Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Wiadomość powitalna SIMRACE.PL
Zarejestruj się by zyskać dostęp do wszystkich funkcji strony, pytaj, czatuj, udzielaj się na forum. Po prostej rejestracji zyskasz dostęp do pełnych treści oraz kontakt ze społecznością SimRace.pl Wiadomość tylko dla niezarejestrowanych, ZAPRASZAMY!
Logowanie Utwórz konto
Zdjęcie

System oceny kierowcy / Rating System

* * * * * 1 głosy

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1
LKRISS

LKRISS
 • STEAM ID:lkriss2
 • Origin ID:BOTAWP
 • Xbox Live:LKRISS22
 • Social Club:lkriss22
 • LokalizacjaWarszawa

System oceny kierowcy (Rating system) jaki ma zostać wprowadzony w finalnej wersji ACC jest już dostępny dla testów. 

Jak działa obecnie? jak ma działać finalnie? warto chyba zapoznać się bliżej z tą nowością od Kunosów. 

 

 

!! UWAGA - ważne info !!

Wraz z aktualizacja ver 0.2 zmieniono delikatnie wizję i system oceny. Więcej w tym temacie opisane zostało w tym poście

http://simrace.pl/fo...ge-2#entry62875

 

 

43774663585_794cd83a31_z.jpg

 

System oceny kierowców w grach wyścigowych czy też symulatorach wyścigowych znany jest już od dawna. iRacing chyba jest idealnym przykładem jak wielkie może mieć znaczenie i wielu simracerów przekonało się do tego typu rozwiązania. Społeczność AC już od samego początku prosiła aby to był równie ważny element gry jak fizyka, opony, aero czy warunki pogodowe. W ACC już to mamy! 

 

Według zapowiedzi finalny system ratingowy ma zostać podzielony na kilka elementów skupiając się na ocenie kierowcy, stylu jazdy, zachowań w trybie single oraz multiplayer. Wszystko to ma wymusić na graczu czystą jazdę w duchu fair-play i zbliżyć nas do zachowań kierowców zawodowych startujących w profesjonalnych wyścigach czy też seriach wyścigowych.

 

Dostaniemy więc 6-sześciostopniowy system oceny, który próbuje wykryć możliwości poszczególnych kierowców i skupi się na najważniejszych aspektach. Oceny dla każdego z tych elementów będą w skali 0-100% i odblokują następny poziom po osiągnięciu wartości 50%. Zaczniemy od Track Competence (zapoznanie się z trasą), Consistency (regularność), Car Control (kontrola samochodu) a po zaliczeniu tych 3 podstawowych elementów system dopuści cię do kolejnych czyli Pace (tempo wyścigowe), Racecraft (doświadczenie wyścigowe) i na koniec Competition (współzawodnictwo).

 

W pierwszej fazie wydanie (bulid 1) dostaniemy 4 pierwsze elementy oceny. Celem będzie zebranie jak największej ilości informacji w celu dopracowania systemu. Podczas całego okresu wczesnego dostępu gry profile ocen mogą zostać wielokrotnie zresetowane z różnych przyczyn technicznych, więc nie należy się tym specjalnie przejmować. Zapewne w finalnej wersji gry możemy się spodziewać iż będzie kolejna szansa na wypracowanie sobie nowej oceny w ratingu. 

 

 • TR - Track Competence / zapoznanie się z trasą
  Na tym etapie mamy tzw. 3 medale do zdobycia. Zaczniemy od zaliczenia jednego czystego okrążenia. A więc bez cięcia, wyjazdu poza obrys toru czy też spinowania. Tempo wyścigowe nie ma tutaj większego znaczenia ale pomocą mogą służyć kolory delty widoczne obok aktualnego czasu okrążenia. Niebieski kolor oznacza, że jedziesz wolniej od swojej delty, zielony że szybciej. Natomiast żółty,  pomarańczowy czy czerwony oznacza, że popełniasz błędy, których powinieneś unikać. Co ciekawe twoja ocena nie może być gorsza niż ta już osiągnięta. Natomiast zawsze możesz ją poprawić aby osiągnąć cel czyli 100%. Drugi medal do zdobycia jest bardzo podobny. Wystarczy przejechać 2 okrążenia z rzędu, czyli jak poprzednio bez utraty kontroli, wyjazdów poza tor nawet przy bardzo niskim tempie. Po osiągnięciu tego etapu ocena TR będzie już wynosić 50% i pozwoli to odblokować następne zadanie czyli Regularność. Ważne, że w tym momencie zawsze masz wybór, aby skupić się na następnej ocenie lub poprawić poprzednią. 3 medal do zdobycia to pokonanie 4 czystych okrążeń w dobrych warunkach (wymaganie aby zmienić w opcjach tryb nocny lub deszczowy). Zwróć uwagę, że twoja ocena TR nigdy nie osiągnie 100% podczas wczesnego dostępu gry.
  43774663525_f16386d2b9_z.jpg
 • CN - Consistency / regularność jazdy
  Zdolność do regularnych czasów okrążeń jest jedną z kluczowych cech prawdziwych wyścigów, niestety z kilku powodów w dużej mierze zapominanych lub nawet niedocenianych w świecie simracingu. Niejednokrotnie można spotkać gracza, który kręcie świetne okrążenia w trybie hotlap a zupełnie nie potrafi odnaleźć się w tempie wyścigowym. Podczas fazy oceny CN system dostarcza informację zwrotną dla każdego zakrętu, gdzie ponownie kolor zielony jest bardzo zgodny z twoimi ostatnimi okrążeniami, podczas gdy żółty, pomarańczowy bądź czerwony wskazuje błędy czyli zupełnie inny sposób jazdy. Pamiętaj, że uszkodzeni czy rozbicie samochodu znacznie zmniejszy spójność danych dla aktualnego okrążenia, więc upewnij się, że masz dobre tempo, w którym czujesz się komfortowo. Chodzi przecież o to, aby pokonywać kolejne okrążenia w równym tempie, z powtarzalnymi czasami. Podobnie jak w przypadku TR, ocena CN nie może spaść, gdy już troszkę masz zaliczonych okrążeń. Po osiągnięciu 50% wartości CN odblokujesz ostatni etap oceny skupiony na kierowcy czyli kontrola nad samochodem. Pamiętaj jednak aby od teraz wciąż obserwować swoją ocenę CN. W zasadzie każdy powinien mieć co najmniej ~ 80% - ważne abyś uznał to za cenną umiejętność jaką już dysponujesz. Teraz możesz być już pewny, że twoja praca i technika jazdy będzie owocowała w przyszłości. 
 • CC – Car Control / kontrola samochodu
  Często możemy się spotkać z określeniem "jazdy na limicie" i to jest absolutnie prawda. Taka jazda oznacza naprawdę bardzo wąskie okno przyczepności opony na torze, a jazda jeszcze szybciej staje się bardziej bardziej niebezpieczna zarówno dla nas jak i dla innych kierowców. Dlatego ta ocena będzie się skupiała na różnych aspektach i przekazywać informacje zwrotne, gdzie tracisz swój czas na torze, gdzie jedziesz zbyt szybko. W pierwszym etapie musisz się skupić aby unikać jakichkolwiek niekontrolowanych błędów podczas pokonywania zakrętów, czyli znaleźć odpowiednie kąty wejścia i mieć samochód poniżej lub na granicy kontroli w każdym momencie (w przeciwnym otrzymasz informację zwrotną żółtego lub czerwonego koloru). Obserwuj swoje wyniki, analizuj i wyciągaj wnioski aby doprowadzić swoją jazdę pod pełną kontrolą. Pamiętaj, że ocena CC ma być tzw. twoim osobistym przyjacielem. Ocena może powoli spadać na podstawie tego, co i jak robisz ale jest to bardzo powolny proces i naprawdę łatwy do nadrobienia pokonując bezbłędnie kolejne zakręty. Jeśli osiągniecie wynik 50% oznacza to, że jesteście gotowi, aby stać się poważnym kierowca i przejść do kolejnego etapu jakim jest tempo wyścigowe.

  Bardzo ważne jest, abyś pierwsze 3 oceny potraktował jako pomoc dla ciebie. Pamiętaj, że nie będą one dostępne dla innych a więc tylko Ty możesz je zobaczyć. 
   
 • PC - Pace / tempo wyścigowe

  42873843560_0e14b7a016_z.jpg

  Pace to pierwsza ocena, która dba o czasy na torze wraz w wydajnością. Są one mierzone w różnych rankingach wydarzeń specjalnych, w których możesz rzucić wyzwanie innym kierowcom. Podczas fazy wczesnego dostępu gry każdy miesiąc będzie zawierał zestaw wydarzeń specjalnych "Special Events". Będą one połączone z dedykowanymi tabelami wyników "leaderboards", które bezpośrednio wpłyną na uzyskaną ocenę PC/ Oznacza to, że twoja najlepsza pozycja w tych wynikach to twoja ocena tempa. 50% oznacza, że ​​jesteś dokładnie w środku wyników, 100% oznacza, że ​ustanowiłeś rekord świata w jednej z bieżących wyzwań. Zaczynając od wersji 1 wczesnego dostępu, możesz wybrać wyzwanie #1 "Hotlap Nurburing - Dry" czyli typowy hotlap, którego czas resetuje się każdym przekroczeniu linii start-meta.

  44683432521_51b1e9d152_b.jpg

  Kolejne wyzwania są już bardziej urozmaicone. Tryb rozgrywki "Hotstint".oznacza pokonanie jak największej liczby okrążeń w danym czasie. Twoja pozycja w tabeli liderów będzie wynikiem ukończonych okrążeń oraz czasu. Podczas gdy tryb Hotlap jest typową jazdą z najlepszym czasem okrążenia tutaj będziesz musiał uzyskać swój wynik podczas 8 lub 35-minutowej jazdy na czas. A to oznacza, że musisz wykazać się bardziej kompletnym kierowcą wyścigowym. Konsekwencja, równy rytm jazdy oraz zarządzanie ryzykiem to kluczowe elementy aby uzyskać solidny wynik końcowy. Dodatkowo w wydarzeniu #3 musisz liczyć się z dodatkową trudnością a więc ze trybu i jazda w innych warunkach pogodowych np. nocną. Ostatnią opcją w tej części jest tzw. szybki wyścig gdzie będziesz musiał zmierzyć się z przeciwnikami AI oraz postawionymi celami do realizacji np. start z ostatniej pozycji i ukończenie wyścigu w top 10. 

 

Kolejne 2 etapy oceny a więc Racecraft (doświadczenia wyścigowe) oraz Competition (współzawodnictwo) zostaną dodane w kolejnych etapach aktualizacji. 

 

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Czego się spodziewacie w finalnej wersji gry? Czego tutaj brakuje? Jaki wynik udało wam się uzyskać?  

 

Dodam tylko, że aktualnie 4 etap oceny jest jeszcze nieaktywny... czekamy więc na uruchomienie oficjalnych LB. 

 

edit 15/09:

uruchomione zostały tabele wyników dla pierwszych 3 z 4 wyzwań

http://simrace.pl/fo...tem/#entry61861

 

edit 15/09

Racecraft (doświadczenia wyścigowe). Chyba bez niespodzianek jesli chodzi o zasady.

 • uczestnicz w wyścigach w trybie single oraz multiplayer
 • walcz o jak najlepsza pozycje końcową
 • zawsze przestrzegaj zasad CRC
 • wynik 50% otworzy nam finałowy poziom oceny czyli Competition (współzawodnictwo).
  29760250777_729649db48_z.jpg

http://simrace.pl/fo...tem/#entry61869

 

edit: 10/10/2018

 

Więcej o dwóch ostatnich pkt. oceny czyli: Racecraft (doświadczenie wyścigowe) oraz Competition (współzawodnictwo) znajdziecie w tym poście kolegi @Plupi

http://simrace.pl/fo...ge-2#entry62780

 

image.png


Użytkownik LKRISS edytował ten post 12 październik 2018 18:12
aktualizacja

SimRace Polska "Prędkość dźwięku to bardzo dziwna sprawa. Rodzice coś mówią jak masz 15 lat a dociera dopiero koło trzydziestki"
simr.pngbutton-4220-black.png

Rig

PC

:idea: Uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi

#2
GTR

GTR
 • STEAM ID:GTR
 • Origin ID:GranTurismoR
 • Xbox Live:FilipM5
 • Social Club:FilipM5
 • LokalizacjaŻory
Świetnie to opisałeś :brawo: system wydaje się być solidnym krokiem naprzód względem iR czy SRS ;)

Wysłane z mojego FIG-LX1 przy użyciu Tapatalka

30285220960_fb97554753_n.jpg

| Flickr | Steam | Auto Kronika |

PC:

Spoiler

 Rig:
Spoiler

 

nismo


#3
Adziu

Adziu

  Stały bywalec

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 498 postów
 • LokalizacjaBydgoszcz

Czyli mam powiedzieć siostrzeńcowi:  "nie możesz pojeździć bo popsujesz wujowi staty" ?   :P#4
LKRISS

LKRISS
 • STEAM ID:lkriss2
 • Origin ID:BOTAWP
 • Xbox Live:LKRISS22
 • Social Club:lkriss22
 • LokalizacjaWarszawa

Dokladnie  :lol:

 

Dzisja odpalili LB wiec widac juz pierwsze czasy w wyzwaniach

 

42882483450_8778d806b7_b.jpg

 

29755026227_d41865ab1f_b.jpg


SimRace Polska "Prędkość dźwięku to bardzo dziwna sprawa. Rodzice coś mówią jak masz 15 lat a dociera dopiero koło trzydziestki"
simr.pngbutton-4220-black.png

Rig

PC

:idea: Uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi

#5
stachu

stachu

  znany jako stringah

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 685 postów
 • STEAM ID:stringah
 • Social Club:stringah
 • LokalizacjaWrocław

Czyli mam powiedzieć siostrzeńcowi:  "nie możesz pojeździć bo popsujesz wujowi staty" ?   :P

Uups. To będzie problem. Chyba każdy ma takiego "siostrzeńca" ;) 
@LKRISS, super tekst.  :okok:  #6
LKRISS

LKRISS
 • STEAM ID:lkriss2
 • Origin ID:BOTAWP
 • Xbox Live:LKRISS22
 • Social Club:lkriss22
 • LokalizacjaWarszawa

Tak na poważnie to nie sądzę aby to był aż taki problem. Zapewne wystarczy założyć nowy profil i gotowe. W wersji EA to już zupełnie nie problem bo zapowiedzieli, że na przed wydaniem finalnej wersji gry wszystkie oceny zostaną zresetowane. 


SimRace Polska "Prędkość dźwięku to bardzo dziwna sprawa. Rodzice coś mówią jak masz 15 lat a dociera dopiero koło trzydziestki"
simr.pngbutton-4220-black.png

Rig

PC

:idea: Uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi

#7
smogf

smogf

  Stały bywalec

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 293 postów
 • LokalizacjaSlubice

Dokladnie  :lol:
 
Dzisja odpalili LB wiec widac juz pierwsze czasy w wyzwaniach
 

Wczoraj rano juz dzialal :)

PC

 

Rig

 
 

#8
Gerard Rex

Gerard Rex

  Pasjonat

 • Moderatorzy
 • 955 postów
 • STEAM ID:rex1981pl
 • Origin ID:rex81pl
 • Social Club:Rex81PL
 • LokalizacjaGorlice
W menu wczoraj nie miałem LB, tylko w grze.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

PC

 
Rig

 
Net


#9
LKRISS

LKRISS
 • STEAM ID:lkriss2
 • Origin ID:BOTAWP
 • Xbox Live:LKRISS22
 • Social Club:lkriss22
 • LokalizacjaWarszawa

No wlasnie, jak tak samo. 

 

edit.

odblokowalem wlasnie poziom 4 - CR a wiec czas na Racecraft (doświadczenia wyścigowe). Chyba bez niespodzianek jesli chodzi o zasady. 

 • uczestnicz w wyścigach w trybie single oraz multiplayer
 • walcz o jak najlepsza pozycje końcową
 • zawsze przestrzegaj zasad CRC
 • wynik 50% otworzy nam finałowy poziom oceny czyli Competition (współzawodnictwo).

 

29760250777_729649db48_z.jpg

 

jak widac nie wszyskie kafelki jeszcze odkryte... a jak tam wasze czasy? rowniez tracicie kilka sekund do kosmitow? 

 

43788252815_4064d3d0bd_b.jpg


SimRace Polska "Prędkość dźwięku to bardzo dziwna sprawa. Rodzice coś mówią jak masz 15 lat a dociera dopiero koło trzydziestki"
simr.pngbutton-4220-black.png

Rig

PC

:idea: Uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi

#10
Gerard Rex

Gerard Rex

  Pasjonat

 • Moderatorzy
 • 955 postów
 • STEAM ID:rex1981pl
 • Origin ID:rex81pl
 • Social Club:Rex81PL
 • LokalizacjaGorlice
Mój czas 1:56.6462a50b1cde29a7ce68f6325076ec8d33c.jpg

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

PC

 
Rig

 
Net


#11
Kowalski

Kowalski

  Stały bywalec

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 412 postów
 • LokalizacjaWarszawa. Bournemouth
Sam system wydaje się genialny i działa bardzo dobrze. Świetlana przyszłość czeka ACC. Bój się iRacing. Nawiększy wada AC wyeliminowana, dla mnie wejście na publiczny serwer miało niewiele sensu. Wielkie dzięki za opisanie tego wszystkiego tak precyzyjnie dla LKRISSa.

Użytkownik Kowalski edytował ten post 15 wrzesień 2018 18:12


#12
DrFugazi

DrFugazi

  Zapaleniec

 • Administrator Ligi
 • 1116 postów
 • STEAM ID:drfugazi
 • PSN id:drfugaz
 • LokalizacjaKatowice

Dzięki @LKRISS za przejrzysty opis. Zastanawiałem się właśnie do czego to jest. Sam system wg tego co opisane wydaje się być ciekawy i dobrze przemyślany.


Racing! Because football requires only one ball.
http://hayabusa.eu.org/


PC

Rig

#13
Its Not Me

Its Not Me

  admin

 • Administrator Ligi
 • 461 postów
 • STEAM ID:http://steamcommunity.com/profiles/76561198027376954/
 • LokalizacjaRzeszów

Ktos ma lepszy set?  :D

29810879987_e7b6317ca5_b.jpg

 #14
ion1914

ion1914

  Stały bywalec

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 287 postów
 • STEAM ID:ion1914
 • LokalizacjaLodz

:brawo: Grubo pojechane!


PC

Rig

#15
LKRISS

LKRISS
 • STEAM ID:lkriss2
 • Origin ID:BOTAWP
 • Xbox Live:LKRISS22
 • Social Club:lkriss22
 • LokalizacjaWarszawa

Brawo Dominik! choc stac cie chyba na top 3  :D  swoja droga probowaliscie wyzwan 8 min lub 35 min? mnie tam czasu niestety nie zalicza wiec nie wiem dlaczego? LB dla quickrace rowniez nie wiedze wiec chyba jeszcze to nie dziala? 


SimRace Polska "Prędkość dźwięku to bardzo dziwna sprawa. Rodzice coś mówią jak masz 15 lat a dociera dopiero koło trzydziestki"
simr.pngbutton-4220-black.png

Rig

PC

:idea: Uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych