Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Wiadomość powitalna SIMRACE.PL
Zarejestruj się by zyskać dostęp do wszystkich funkcji strony, pytaj, czatuj, udzielaj się na forum. Po prostej rejestracji zyskasz dostęp do pełnych treści oraz kontakt ze społecznością SimRace.pl Wiadomość tylko dla niezarejestrowanych, ZAPRASZAMY!
Logowanie Utwórz konto
Zdjęcie

Moje pierwsze X99 - worklog HEPC/HEDT do simracingu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
117 odpowiedzi w tym temacie

rauf

rauf
  • STEAM ID:rauf00
  • Origin ID:rauf00
  • Xbox Live:rauf00
  • PSN id:rauf00
  • Social Club:rauf00
  • Lokalizacjagłęboka wieś

Zmiany, zmiany, zmiany!

Siedzę na nowej obudowie InWin, płyta dostała nowy bios, na wiosnę dopracowałem ustawienia daily z przyzwoitym OC "do wszystkiego", tempy zadowalające, doszła jeszcze jedna chłodnica 360. Wszystkiego czego mi brakowało to więcej czasu na zabawę (a komu nie?) Od jesieni, jak radośnie to opisywałem, nastąpiły zmiany w życiu zawodowym i jak to często bywa nowe nie zawsze znaczy lepsze ;) Mamy maj, wygląda że pewne rewolucje za mną i powoli powinno być lepiej.
Nim opisze dokładniej co i jak z rigiem, tak mnie tknęło a co by było jakby połączyć wszystkie ekrany jakie mam w jaskini?

Generalnie 21:9 został na biurku a za plecami stoi rig z 3xROG, wszystkie wymagają podłączenie Display Portem a NVidia przewidziała że do surround monitory musza być na jednej karcie (jeśli z 2way SLI)

By zobaczyć linki musisz się Zalogować lub Zarejestrować

Dokupiłem więc 10m kabel DP 1.3, niestety z uwagi na długość doprowadzał tylko 60Hz. Sympatyczny sprzedawca bez problemu wymienił mi więc na 5m i zadziałało. Problem powinno rozwiązać DX12 z multiGPU ale czy i kiedy tak bedzie? Nowe karty (GTX 1080) mają szybsze HDMI być może to by było rozwiązanie? Aktualnie Acer X34 z HDMI pójdzie ale bez g-sync i z niższą częstotliwością. Odpada.

OK, bez surround też można poczarować, wystarczy rozpiąć SLI, włączyć wszystkie monitory i odpowiednio ustawić dopasowując częstotliwość do tej najniższej. U mnie to 100Hz Acera. Tyle teoria.

38669382582_715009952d.jpg

Przykładowych scenariusz jest wiele, można zmieniać układy topologią 1x3 gdzie stoją obok jak w triplu, 2x3 żeby złożyć 6 monitorów w 2 rzędach. Więc czemu by ich sobie dodatkowo nie obrócić?

37984212014_8901b89314.jpg

Górny to 21:9 3440x1440 a dolne 3x1440=4320 pix na szerokość i 2560 pix wysokie. Żeby z tego skorzystać aplikację odpalamy w oknie i przeciągając dynamicznie dostosowujemy rozdzielczość. Tym sposobem doszedłem do 4320x4000 czyli 17 280 000 pikseli. Całkiem praktyczne rozwiązanie choć trochę kwadrat.
Punkt odniesienia to 4K 3840x2160 czyli 8 294 400 pikseli. 

Przestawiłem układ żeby to jeszcze powiększyć. Krzyż pański  :cool:

38669408912_3113933e72_b.jpg

Gargantuiczne 3x2560=7680 na szerokość i 1440+3440=4960 w pionie. Razem jakieś [kalkulator] 38 092 800 pikseli.
Print screen zapisuje zrzut rzeczywistego obrazu, ale już Steam to co renderuje sobie karta żeby pokryć pełny prostokąt, więc nie problem  :luzik:
Do grania nierealne ale screenów czemu nie?

Mało?  :prosi:
To sprawdźmy z DSR.  :twisted:  Przyznam nawet się zdziwiłem jak to poszło.

38702021071_398f6dff97.jpg

37813994705_4357bbc9fe.jpg

Porachujmy. W układzie krzyżowym na szerokość ROGi 3x5120=15360 na wysokość X34 w pionie 2880+6880=9760.
15360x9760 to 149 913 600 pikseli.

Punkt odniesienia - filmowe 8K 7680×4320 to jakieś 33 177 600. 

No i chwila prawdy, czy z prawie 150 megapikseli ruszy cokolwiek na jednej karcie? Jasne, choć są pewne ograniczenia.
Primo, 5-10 fps  :twisted: To co się dziwić że mi zawsze mało?
Secundo, limit VRAMu, 12GB naprawdę szybko się kończy, choć to zależne od apki. W Assetto ciężko przekroczyć 8K ok. 36 megapix zanim zapcha się VRAM i wywali apkę. Ach gdyby tak jak obiecali pod DX12 pamięć grafiki by się sumowała...

Co z tym można zrobić? Pobawić aparatem, wiadomo tekstury nie urosną magicznie ale szczegółowość obrazu i przede wszystkim anty aliasing zadziwia. Plus z tak dużego formatu można sobie wyciąć dowolny fragment w ulubionych proporcjach bo jest zapas rozdzielczości.

Wycinek kadru Rise of Tomb Rider 10000x4000, zmniejszony do 1024.
38669464842_e6196353ed_b.jpg

Cały kadr z wybranym fragmentem zmniejszony do 1024 (oczywiście spadek jakości musi być przy takim rżnięciu)
38646382116_b168d859b1_b.jpg

I pełna rozdziałka z linka, do jpg bo png zajęło ponad 50MB...

Bardzom ciekaw co nowy ficzer NV Ansel pozwoli nam wydusić ze zwiększonej rozdzielczości photo mode.

Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.

Rig

PC

38700337265_4a399a161c_o.jpg moje zaufane źródło testów sprzętu i technologii 
Knurson uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi!

Jak wołać użytkownika i cytować fragmenty
Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

dembol76

dembol76

Dyskutant

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 150 postów
  • STEAM ID:dembol76
  • Origin ID:dembolTM
  • LokalizacjaPoznań

Temat stary, ale wydał mi się ciekawy i dziś przy kawce po pracy postanowiłem sobie go przeczytać. A że kawa nie była zbyt wielka to z przyjemnością dokończę jutro. Ale coś mi się rzuciło w oczy:

@Rauf na fotce z 15 października 2015 18:48 źle umieściłeś thermopady w grafach.

Manual: step 3

rauf

rauf

Dzięki, miałem z kimś dyskusje w tym temacie na pclabie, wyjaśniłem z EVGA i EKWB pokazując moje foty i...to oni błędnie podali w manualu  :tak:

Rig

PC

Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

rauf

rauf

Zaraz będzie 1,5 roku od założenia chłodzenia płynem, muszę to jakoś podsumować.

Tymczasem przy okazji odświeżenia systemu nowy dysk, mój pierwszy M.2 NVMe. Nie oczekuje jakiś odlotów w codziennym użytkowaniu ale skoro jacekben76 dał dobrą cenę...

Porównanie teoretycznych parametrów zwykłego SSD po SATA 3 do kostki NVMe.

Mój aktualny Plextor M5S 256GB (zapchany C:\)

38669499592_147d571277_b.jpg

Samsung 960 EVO M.2 NVMe

24829164178_15b1cbbc2e_b.jpg

Tak wygląda maleństwo

38646436796_110da42e67_b.jpg

Rig

PC

worms14pl

worms14pl

Entuzjasta

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 540 postów
  • STEAM ID:worms14pl
  • LokalizacjaWarszawa

Ładne maleństwo, przydałby mi się taki, ale już za późno, limit zakupów wyczerpałem.

Liczby, liczby robią wielkie WOW, jestem pod wrażeniem, czuć tą różnicę, jest szybciej, jak z temperaturami?
Warto za normalną cenę?

Rig

PC

YANIcom

YANIcom

Pasjonat

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 751 postów
  • STEAM ID:YANIcoom
  • LokalizacjaŁódź

Mam to "gówienko" M.2 (chyba 950PRO) Samsunga 500GB od prawie roku - parametry 5x lepsze od świetnego SSD (Toschiba Qseries PRO 256GB).

Teraz kolejny krok to Z-SSD 2TB.

Użytkownik YANIcom edytował ten post 07 kwiecień 2017 01:35

"Każde miejsce, poza pierwszym, jest słabe" R.K.

Martion

Martion

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 273 postów
  • STEAM ID:STEAM_0:1:47963338 / Martion
  • Origin ID:Martion15x
  • Xbox Live:Martion94r
  • PSN id:Martion__
  • Social Club:Martion___
  • LokalizacjaPoznań
Jak sobie radzisz z ciepłem wytwarzanym przez komputer (wiem, że masz chłodzenie wodne, ale chłodnicę masz w obudowie, więc ciepło trafia do pokoju w którym grasz)?

PS. Czemu nie pochwaliłeś się zakupem GTX 1080 Ti?

PS2. Założyłeś blok wodny na 1080 Ti?

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

PC

Rig

Mój worklog na forum.benchmark.pl

rauf

rauf

Będzie trzeba podsumować 3,5 roku na 5960x, X99 zasłużyło na sporo pochwał.

Tymczasem młodość idzie.

Core 6! mam i ja!

45678712011_cd00f6a0c7_b.jpg

@Martion, mam klimatyzacje. Zimą nie ma potrzeby ogrzewania jaskini, temperatura nie schodzi poniżej 21'C. Latem, żeby można było pograć i siąść do riga na 3h sesje nie wyobrażam sobie jazdy bez aktywnego chłodzenia. LC ma fantastyczną kulturę pracy, rozprasza skuteczniej ciepło przez większą pojemność cieplną układu ale to nie aktywny chiller. Od razu podpowiem, że koszt dobrego LC jest porównywalny do A/C ze splitterem, więc jeśli miałbym doradzić tylko jeden wydatek to jednak klima. Chłodzi nie tylko elektronikę ale i człowieka. Ale mówię to moje przekonanie, bo mając niemały dom wyszło, że ze sprzętem trafiłem do najmniejszego pokoiku ;) Jak ktoś siedzi w salonie i ma kubaturę, to zalety LC w postaci ciszy będą większe niż z rozbudowanego A/C które musiałoby taką przestrzeń ogarnąć.

Czemu nie pochwaliłeś się zakupem GTX 1080 Ti?

Bo kupiłem na przeczekanie latem 2017, żeby dociągnąć do następnej generacji (miało być pół roku max). Kuriozalnie nie podobał mi się wtedy mały potencjał OC, ani mniejszy od oczekiwanego postęp względem Titan X - co z perspektywy 2080Ti wygląda teraz komicznie.

Turing ma równie niewielki margines OC (max 10%), do tego mimo nowych GDDR6 to ciągle tylko 11GB, no i szalony pomysł przesunięcia rozwoju z tradycyjnej rasteryzacji w strone Ray Tracingu i tensorów, co fizycznie ograniczyło możliwości przyrostu w rastrach. Zamiast co najmniej 60% postępu top do topu, mamy 30% i to dopiero w rozdzielczości 4K. No, ale wtedy zdawało się że 1080Ti to taki kastrat na przeczekanie i następna gen. będzie odrodzeniem dobrych tradycji Keplera i Maxwella.

Potem odpalił się boom na krypto, ceny kart oszalały, zamiast nowej serii pokazali kartę profesjonalną Titan V. I do teraz pluje sobie w brodę, że nie zwodowałem 1080Ti. Turinga jak dostanę tego co chce, czyli Giguś Aorus XTREME z 7 wyjściami, od razu woduje bo cholera wie co NV jeszcze wymyśli i znowu branie 2080Ti na przeczekanie może się skończyć suszarką na następny rok albo dłużej...

Rig

PC

Martion

Martion

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 273 postów
  • LokalizacjaPoznań

więc jeśli miałbym doradzić tylko jeden wydatek to jednak klima.

Od 4 miesięcy mam zwodowaną płytę główną z procesorem i kartę graficzną :P

Teoretycznie mam dobrą sztukę 5960X, ale za cholerę nie umiem ustabilizować zegara powyżej 3,9 GHz (te 4,2 GHz to było na ustawieniu z 5820K) :( A nie chcę zmieniać procka z powodu wsparcia Windows 7 (mimo że przez 95% czasu używam Windows 10) :mrgreen:

Użytkownik Martion edytował ten post 02 listopad 2018 15:39

PC

Rig

rauf

rauf

No i brawo, na jakich komponentach zwodowałeś, jak pierwsze wrażenia?

za cholerę nie umiem ustabilizować zegara powyżej 3,9 GHz

Nie no, 3.9GHz dla tego proca to spacerek, nie bądź jak te fotoziutki co downvoltują HEDT, bo gdzieś słyszeli, że powyżej 1.2V się degradują  :lol: To jest mentalna zakała, forumowe legendy i nieznajomość specyfikacji platformy. 5960x to bydle które trzeba razić prądem i do wartości 1.3V powinno chodzić daily, szczególnie pod wodą. Jak to Haswell znoszą dzielnie 1.4V przy dobrym chłodzeniu a nawet powyżej nie robi na nich wrażenia, pod warunkiem że krótkotrwale. Wypracowałem sobie 3 ustawienia

• adaptive na strapie x100 4.5/4.2, mega wydajność i bezgłośna praca bo niskie napięcia
  • fix na strapie x125 4.6/4.5, 5-10% większa wydajność jak trzeba coś przetestować w niezmiennych taktach
  • fix na strapie x125 4.75/4.6 jeszcze pare procent wydajności tylko do benchy, rekordów i na open air bo package na limicie

Ustawienia 5960x znam na wylot, więc mogę coś podpowiedzieć, daj maila na priv to podeślę bazowe. 

nie chcę zmieniać procka z powodu wsparcia Windows 7 (mimo że przez 95% czasu używam Windows 10)

Tu nie zrozumiałem?

Rig

PC

Martion

Martion

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 273 postów
  • LokalizacjaPoznań

Tu nie zrozumiałem?

Chodzi o to że 9900K ma wsparcie tylko dla Windows 10.

3,9 GHz robi przy napięciu 1,27 V.

na jakich komponentach zwodowałeś, jak pierwsze wrażenia?

- EK-FB Asus X99 Monoblock (Nickel Plexi)

- EK-FC1080 GTX Ti Aorus (Nickel Plexi) + EK-FC1080 GTX Ti Aorus Backplate (Black)

- 2x EK-CoolStream PE 480 quad

- rezerwuar (nie pamiętam nazwy :P)

- pompka DDC (D5 od EK czeka na montaż)

Przy składaniu pomógł mi

który robi przedłużki dla 

. Na ten moment wrażenia średnie, już kilka razy pompka po restarcie (wywołanym przez błąd lub niestabilne OC) nie uruchamiała się przez 1-1,5 godz. Głównie z tego powodu zdecydowałem się na wyminę pompki (drugi powód to głośna praca).

Karta robi stabilnie 2012 MHz na rdzeniu (z Boostem) i 11992 MHz na pamięciach (efektywnie). 

udało mi się przejść z rdzeniem podkręconym do 2050 MHz ale na dłuższą metę to ustawienie jest niestabilne.

PC

Rig

Kowalski

Kowalski

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 452 postów
  • LokalizacjaWarszawa. Bournemouth
@rauf wariacie a nie myślałeś o takich gratach do kompletu?

rauf

rauf

@Kowalski, a na co mi to żelastwo wyglądające jak z epoki steam punk?  :P

Teraz to łopateczki, drive by wire, podwójne sprzęgiełka a nie tona żelastwa jeszcze ubabrana w oleju. Fajne zabawki, ale dla mnie niewiele wspólnego z simami mają, raczej taka zabawa w rekonstrukcje historyczną.

9900K ma wsparcie tylko dla Windows 10

Przyznam, że nie wiedziałem, ale wygląda że to fakt. Już Skylake ograniczał wsparcie dla starszych systemów (6 gen.) a jesteśmy na 9 gen.

Konkretny zestaw widzę, ale pompka to serce układu i warto wziąć coś lepszego jak np. D5. Sam zmieniłem w trakcie, bo rozpoznałem ograniczony przepływ jako niewydolną pompę, tak nie było ale i tak zmieniłem, opisze to potem.

Przy składaniu pomógł mi znajomy który robi przedłużki dla Extreme Hardware.

A to pewnie Tomek? Moje od BitTech ale o nim też pozytywy słyszałem.

Wszystko się zgadza, masz jeszcze 10% do wyciągnięcia z proca, karta ładnie się kręci, moja na powietrzu to max 2020 jakoś.

Rig

PC

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych