Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Wiadomość powitalna SIMRACE.PL
Zarejestruj się by zyskać dostęp do wszystkich funkcji strony, pytaj, czatuj, udzielaj się na forum. Po prostej rejestracji zyskasz dostęp do pełnych treści oraz kontakt ze społecznością SimRace.pl Wiadomość tylko dla niezarejestrowanych, ZAPRASZAMY!
Logowanie Utwórz konto
Zdjęcie

Jak ustawić samochód? Tutorial by DamianL

Tutorial tuning poradnik

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
57 odpowiedzi w tym temacie

Tomessi

Tomessi

Zapaleniec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1097 postów
  • STEAM ID:tomessi
  • Xbox Live:T0MESSI
  • LokalizacjaŁódź

Rauf kiedyś zapodał link do takiego fajnego poradnika :okok: warto sobie go zobaczyć bo jest bardzo fajny i przy okazji posiada przydatne info o oponach.. krótkie, ale zawsze wiemy coś więcej :P

By zobaczyć linki musisz się Zalogować lub Zarejestrować

"APEX" - niewidzialny szczyt zakrętu, miejsce, dzięki któremu osiąga się najlepszy czas.

16478.png

Rig

PC

rauf

rauf
  • STEAM ID:rauf00
  • Origin ID:rauf00
  • Xbox Live:rauf00
  • PSN id:rauf00
  • Social Club:rauf00
  • Lokalizacjagłęboka wieś
A tak, o oponach jest takie oficjalne info, może komuś się chce przetłumaczyć?

By zobaczyć linki musisz się Zalogować lub Zarejestrować

Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.

Rig

PC

38700337265_4a399a161c_o.jpg moje zaufane źródło testów sprzętu i technologii 
Arek83 uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi!

Jak wołać użytkownika i cytować fragmenty
Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

DamianL

DamianL
  • STEAM ID:DamianL
  • PSN id:Czempion
  • LokalizacjaŚwidnica

@rauf

Opony to temat rzeka. CzęśćTwoich pytań bardziej jest związana z rzeczywistością niż z AC, a sam mi wypominasz, że poradnik przypomina kurs doskonalenia techniki jazdy. Jakbym miał omówić KAŻDĄ oponę począwszy od drogowej, po semi-slicki rajdowe, po semi-slicki wyscigowe, po slicki GT3, slicki starych i nowych bolidów to zajęło by mi to więcej tekstu niż jest obecnie w bazie danych forum. Dlatego wspomniałem dlaczego opierałem się jedynie na semi-slicku.

Celem poradnika jest to, żeby w prosty sposób omówić poszczególne zagadnienia, tak aby nie były one obce dla każdego, kto chciałby pogrzebać, a nie umie. Powtarzam, że nie widzę sensu wgłębiania się w najmniejsze szczegóły z różnych powodów, a z najprostszego - jeden drobny patch może zmienić wszystko.

Sam nie utrudniam sobie życia z ustawianiem samochodu. Jak ktoś lubi badać sobie każdy zakręt z użyciem telemetrii to proszę bardzo, chociaż ja nie widzę sensu w przypadku prostego tutoriala.

Poszczególne odpowiedzi:

- Nie jestem drifterem, ale tam nie używa się slicków, bo za bardzo klei. Co najwyżej dobre sportowe opony.
- Wspominałem o specyfikacji, za dużo do omawiania, za mało danych.
- Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie (masa auta, napęd, mieszanka, temperatura, styl jazdy.....)
- Jest do tego firmowa aplikacja "Tyre Debug" w liście aplikacji AC podczas gry, kiedy jesteśmy na torze. Do tego są jeszcze zewnętrzne aplikacje, jednak z nich nie korzystam dlatego o nich nie wspominam. Temperaturę można również zmierzyć wracając do boksu poprzez odczytanie teperatur xx/yy/zz w okienku, gdzie jest ikonka z samochodem i rzeczywistymi danymi.
- temperatura ZAWSZE jest mierzona z bieżnika. Mierzy się krawędzie boczne bieżnika, oraz środek (   |a  a  a|   <- taka prosta wizualizacja :)) )
- nie widzę sensu, żeby opisywać każdy rodzaj opony i jej indywidualne zużycie.
- jak cieplej to cieplej, jak zimniej to zimniej - najprościej mówiąc. Trzeba zatem inaczej dobierać ciśnienia, zwłaszcza dla opon w bolidach.
- nie tyle co ciśnienie, ale przyczepność opony. Jak masz za małe ciśnienie, to masz większe opory toczenia, a na odwrót to wiadomo, że są niższe.
- Nie jestem fanem ustawiania asymetrycznych ciśnień na wszystkich kołach. Inną sprawą jest ustawianie innych ciśnień na poszczególnych osiach, w zależności od stylu jazdy, rodzaju napędu itp itd...
- znowu odbiegasz od stricte ustalonego działu. Wróć do geometrii kół a znajdziesz odpowiedź.
- pytanie kompletnie się nie dotyczy ustawiania opon. Zależy jak lubisz jeździć.
- Kontrola trakcji zapobiega buksowaniu kół, więc kiedy opony np. na tylnej osi mają niższą przyczepność, to ten system na tyle wyhamuje nasze koła, że nie zerwą one przyczepności, jednak system ten często przeszkadza. W samochodach GT3 w rzeczywistości używa się tych systemów w czasie wyścigów.

https://www.facebook.com/lempartracing - Zapraszam do śledzenia mojej kariery wyścigowej! ;)

LKRISS

LKRISS
  • STEAM ID:lkriss2
  • Origin ID:BOTAWP
  • Xbox Live:LKRISS22
  • Social Club:lkriss22
  • LokalizacjaWarszawa

Damian, dla mnie wszystko jest czytelne :okok:  tylko ten stary zgred zawsze coś znajdzie zamiast napisac swój poradnik i to po swojemu  :haha:

SimRace Polska "Prędkość dźwięku to bardzo dziwna sprawa. Rodzice coś mówią jak masz 15 lat a dociera dopiero koło trzydziestki"
simr.pngbutton-4220-black.png

Rig

PC

:idea: Uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi

DamianL

DamianL
  • LokalizacjaŚwidnica

Pisząc te rzeczy ogólnikowo jest jasną sprawą, że coś mi wyskoczy z głowy, bo tego jest na prawdę sporo. Dlatego nie wahajcie się zadawać pytań. Ja piszę Wam to, z czego sam korzystam, jednak wolę to pogrupować na poszczególne działy. zmieniając wszystko na raz nic nie osiągniecie w setupie.

Ps. na weekend postaram się coś skrobnąć, jednak zobaczę jeszcze na co padnie :)

https://www.facebook.com/lempartracing - Zapraszam do śledzenia mojej kariery wyścigowej! ;)

rauf

rauf

Opony to temat rzeka.

Jak większość tematów technicznych :kawa: Co nie znaczy, że nie można o nich przystępnie napisać.

CzęśćTwoich pytań bardziej jest związana z rzeczywistością niż z AC,

Konkretnie to które? Wszystkie podpowiedzi pisałem z myślą o AC.

Jakbym miał omówić KAŻDĄ oponę począwszy od drogowej, po semi-slicki rajdowe, po semi-slicki wyscigowe, po slicki GT3, slicki starych i nowych bolidów to zajęło by mi to więcej tekstu niż jest obecnie w bazie danych forum. Dlatego wspomniałem dlaczego opierałem się jedynie na semi-slicku.

W podanych przez Tomessiego i mnie linku jest to omówione. Miejscem się nie przjmuj, cała wiki zajmujce txt coś z 10GB. Mamy więcej na serwerze więc damy rade.

Celem poradnika jest to, żeby w prosty sposób omówić poszczególne zagadnienia, tak aby nie były one obce dla każdego, kto chciałby pogrzebać, a nie umie. Powtarzam, że nie widzę sensu wgłębiania się w najmniejsze szczegóły z różnych powodów, a z najprostszego - jeden drobny patch może zmienić wszystko.

To o co zapytałem to nie są szczegóły ani jakieś zawiłości, tylko podstawy. Szczegóły to właśnie telemetria, jej analiza i wyciąganie z tego wniosków.

Sam nie utrudniam sobie życia z ustawianiem samochodu. Jak ktoś lubi badać sobie każdy zakręt z użyciem telemetrii to proszę bardzo, chociaż ja nie widzę sensu w przypadku prostego tutoriala.

No to trzeba zadać pytanie, czy to ma być poradnik jak ustawić samochód w AC, czy jak ty to robisz na oko?

Poszczególne odpowiedzi:

Nie wiem co do czego odpowiedzią niestety.

Damian, ja się nie czepiam, podaje typowe zagadnienia dot. tematyki ustawień jakie imo warto poruszyć. Po prostu uważam że jak coś robić to porządnie i tyle.

Jak moje wątpliwości tu przeszkadzają, wystrczy powiedzieć "idź rauf zrób swój poradnik" i zamilknę (bo czasu nie mam na to). :tak:

Daniel, dla mnie wszystko jest czytelne :okok:  tylko ten stary zgred zawsze coś znajdzie zamiast napisac swój poradnik i to po swojemu  :haha:

Ta. :P  To jak wszystko wiesz, to czekamy na praktyczny dowód w postaci setupa na najbliższy event :mrgreen:

A i kolega ma na imię Damian :luzik:

Rig

PC

Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

DamianL

DamianL
  • LokalizacjaŚwidnica

@rauf

Po raz kolejny powtórzę i będę się tego trzymać - ten tutorial ma być dla kazdego, żeby zrozumiał, że grzebanie w autach nie jest takie straszne. Moim założeniem jest prostota, bo czasami nie trzeba wiele zmieniać, by auto prowadziło się o niebo lepiej i z miejsca robić czasy lepsze o 2s. Jeśli masz mi zadawać pytania byle żebyś mi wypomniał czego to nie napisałem (a czasami jest to naprawdę mało znacząca pierdoła, lub odbieganie od działu) to możesz je śmiało zadać - ja Ci na nie odpowiem, tak samo jak każdemu innemu, który się spyta.

To jest po prostu moje "widzimisię" w kwestii przekazywania wiedzy, bo jakbym miał omawiać wszystko jeszcze dokładniej niż zadajesz mi te pytania, to ja nie wiem czy skończyłbym jedno z pierwszych zagadnień. Ja nie mam nic przeciwko krytyce, tak jak temu, żeby ktoś inny napisał swój osobny temat wg własnego uznania.

Teraz najważniejsze pytanie... Czy przynajmniej jednej osobie przydały się niektóre wskazówki do jakiś poprawek bez uwzględnienia pytań raufa? Pytam, ponieważ teraz zastanawiam się, czy jest sens kontynuowania tutka.

Hawaj

Hawaj

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 94 postów
  • STEAM ID:Hawaj

rauf - chyba za bardzo się zagalopowałeś, dla większości przeciętnych kowalskich opis DamianL już jest wystarczająco trudny a Ty próbujesz na siłę jakieś kwiatki wydobywać z tego. Jesteś doskonałym graczem i z pewnością doskonale ogarniasz sety co widać po Twoich postach, ale postaraj się zrozumieć że nie każdemu graczowi taka wiedza jest potrzebna. W większości przypadków tak szerokie opisanie tematu wręcz utrudnia i odstrasza od samodzielnych prób. Setup jest sprawą złożoną to prawda, ale przyjmując pewne uproszczenia początkujący gracz może samodzielnie bawić się tym co wymyślił. Jeżeli powiemy mu że każdy parametr ma wpływ na całą resztę to gość się podda i odłoży zabawki. Przyjmijmy że prosta forma poradnika przyjęta przez DamianL będzie odpowiednia dla początkujących, a Ci którzy potrafią robić doskonałe setupy i tak nie będą patrzeć w ten poradnik :) Nie dajmy się zwariować swoimi ambicjami :-)  Pozdrawiam

rauf

rauf

Replay najważniejszej treści.

To o co zapytałem to nie są szczegóły ani jakieś zawiłości, tylko podstawy.

Ide już :icon_kawa:

Rig

PC

LKRISS

LKRISS
  • STEAM ID:lkriss2
  • Origin ID:BOTAWP
  • Xbox Live:LKRISS22
  • Social Club:lkriss22
  • LokalizacjaWarszawa

rauf - chyba za bardzo się zagalopowałeś, dla większości przeciętnych kowalskich opis DamianL już jest wystarczająco trudny a Ty próbujesz na siłę jakieś kwiatki wydobywać z tego. Jesteś doskonałym graczem i z pewnością doskonale ogarniasz sety co widać po Twoich postach, ale postaraj się zrozumieć że nie każdemu graczowi taka wiedza jest potrzebna. W większości przypadków tak szerokie opisanie tematu wręcz utrudnia i odstrasza od samodzielnych prób. Setup jest sprawą złożoną to prawda, ale przyjmując pewne uproszczenia początkujący gracz może samodzielnie bawić się tym co wymyślił. Jeżeli powiemy mu że każdy parametr ma wpływ na całą resztę to gość się podda i odłoży zabawki. Przyjmijmy że prosta forma poradnika przyjęta przez DamianL będzie odpowiednia dla początkujących, a Ci którzy potrafią robić doskonałe setupy i tak nie będą patrzeć w ten poradnik :) Nie dajmy się zwariować swoimi ambicjami :-)  Pozdrawiam

w 100% popieram zdanie kolegi Hawaja i tyle w tym temacie.

Damian, co do twojego poradnika to nadal leży i czeka na dokładne przeczytanie. Bo nie chcę tego robić na szybko więc jak tylko będę miał pytania wiem już gdzie je zadawać. Nadal również nie wiem czy zabawa w te sety i ogarnianie tego będzie mnie tak bawiło jak sama jazda ale to już pewnie wyjdzie w praniu.

SimRace Polska "Prędkość dźwięku to bardzo dziwna sprawa. Rodzice coś mówią jak masz 15 lat a dociera dopiero koło trzydziestki"
simr.pngbutton-4220-black.png

Rig

PC

:idea: Uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi

rauf

rauf

Nie czytałeś poradnika? :cwaniak:

I zgasz się z kimś kto ma inne zdanie, mimo że nie masz pojęcia do jakich brakujących w nim podstaw się odnoszę?

:luzik:

Dla mnie eot, Damian jak zaznaczył ma swoją metodologię. Jak to mówią "chcącemu nie dzieje się krzywda" :icon_kawa:

Rig

PC

Szumpeter

Szumpeter

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 410 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

@Damian

Dla mnie ten poradnik to kawał dobrej roboty z masą rewelacyjnych ilustracji. Więcej, więcej! Wiem ile pracy kosztuje napisanie takiego elaboratu, więc cierpliwie czekam na dalsze części. Naprawdę przydatna sprawa. Sporo z tego co napisałeś wiedziałem, jednak znalazło się kilka ciekawostek, na które wcześniej nie zwracałem uwagi. Czym więcej tym lepiej i czekam na omówienie reboundów, anti-roll-barów i innych travel rangów, bo to dopiero ciekawa kwestia.

Rauf nie ma czasu na napisanie poradnika, jednak ma czas na rozkładanie na części pierwsze tego co zostało napisane i dodawanie bezwartościowego komentarza. Dużo bardziej byśmy skorzystali, gdyby powiedział "pozwolę sobie uzupełnić tę kwestię" i napisał kilka merytorycznych i cokolwiek wnoszących zdań od siebie, ale to wymaga wysiłku. Oraz wiedzy.

MariuszB35PL

MariuszB35PL

Entuzjasta

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 622 postów
  • STEAM ID:mariusz33pl
  • LokalizacjaOlsztyn

Jak dotąd to co napisał Damian może rozjaśnić podstawowe opcje i ich wpływ na jazdę ,więc dla mnie z punktu widzenia laika ,jest  to bardzo pomocne i jest to dobra robota i można już coś grzebnąć samemu :good: . Celem poradnika jest żeby laik zmienił to czy tamto po czym stwierdził WOW ale się fura fajnie teraz prowadzi  :mrgreen:

Kwestie które wypunktował Rauf w sumie dla mnie nie mają większego znaczenia, bo za bardzo nie wnoszą nic do zrobienia "basic" setup dla kogoś początkującego w grzebaniu suwaczkami :P . Może mają znaczenie dla jakiegoś UberPro simracera  ;)  :happy: ale dla laika nie za bardzo. Dla mnie to raczej ciekawostka przyrodnicza, która jednak nie za bardzo mnie interesuje  :nie:

Tommi

Tommi
  • STEAM ID:tommi__pl
  • Xbox Live:TriedTommi
  • LokalizacjaBydgoszcz

Jak dla mnie poradnik jest super :brawo: Ale mam jedno małe pytanie :)  Jak ustawić dyferencjał? Oczywiście tak aby auto nie uciekało bokiem na każdym zakręcie. 

PC

Rig

Net

76561198133235158.png

pCars Photo Mode

Flickr

Szumpeter

Szumpeter

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 410 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Jeżeli ma nie uciekać do daj jak jak najmniej, czyli 10/15.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Tutorial, tuning, poradnik

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych