Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Wiadomość powitalna SIMRACE.PL
Zarejestruj się by zyskać dostęp do wszystkich funkcji strony, pytaj, czatuj, udzielaj się na forum. Po prostej rejestracji zyskasz dostęp do pełnych treści oraz kontakt ze społecznością SimRace.pl Wiadomość tylko dla niezarejestrowanych, ZAPRASZAMY!
Logowanie Utwórz konto
Zdjęcie

6DOF Motion Platform - Electro SimMotion

video projekt

23 odpowiedzi w tym temacie

electro18

electro18

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 31 postów
  • LokalizacjaPoznań

Witam

Tak jak obiecałem kilku osobom w końcu przedstawie projekt swojego 6DOFa.

Nad projektowaniem, budową i ustawieniami spędziłem kilkaset godzin, ale z efektów jestem bardzo zadowolony a prezentuje się to tak:

https://rlv7eq.am.fi...8&cropmode=none

Rama:

Rama nie została jeszcze pomalowana, ani nie ma zamontowanej obudowy, ponieważ sprzęt poszukuje nowego właściciela i zostanie pomalowany w barawch jakie ktoś wybierze.

Jeżeli chodzi o budowę to wiekszość wykonana z wysokogatunkowych profili stalowych 30x30, 50x30 i 60x30 scianka 3 lub 2 mm, w zależności od zapotrzebowania (większość 3mm). Dodatkowo trochę kątownika i płaskownika, a także prętów stalowych i nierdzewnych potrzenych do toczenia.
Spawy wykonywane metodami MMA, TIG oraz MIG wszystko zależne od materiału i miejsca spawu.

Ramiona na przekładniach wykonane z płyty stalowej ciętej wodą.

Najwiekszym problemem były przeguby kulowe których nie ma dostępnych o takich parametrach, więc konieczne było zaprojektowanie i wykonanie od zera.  Same prace na frezarce i tokarce zajeły nad tymi elementami ponad 50 godzin.

Ramiona górne wykonane z rur bezszwowych o bardzo dużej wytrzymalości ściągane na zamówienie (czekałem za nimi ponad miesiąc)

Napęd:

6DOF napędzny jest silnikami 1,1 kW podkręconymi do 1,5kW do tego dobrane falowniki oraz rezystory hamujące. Prędkość zredukowana przekładniami aby uzyskać jak największą moc. Całość sterowana jednym kontrolerem.

Specyfikacja osprzętu:

Baza: OSW - Oparte na SimuCube i Small Mige + SinCos oraz kilka obręczy
Pedały:  Fanatec V3 inverted
Shifter: Fanatec SQ V 1.5 a także łopatki przy kierownicy
Ręczny: Hydrauliczny własnej konstrukcji
Fotel: Sparco Circuit LF II + pasy Sparco, ale niepamiętam modelu
Audio: Logitech Z-906 oraz słuchawki Asus ROG Strix Fusion 700
Monitor: Samsung QLED LC49HG90
Gogle VR: Oculus Rift CV1
System wibracji: 4 x ButtKicker mini LFE
ButtonBOX zintegrowany z 4 wyświetlaczmi 7 segmentowymi, diodowym obrotomierzem RGB oraz wyświetlaczem biegów. Całośc zmontowana z rigiem.
Dodatkowo kilka zasilaczy 24V, 12V I 5V, 2 karty dzwiękowe na USB oraz niezliczona ilość kabli.

Cała platforma z osprzętem wykorzystuje około 30 portów USB, ale do komputera idzie tylko jeden USB i jeden HDMI, ale w planach jest przejscie na jeden przewód Thunderbolt 3. No i kabel zasilający niestety wtyczka 5P 32A 460V

Poniżej film prezentujący działanie platformy:

Zapraszam także do polubienia stony na facebooku: Electro SimMotion https://www.facebook...05173103690158/, na bieżąco będą tam wrzucane filmy oraz przedstawiane zmiany.

Użytkownik electro18 edytował ten post 21 luty 2019 15:37

Kowalski

Kowalski

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • LokalizacjaWarszawa. Bournemouth

Robi wrażenie. Frajda musi być nieprawdopodobna. Wielki szacun za ogrom pracy. Doprawdy imponujące. Oby tylko podłoga wytrzymała :) W UK to byś z tym wszystkim wpadł do sąsiada bo tu zwykle domki z kart budują hehe. W tej klasie sprzętu wypadałoby mieć jednak high endowe podzespoły bazowe, ten 6DOF widać że prosi o najwyższej klasy pedały, sekwencje czy H-pattern. Fanatec to jednak nie high end niestety. Reszta pierwsza klasa.

Użytkownik Kowalski edytował ten post 21 luty 2019 10:54

electro18

electro18

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 31 postów
  • LokalizacjaPoznań

Wielkie dzięki za uznanie. Podłoga wytrzyma stoi na parterze bez piwnicy, stawiając go na pietrze rzeczywiście trzeba zwrócić uwagę na wytrzymałość stropu bo całość waży około 600 kg. Górna ruchoma część ponad 300 + kierowca, doliczmy do tego przeciążenia jakie generuje no i może okazać się, że komuś sufit na głowę spadnie :P. Jeżeli chodzi o pedały to cały czas bije się z myślami którą drogą pójść. Skrzynia oczywiście H-Pattern od PRO-SIM, ale na razie się wstrzymuję, aby nie dorabiać dwukrotnie uchwytów, bo nie mogę zdecydować się jaką sekwencję wybiorę. Uchwyt od ręcznego i skrzyni już 4 razy przerabiałem, wiec powiedziałem, że koniec jak będę miał wybrane wszystko wtedy zrobię go na nowo.

Kowalski

Kowalski

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów

Chyba raczej nic lepszego od tego nie znajdziesz jeśli chodzi o sekwencje. Sam też mam ten model. Quaife to niesamowita firma. Nie jest to sekwencja bezgłośna oczywiście. 

https://www.pro-sim....tab-description

rauf

rauf
  • STEAM ID:rauf00
  • Origin ID:rauf00
  • Xbox Live:rauf00
  • PSN id:rauf00
  • Social Club:rauf00
  • Lokalizacjagłęboka wieś

Przyłączam się do zachwytów, godna podziwu determinacja w realizacji marzenia. :brawo:

Projekt musiał pożreć niesamowitą liczbę godzin, ale satysfakcja pewnie rekompensuje wszystko! Zdrowe zazdro i powodzenia w dopieszczaniu sprzętu. 

Może będzie kiedyś okazja, że akurat będę przechodził obok z tragarzami...także podaj adres  :P

Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.

Rig

PC

38700337265_4a399a161c_o.jpg moje zaufane źródło testów sprzętu i technologii 
FSP_Niko uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi!

Jak wołać użytkownika i cytować fragmenty
Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

Kowalski

Kowalski

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów

Dokładnie, też bym się wybrał i nawet zapłace... hehe. Jesteś jedyny w PL z tak szalonym sprzętem. Jakby Cię cena tej sekwencji przerażała to jest też tańsza wersja. Powodzenia.

electro18

electro18

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 31 postów
  • LokalizacjaPoznań

Przyłączam się do zachwytów, godna podziwu determinacja w realizacji marzenia. :brawo:

Projekt musiał pożreć niesamowitą liczbę godzin, ale satysfakcja pewnie rekompensuje wszystko! Zdrowe zazdro i powodzenia w dopieszczaniu sprzętu. 

Może będzie kiedyś okazja, że akurat będę przechodził obok z tragarzami...także podaj adres  :P

Dzięki, adres masz wysłany na PW.

Dokładnie, też bym się wybrał i nawet zapłace... hehe. Jesteś jedyny w PL z tak szalonym sprzętem. Jakby Cię cena tej sekwencji przerażała to jest też tańsza wersja. Powodzenia.

Dzięki, adres również na PW. Jeżeli chodzi o ceny to po budowie 6DOFa, już raczej nic mnie nie przerazi chyba, że platformy VESARO.

DrFugazi

DrFugazi

Zapaleniec

• Administrator Ligi
  • 1078 postów
  • STEAM ID:drfugazi
  • PSN id:drfugaz
  • LokalizacjaKatowice

No mi też zaimponowała ta konstrukcja, choć nie wyobrażam sobie mieć takiego klamota w domu, szczególnie mnie przeraża wysokość tego. Jeśli już to potrzebny byłby na to jakiś osobny pokoik w piwnicy, tzw. masturbatorium, gdzie mogłoby to stać w pobliżu stołu do pokera i dobrze zaopatrzonego barku ;)

Co jeszcze mnie tu ciekawi to fakt, że nie słychać działania tej całej konstrukcji, albo zagłuszyłeś to dźwiękiem z gry albo faktycznie jest to tak zbudowane, że działa niemal bezgłośnie. Podziwiam determinację i ogrom pracy włożonej w budowę tego cacka. Szacuken! :blaga:  :fanatec: 

Racing! Because football requires only one ball.
http://hayabusa.eu.org/

PC

Rig

electro18

electro18

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 31 postów
  • LokalizacjaPoznań

Platforma ma własne pomieszczenie bo wynajmuję ją do treningów, w piwnicy mogło by być ciężko bo przeważnie sufity są niżej, a minimalna wysokość pomieszczenia to 258 cm, ale zakres pracy jest wtedy ograniczony, ale do wyścigów zupełnie wystarczy. Idealna wysokość to 280 cm, wtedy możemy uzyskać niespotykane w innych platformach parametry wszystkich 6 ruchów swobody. Taki stolik i barek rzeczywiście mógłby się przydać ;). Jeżeli chodzi o dźwięki to niestety nie jest bezgłośna same silniki elektryczne w czasie swojej pracy wydają dźwięk no i jest jeszcze kilka wentylatorów, sądzę że te wentylatory są najgłośniejsze z całego sprzętu, ale tragedii nie ma . Dźwięk puszczony jest z filmu z dolnego prawego rogu, ponieważ mikrofon od GoPro zbierał na nagraniu za dużo basów od suba. W przyszłości postaram się nagrać jakiś filmik bez włączonego audio na platformie, chociaż takie nagrania i tak nigdy nie oddają rzeczywistości, bym musiał to w studiu nagrywać. Wielkie dzięki za uznanie.

Panjapa22

Panjapa22

Dyskutant

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 214 postów
  • LokalizacjaWrocław

Misrzostwo!

Podziwiam determinację i konsekwencję działania :) I dzieki bardzo bo daje to motywacje zeby samemu cos zrobic (na pewno nie na taka skale ale cos sie wymysli:P)

Kowalski

Kowalski

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów

Ja to się wciąż nie mogę na dziwić. Czegoś tak szalonego i pozytywnie chorego dawno nie widziałem. Jaki to trzeba mieć umysł żeby porwać się na coś takiego i to zrealizować?  Aaa.... zrobie sobie 6DOF... hehe.... a co...

electro18

electro18

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 31 postów
  • LokalizacjaPoznań

Misrzostwo!

Podziwiam determinację i konsekwencję działania :) I dzieki bardzo bo daje to motywacje zeby samemu cos zrobic (na pewno nie na taka skale ale cos sie wymysli:P)

Dziękuje bardzo i życzę sukcesów przy projekcie oraz czekam na jakieś relacje z prac.

Ja to się wciąż nie mogę na dziwić. Czegoś tak szalonego i pozytywnie chorego dawno nie widziałem. Jaki to trzeba mieć umysł żeby porwać się na coś takiego i to zrealizować?  Aaa.... zrobie sobie 6DOF... hehe.... a co...

Trochę szalone może to było, obawiałem się zacząć budowy czegoś własnego, więc na początku kupiłem DOFReality i zacząłem go przerabiać. Później chciałem zbudować coś na ich wzór tylko, że miał być to 3DOF + utrata kontroli trakcji. Następnie kilkadziesiąt godzi lektury, różnych forów i stwierdziłem, że dam radę. Kupiłem silnik przekładnię i zacząłem próby jak tym sterować, w momencie kiedy mi się udało powiedziałem podobny tekst jak napisałeś: "Jak się bawić to na całego, zbuduje 6DOF" no i się zaczęło. :P

electro18

electro18

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 31 postów
  • LokalizacjaPoznań

https://tfsxyw.am.fi...8&cropmode=none

Platforma testowo otrzymała na dwóch silnikach, dodatkowy system chłodzenia, regulowany automatycznie względem temperatury, aby wycisnąć jeszcze trochę mocy z silników, przy optymalnej temperaturze ich pracy. Już niedługo wyniki testów.

Użytkownik electro18 edytował ten post 02 marzec 2019 13:28

Daniel_83

Daniel_83

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 44 postów
  • LokalizacjaOlsztynek

No wiedzę że Wojciech w końcu się zebrał i przedstawił swoje cacko :)

Podobnie jak każdy z Was byłem w ciężkim szoku jak pojechałem odkupić wcześniej sprzedanego koledze electro18 3DOFa i zobaczyłem na żywo tego 6DOFa, na zdjęciach czy filmikach nie było widać gabarytów i jak to na prawdę działa. Wtedy był on w fazie pierwszych testów, a już jazda na nim robiła piorunujące wrażenie, a wiem że dużo się zmieniło na jeszcze lepsze od tamtej pory.

Historia samej budowy jest niesamowita i wręcz niewiarygodna, koleś kupuje od Was 3Dofa od dofreality, poprawia fabryczną konstrukcję, uczy się w kilka miesięcy zasady działania i oprogramowania, po czym chce budować swojego 3Dofa a ostatecznie idzie na całość i powstaje 6DOF :)

Nie wiem który raz to powtarzam ale szacun Wojtek za ten niesamowity projekt, pierwszy samodzielny i od razu z takim przytupem, no i co najistotniejsze działa to ZAJE...... !!!

To co dają znane nam w kraju firmy które wynajmują platformy na godziny nie ma najmniejszego porównania do tego 6Dofa.

Ja wciąż czekam na możliwość kolejnego przetestowania tej platformy na symulatorze rajdowym, jeśli masz możliwość nagraj jakiś filmik jak to działa np. na odcinkach finlandii gdzie mamy długie i wysokie loty :)

Co do pedałów, rób te Tiltony o których wspominałeś, daj spokój ze sprintami, one to mogą być do mojego 3Dofa a na twojej platformie wciąż biednie będą wyglądały :)

rauf

rauf
  • STEAM ID:rauf00
  • Origin ID:rauf00
  • Xbox Live:rauf00
  • PSN id:rauf00
  • Social Club:rauf00
  • Lokalizacjagłęboka wieś

Ja widzę w tym wątku musimy zacząć rozdawać kaftany  :lol:

Spoiler

Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.

Rig

PC

38700337265_4a399a161c_o.jpg moje zaufane źródło testów sprzętu i technologii 
FSP_Niko uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi!

Jak wołać użytkownika i cytować fragmenty
Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: video, projekt

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych