Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Wiadomość powitalna SIMRACE.PL
Zarejestruj się by zyskać dostęp do wszystkich funkcji strony, pytaj, czatuj, udzielaj się na forum. Po prostej rejestracji zyskasz dostęp do pełnych treści oraz kontakt ze społecznością SimRace.pl Wiadomość tylko dla niezarejestrowanych, ZAPRASZAMY!
Logowanie Utwórz konto
Zdjęcie

T300 - Load cell mod T3PA - projekt

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

Hawaj

Hawaj

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 93 postów
  • STEAM ID:Hawaj

HX 711 to przetwornik AC, INA 125 to precyzyjny wzmacniacz operacyjny, można oczywiście użyć HX 711 do obsługi load cell ale wtedy należy zastosować procesor do komunikacji z PC.

smogf

smogf

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 322 postów
  • LokalizacjaSlubice

HX 711 to przetwornik AC, INA 125 to precyzyjny wzmacniacz operacyjny, można oczywiście użyć HX 711 do obsługi load cell ale wtedy należy zastosować procesor do komunikacji z PC.

No dokładnie, ale już nie chciałem się tak bardzo rozwijać, tym bardziej, że była mowa o module całym a nie samym czujniku. Zawsze można to przepuścić przez jakieś arduino. No ale chyba nie o to w tym chodzi, żeby dodawać sobie urządzeń. Akurat wczoraj lutowałem na nowo stopkę pod INA. Lepsze to niż kolejny kontroler po drodze.

PC

Rig

smogf

smogf

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 322 postów
  • LokalizacjaSlubice

Montujemy według schematu:

schemat.jpg

A tak wracajac jeszcze do schematu. Przegladajac datashety, aby to bylo poprawnie zrobione to nie powinnismy zasilac load cella z tego samego zrodla zasilania co INA. INA125P powinna byc zasilona (pradem o bodajze 1,2V wiekszym niz chcemy osiagnac na wyjsciu. Potem wybieramy wyjscie zasilania na tensometr zwierajac pin 4 z odpowiednio z 13 - 16. Tym samym ustawiamy zakres pracy (prad wejsciowy, 2.5V, 5V, 10V) dla load cella i z tego pinu puszczamy zasilanie na load cell. Wspolny GND jest ok.

Str. 1 w datasheet od INA125P

datacircuit.png

PC

Rig

Maximus

Maximus

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 46 postów
  • STEAM ID:zx_spectrum_1977
  • Xbox Live:Draconus F1

Odświerzam.A możesz zrobić poprawkę na schemacie jak ma to wyglądać i jakie zapodać zasilanie?

www.thermplast.pl

smogf

smogf

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 322 postów
  • LokalizacjaSlubice

Na dobra sprawe to nie jest tak, ze powyzszy schemat nie bedzie dzialal. Osobiscie uwazam, ze majac na uwadze powyzsze nie bedziemy w stanie uzyskac napiec wyjsciowych na 100% zakresu, co wiaze sie z dodatkowa kalibracja tegoz pedalu za pomoca np. dxTweak oraz w zwiazku z tym zmniejszeniem rozdzielczosci.

A co do samego schematu. Niestety nie moge wprowadzic poprawek. Potrzebne sa:

- napiecie na + dochodzacym do potencjometru hamulca

- napiecie na wyjsciu pochodzacym z potencjometru hamulca przy 0% wcisniecia pedalu oraz przy 100% wcisniecia pedalu.

- no i specyfikacja tensometru

Wtedy bedzie wiadomo jakie wartosci sa potrzebne, wiec mozna przeliczyc jakie napiecia wejsciowe sa potrzebne oraz jakie polaczenie INY zastosowac.

PC

Rig

Maximus

Maximus

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 46 postów

ina122 taki wcześniej uzywałem .Teraz użyłem  ina125 taki sam układ jak tutaj tylko jutro kupie potencjometr regulowany 100 om(na razie działa bez zarzutu przy rezystorze z belka 10kg).Czekam na belkę  20 kg.  

www.thermplast.pl

smogf

smogf

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 322 postów
  • LokalizacjaSlubice

ina122 taki wcześniej uzywałem .Teraz użyłem  ina125 taki sam układ jak tutaj tylko jutro kupie potencjometr regulowany 100 om(na razie działa bez zarzutu przy rezystorze z belka 10kg).Czekam na belkę  20 kg.  

No skoro działa bez zarzutów na tym schemacie, to tylko się cieszyć. Swoja droga 20kg trochę nie za mało?

PC

Rig

Panjapa22

Panjapa22

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 303 postów
  • LokalizacjaWrocław
Na plastikowe t3pa balbym sie dac wiecej :)

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Rig

PC

Maximus

Maximus

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 46 postów

Odgrzewam.Piszę do tych którzy chcą lub będą robić to w własnym zakresie.Proszę uważać na prawidłowe połączenie .Niestety mam w serwisie 3 bazy thrustmastera nie do uratowania.

Zapodali napiecie na processor i płyty juz nie do uratowania.

Ew mozna to zlecić  .NA OLX mam ogłoszenie.

www.thermplast.pl

mik7

mik7

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Witam szanowne grono.

Chętnie zrobiłbym sobie upgrade ale widzę, że wszystke zdjęcia podlinkowane poznikały już...

Macie może zdjęcia z oryginalnego postu? Jak to jest pomontowane?

Hawaj

Hawaj

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Odgrzewam.Piszę do tych którzy chcą lub będą robić to w własnym zakresie.Proszę uważać na prawidłowe połączenie .Niestety mam w serwisie 3 bazy thrustmastera nie do uratowania.

Zapodali napiecie na processor i płyty juz nie do uratowania.

Ew mozna to zlecić  .NA OLX mam ogłoszenie.

Przy podłączeniu według mojego opisu nie ma możliwości uszkodzenia procesora w bazie z prostego powodu,  nie jest podawane zewnętrzne napięcie do zasilania wzmacniacza operacyjnego. W opisie jest wyraźnie napisane : " podłączyłem w miejsce fabrycznej kostki od potencjometru hamulca" a więc zasilanie jest z bazy. Dlatego proszę nie wprowadzać w błąd, robiąc według mojego opisu nie grożą żadne spalenia, pożary i inne kataklizmy.

Hawaj

Hawaj

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Montujemy według schematu:

schemat.jpg

A tak wracajac jeszcze do schematu. Przegladajac datashety, aby to bylo poprawnie zrobione to nie powinnismy zasilac load cella z tego samego zrodla zasilania co INA. INA125P powinna byc zasilona (pradem o bodajze 1,2V wiekszym niz chcemy osiagnac na wyjsciu. Potem wybieramy wyjscie zasilania na tensometr zwierajac pin 4 z odpowiednio z 13 - 16. Tym samym ustawiamy zakres pracy (prad wejsciowy, 2.5V, 5V, 10V) dla load cella i z tego pinu puszczamy zasilanie na load cell. Wspolny GND jest ok.

Str. 1 w datasheet od INA125P

datacircuit.png

W założeniu miało być maksymalne uproszczenie konstrukcji, oczywiście przy tak niskim napięciu zasilania jakie uzyskujemy z bazy rozdzielczość będzie stosunkowo mała, natomiast nie rozwodząc się w szczegółach zbliżona do fabrycznej, a równocześnie zasilanie z bazy eliminuje awarie spowodowane złą polaryzacją zewnętrznego napięcia zasilającego o czym powyżej napisał kolega Maximus. Post który kolega opublikował jest oczywiście słuszny natomiast może się przyczynić do znacznego wzrostu Thrustmasterów sprzedawanych jako uszkodzone, gdyż nie wszyscy odwiedzający to forum są elektronikami. Idąc jeszcze dalej można INA125 zasilać chyba do 36V co przy zastosowaniu zewnętrznego procesora da użytecznie ogromną rozdzielczość, ale nie o tym jest ten temat.

Użytkownik Hawaj edytował ten post 16 czerwiec 2019 21:37

smogf

smogf

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 322 postów
  • LokalizacjaSlubice

Oczywiscie rozumiem i nie naklaniam do montowania w taki sposob. Traci sie tylko "troche rozdzielczosci".

Oczywiscie takie wieksze zabawy to tylko jak ktos jest chociaz troche obeznany w elektronice no i pzede wszystkim ma w miare dobry multimetr.

PC

Rig

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych