocniej odczuwają też tzw. zanurzenie się w filmie 3D. Badanie wykazało ponadto, że byli oni bardziej narażeni na wyżej wymienione dolegliwości, niż osoby starsze. Naukowcy podejrzewają, iż starsi widzowie odczuwali mniejszy dyskomfort podczas seansu 3D, ponieważ są mniej wrażliwi na stymulację wzrokową. Inaczej mówiąc, u osób starszych występuje osłabienie wzroku wynikające ze starzenia się soczewki ocznej, a co za tym idzie - łatwiejszego przyzwyczajania się oka do rozbieżności między bliżą i dalą.

Iluzję w formacie obrazu 3D uzyskuje się przez fakt, że lewe i prawe oko widzą dany obiekt pod różnymi kątami. Dopiero mózg łączy oba te obrazy w całość, tworząc wizualizację przestrzenną. Podczas seansu w technologii 3D nasz mózg w szybkim tempie musi interpretować obraz i symulować efekt 3D, podczas gdy w rzeczywistości otrzymywane są obrazy 2D. Powoduje to, że nasz wzrok musi skupiać się zarówno na pierwszym planie, jak i głębi jednocześnie. Ten stan rzeczy odpowiada za dolegliwości związane z gałką oczną, szczególnie z jej sześcioma mięśniami, czyli aparatem ruchowym gałki ocznej. Dzieci emmetropowe (z prawidłowym widzeniem) oraz osoby młode dysponują zwykle dużym zakresem akomodacji, czyli mechanizmem fizjologicznym, pozwalającym na regulację mocy układu optycznego oka. Ponieważ ostrość obrazu 3D nie jest taka sama jak w rzeczywistości, naturalna akomodacja u tych osób podczas oglądania filmu nie występuje i oko w sposób nietypowy postrzega związek między ostrością a odległością szczegółów. Mózg radzi sobie z takim stanem rzeczy, oddzielając akomodację od ruchu gałek ocznych - i to ten podział wpływa właśnie na uczucie dyskomfortu. Po kilku minutach zaburzenia dwuoczności zwykle ustępują.

Najpoważniejszym problemy odnotowane przez badaczy, dotyczą bólu głowy oraz nudności, zauważa główny autor badania dr Shun-Nan Yang z Pacific University College of Optometry w Forest Grove. stan Oregon. Symptomy te u niektórych osób nasilały się w ciągu 15 minut od zakończenia seansu, nie trwały jednak zwykle dłużej, niż do następnego dnia. Jak bowiem wykazały prace badawcze, wszelkie symptomy, jakie mogą wystąpić u osób oglądających film 3D, są krótkotrwałe i związane bezpośrednio z zaburzeniami wzroku, a także chorobą lokomocyjną.

Dr Yang radzi, w jaki sposób uniknąć problemów związanych z oglądaniem filmów w formacie 3D. Można zapobiec wspomnianym symptomom poprzez zmianę miejsca z którego obserwujemy obraz i tym samym kąt widzenia obrazu. Pomóc może również dostosowanie balansu bieli obrazu do oświetlenia panującego w pomieszczeniu, w którym oglądamy film. Warto pamiętać, że siadając bliżej ekranu będziemy odbierać film jako bardziej realistyczny, ale jednocześnie będziemy bardziej narażeni na odczuwanie problemów wzrokowych czy fizycznych.

Dr Shun-Nan Yang twierdzi, że wciąż tajemnicą pozostaje fakt, dlaczego wielu widzów odczuwa problemy ze wzrokiem oraz innego rodzaju dolegliwości fizyczne podczas zwykłego seansu filmowego oglądanego w telewizji.

Oglądanie filmów w formacie 3D jest dla wzroku wyzwaniem, ponieważ oko podczas seansu musi dostosowywać się do różnych odległości obrazu na ekranie oraz wrażenia głębi, jakie tworzy format 3D. Zauważono, że problemy ze wzrokiem podczas seansu 3D w kinie są mniej prawdopodobne, niż podczas podobnego seansu w domu. Warunki techniczne panujące w kinach są bardziej odpowiednie dla naszego narządu wzroku.

W przypadku, gdy dzieci podczas seansów 3D doświadczają kłopotów z widzeniem, dr James Salz, profesor okulistyki pracujący na Uniwersity of Southern Kalifornia, proponuje rodzicom proste rozwiązanie, polegające na zdjęciu okularów 3D i oglądaniu filmu przez pewien czas w wersji lekko rozmazanej. Sam lekarz wypróbował to rozwiązanie na swoich wnukach w wieku 4 i 7 lat. Dzieci nie narzekały na nienajlepszą jakość obrazu, ponieważ mimo wszystko czuły się bardziej komfortowo, niż oglądając film w okularach 3D.

Jak zauważa dr Shun-Nan Yang, filmy 3D są odpowiednie tylko dla tych osób, które nie odczuwają skutków ubocznych obcowania z trójwymiarowym obrazem. Warto to sprawdzić, ponieważ dolegliwości, jakie występują u pewnej grupy widzów, mogą być na tyle nieprzyjemne, iż zabiorą całą przyjemność obcowania z dziełem filmowym.

 

źródło: http://www.optykpodw...d-na-wzrok.html

 

IMO można jak w przypadku jet laga, minimalizować objawy (np. oglądając na dużym ekranie w kinie, w zaciemnieniu) ale skutki uboczne zawsze jakieś będą.

 


Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.

Rig

PC
 
38700337265_4a399a161c_o.jpg moje zaufane źródło testów sprzętu i technologii 
rauf uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi!

Jak wołać użytkownika i cytować fragmenty
Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)


#5
Angello

Angello

  Założyciel NIGHT RIDERS

 • Administratorzy
 • 1787 postów
 • STEAM ID:Angello_PL
 • Xbox Live:AngelloPL
 • PSN id:Angello_PL
 • LokalizacjaWhiteStock

Sam posiadam TV 3D i bardzo rzadko korzystam z tego bajeru podczas grania lub oglądania filmów.

W prawdzie jakiegoś zmęczenia oczu czy bólu głowy nigdy nie miałem, wolę zapobiegać niż leczyć  :cool:

 

Dlatego też wątpię żebym zdecydował się na zakup takiej zabawki, bo będzie tylko zalegała w szufladzie jak okulary 3D.


 24339541219_aa976f320e_o.png


#6
rauf

rauf
 • STEAM ID:rauf00
 • Origin ID:rauf00
 • Xbox Live:rauf00
 • PSN id:rauf00
 • Social Club:rauf00
 • Lokalizacjagłęboka wieś

Pojawił się poradnik jak poprawnie ustawić Oculus Rift DK2

Jak skonfigurować Oculus Rift DK2 - poradnik cz.2


Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.

Rig

PC
 
38700337265_4a399a161c_o.jpg moje zaufane źródło testów sprzętu i technologii 
rauf uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi!

Jak wołać użytkownika i cytować fragmenty
Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)


#7
major183

major183

  Bywalec

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 78 postów
 • STEAM ID:major183
 • LokalizacjaZabrze

Może to nie odpowiedni temat. Co sądzicie o tym ustrojstwie? Warto? http://www.vrhunters...t-dk2-nowy-sdk/#8
K.A.R.R.

K.A.R.R.

  Hachiroku

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1137 postów
 • STEAM ID:szop_88pl
 • LokalizacjaLeszno

Chyba nieswojo bym się czuł nie widząc rzeczywistej kierownicy, a tym bardziej gałki zmiany biegów. Być może to kwestia przyzwyczajenia. Póki co czekałbym na bardziej zaawansowane wersje, gdyż ten projekt to takie ciągłe WIP. Nie mam jednak wątpliwości, iż to przyszłości symulacji jak i gamingu w ogóle.


|CPU| i7 3770k 4.4 GHz |COOLER| Noctua NH-D14 |MOBO| Asus P8Z77-V Pro |RAM| 2x8 GB G.Skill TridentX 2400 |PSU| 680W B-Quiet SP E9-CM |GPU| MSI 980ti Gaming

|SSD| 750 GB Samsung EVO850 |HDD| 1,2 TB Seagate+500 GB WD USB |SC| Asus Xonar DX |CASE| Bitfenix Shinobi XL 

 

|SC| Samsung UE55KS8000 4K 60Hz 4:4:4 |SOUND| Logitech Z906, G430 |WHEEL| Thrustmaster T500 |PEDALS| Fanatec CSP V3 |SHIFTER| Fanatec CSS 1.5, CS Handbrake |RIG| DIY


#9
LKRISS

LKRISS
 • STEAM ID:lkriss2
 • Origin ID:BOTAWP
 • Xbox Live:LKRISS22
 • Social Club:lkriss22
 • LokalizacjaWarszawa

Ciekawy FAQ czyli co i jak o Oculus Rift

 

http://www.vrhunters...awane-pytania1/


SimRace Polska "Prędkość dźwięku to bardzo dziwna sprawa. Rodzice coś mówią jak masz 15 lat a dociera dopiero koło trzydziestki"
simr.pngbutton-4220-black.png

Rig

PC

:idea: Uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi

#10
Szumpeter

Szumpeter

  Stały bywalec

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 409 postów
 • LokalizacjaOlsztyn

major183

Czy warto kupować Oculus Rifta? Poniżej mój opis wrażeń z 15 września. Testowałem wersję DK2:
 

Rift jest wspaniały. Wrażenia podczas gry nie do opisania, a uczucie prowadzenia samochodu nie do porównania z niczym innym. Sprawia, że wszelkie systemy do head trackingu wyglądają po prostu głupio i sztucznie. Złudzenie rzeczywistości jest doskonałe. Widząc jak wirtualna kierownica i ręce na niej, robią dokładnie to co prawdziwa kierownica którą trzymamy, w dodatku umieszczona w takiej samej odległości i wysokości, to aż chce się krzyczeć z radości. Sam krzyknąłem przy pierwszym wyjeździe z pit-stopu :)
 
Najbardziej bałem się sterowania autem. Jestem jakoś tak dziwnie skonstruowany, że wszelkie systemy headtrackingowe, czy sztucznie kręcące głową na podstawie stopnia skręcenia kierownicy, sprawiają że zapominam jak się jeździ i jestem więcej czasu na trawie niż na torze. Natomiast jazda w Rifcie nie sprawiała żadnych trudności. Nawet wydawało mi się, że łatwiej i bardziej naturalnie wyprowadza się auto z poślizgu, niż na normalnym monitorze. Podczas jazdy bokiem, z Riftem na głowie, patrzymy w bok auta i możemy swobodnie obserwować trasę jednocześnie kontrolując auto. Grając na monitorze widzimy linię boczną toru przemieszczającą się wzdłuż ekranu. 
 
Jednakże na chwilę obecną nie kupiłbym go. Rozdzielczość zabija jakikolwiek sens poważnej gry i psuje wszystko. Jest tak mizerna, że ciężko znaleźć punkty hamowania i jest to winą rozdzielczości, a nie "płaskości" obrazu. Zakładając, że punkt hamowania jest przy jakiejś linii z boku toru, czy na połowie tarki, to dopóki nie dojedziemy do tego miejsca, dopóty ciężko będzie ocenić gdzie ono może być. Testowałem go grając w pCARS i przy trasie stały jaskrawe pomarańczowe słupki, które pojawiały się dosłownie 100m przed autem. Wcześniej nie było ich widać, gdyż były cieńsze niż jeden piksel. Najbliższą symulację problemu z rozdzielczością osiągnąłem poprzez włączenie filmu z normalnego przejazdu na youtube i zmniejszeniu jakości do 240p. Naprawdę jest tak źle. Grać można ale bardziej dla relaksu, niż bicia rekordu świata. Rozdzielczość jest na tyle słaba, że nawet uniemożliwia przyjrzenie się licznikom. Wskaźniki widać, ale wartości wcale. Psuje ona również uczucie prędkości. Widać bardzo niewiele detali asfaltu, w związku z czym brakuje punktu odniesienia dla określenia prędkości. Do 3 biegu jest nieźle, później ciężko rozróżnić 150 od 250km/h.
 
Także:
- radość z jazdy 10/10
- odczucie bycia w aucie na torze 11/10 - naprawdę nie do opisania
- przydatność do wyścigów ligowych 2/10
 
Jednakże to wciąż wersja deweloperska i trzymam kciuki za wersję konsumencką.

 


#11
major183

major183

  Bywalec

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 78 postów
 • STEAM ID:major183
 • LokalizacjaZabrze

Dzięki za recenzje:) Czyli na razie odpuszcza sobie ten produkt. Chodź trzeba przyznać, że ten projekt wygląda obiecująco;)#12
Szumpeter

Szumpeter

  Stały bywalec

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 409 postów
 • LokalizacjaOlsztyn

Jeżeli tylko zamontują tam wyświetlacz 4k, bez pikseli pen-tile, to jest szansa na uzyskanie efektu jak przy standardowym obrazie 720p. Dodajmy do tego obiecane w wersji konsumenckiej 90hz zamiast obecnych 75hz i całość zacznie nadawać się do codziennego użytku. Obecnie jest to coś co sprawia że czujemy się jak podczas pierwszych kontaktów z grami "woooow to jest niesamowite!", ale ciężko tego używać na co dzień. 

Jestem przekonany, że w przyszłości po pokonaniu problemu rozdzielczości (może w tej generacji się jeszcze nie udać), żaden z miłośników wirtualnego ścigania, nie wybierze 3 monitorów nad Rifta. Szczególnie, że kosztować ma on ok 1500zł.#13
Szumpeter

Szumpeter

  Stały bywalec

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 409 postów
 • LokalizacjaOlsztyn#14
jacekben76

jacekben76

  Stały bywalec

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 379 postów
 • STEAM ID:profuturo
 • Xbox Live:jacekben76
 • LokalizacjaWłocławek

Jeżeli tylko zamontują tam wyświetlacz 4k, bez pikseli pen-tile, to jest szansa na uzyskanie efektu jak przy standardowym obrazie 720p. 

 

Zamontowanie wyświetlacza 4K to może być najmniejszy "problem". Do tego jeszcze potrzeba sprzętu, który to udźwignie :) 

 

Bardzo dobrze jakość obrazu jaką obecnie generują DK1 i DK2 pokazuje:

http://vr.mkeblx.net/oculus-sim/


..enjoy the silence.. 

 

pc.jpg

 

PC: [GPU] MSI GeForce  GTX 1080 8GB, [CPU] i7 7700, [MB] MSI H270 Gaming Pro, [RAM] 2x 8GB DDR4 2400 MHz Kingston HyperX Fury, [HDD] SSD 240GB Kingston HyperX 3K, [PU] Thermaltake 730W Modular, [OS] Win10 x64 
RIG: Playseat Evolution | wheel: Fanatec ClubSport Wheel Base V2 | Fanatec Universal HUB + GT wheel | Fanatec Formula rim | pedals: Fanatec ClubSport Pedals V2 | shifter: Fanatec ClubSport Shifter SQ V1.5 | DSD CSW panel | 2x Aura Bass Shaker Pro | Razer Chimaera 5.1 | 3x LCD LG 32" + 10" Android + 4,5" Android
Net: Ping 8, DL 60Mb, Up 20Mb

#15
rauf

rauf
 • STEAM ID:rauf00
 • Origin ID:rauf00
 • Xbox Live:rauf00
 • PSN id:rauf00
 • Social Club:rauf00
 • Lokalizacjagłęboka wieś

Podano rekomendowane wymagania systemowe do obsługi konsumenckiej wersji gogli Oculus debiutujących w 1szym kwartale 2016.

 

https://www.oculus.c...-vr-jam-voting/
 

 • NVIDIA GTX 970 / AMD 290 equivalent or greater
 • Intel i5-4590 equivalent or greater
 • 8GB+ RAM
 • Compatible HDMI 1.3 video output
 • 2x USB 3.0 ports
 • Windows 7 SP1 or newer

Nie wiem czy Jacek się ze mną zgodzi, ale z jedną kartą tej mocy to można liczyć raczej na mocno średnie ustawienia.

A VR ma to do siebie, że percepcja jest tym lepsza im bardziej możemy wymaksowac obraz. Nie ma więc sensu brac gogli z nastawienie - pogram w średnich w 30 fps...

Przede wszystkim to sprzęt na 75Hz, więc fps lepiej mieć w okolicach 90, do tego trzeba obsłużyć 2 ekrany (każdy na oko) i trzeci gdzie mamy pulpit kompa.

Najważniejsze więc to max szybkie odświeżanie i render klatek w jak najlepszej jakości.

 

W przybliżeniu DK2 potrzebowało 75% mocy tego co obsługa 3xFHD.

 

i jeszcze cytat

https://www.oculus.c...ering-the-rift/

 

 

Rift runs at 2160×1200 at 90Hz split over dual displays, consuming 233 million pixels per second. At the default eye-target scale ( ??), the Rift’s rendering requirements go much higher: around 400 million shaded pixels per second. This means that by raw rendering costs alone, a VR game will require approximately 3x the GPU power of 1080p rendering.

 

A rodzielczość i częstotliwość ma jescze urosnąć...


Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.

Rig

PC
 
38700337265_4a399a161c_o.jpg moje zaufane źródło testów sprzętu i technologii 
rauf uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi!

Jak wołać użytkownika i cytować fragmenty
Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)


Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: VR

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych