Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Wiadomość powitalna SIMRACE.PL
Zarejestruj się by zyskać dostęp do wszystkich funkcji strony, pytaj, czatuj, udzielaj się na forum. Po prostej rejestracji zyskasz dostęp do pełnych treści oraz kontakt ze społecznością SimRace.pl Wiadomość tylko dla niezarejestrowanych, ZAPRASZAMY!
Logowanie Utwórz konto

Zobacz inną zawartośćSzukaj wpisów
* * * * *

Dakar 2015 - zapowiedź rajdu


4 stycznia w Buenos Aires wystartuje 37 edycja legendarnego Rajdu Dakar. Organizatorzy nadal nie zamierzają zmieniać lokalizacji bazowej rajdu, więc ponownie odwiedzimy Amerykę Południową. Zawodnicy będą mieli do przejechania blisko 10 tyś. km i odwiedzą Agrentynę, Chile i Boliwię.
Dakar 2015

4 stycznia w Buenos Aires wystartuje 37 edycja legendarnego Rajdu Dakar. Organizatorzy nadal nie zamierzają zmieniać lokalizacji bazowej rajdu, więc ponownie odwiedzimy Amerykę Południową. Zawodnicy będą mieli do przejechania blisko 10 tyś. km i odwiedzą Agrentynę, Chile i Boliwię. Organizatorzy na specjalnej konferecji prasowej przedstwili plany rajdu i zapewnili, że tym razem będzie jeszcze trudniej niż w zeszłorocznej edycji gdzie ponad połowa załóg nie ukończyła rajdu. Nowością będzie etap maratoński dla samochodów oraz dwa takie etapy dla motocykli i quadów. Już 2 etap będzie miał ponad 500 km. długości!. Rajd zakończy się po 14 wyczerpujących etapach, 17 stycznia w Buenos Aires. Łącznie motocykliści pokonają 9295 kilometrów (OS-y 4752km), a samochody 9111 kilometrów (OS-y 4578km). Do zawodów zgłoszonych zostało 414 pojazdów (665 zawodników) w kategorii samochodów (140), motocykli (164), quadów (46) i ciężarówek (64). Całość stawki to 53 narodowości, z których najliczniejszą grupą tradycyjnie już będą Francuzi.

W tym roku będziemy mieli okazję kibicować aż 16 polskim zawodnikom. W samochodach zobaczymy 4 załogi: nr. 307 to Mini All4Racing „Hołka” od fabrycznego zespołu X-Raid, nr. 311 to załoga Toyoty Hilux Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora. Z nr. 318 pojedzie Małysz w Buggy SMG z pilotem Rafałem Martonem a z nr. 368 Piotr Beaupre z Jackiem Lisieckim w BMW. Kategorię motocykli reprezentować będą: nr. 8 Jakub Przygoński, oraz debiutanci: nr. 36 Jakub Piątek, nr. 70 Paweł Stasiaczek, nr. 80 Michał Hernik, nr. 147 Maciej Berdysz. Na quadzie pojedzie z nr. 251 Rafał Sonik a klasę ciężarówek reprezentować będzie załoga z nr. 539 Jarosław Kazberuk i Robin Szustkowski w Tatrze. Nie zabraknie także Dariusza Rodewalda w Iveco Gerarda de Rooya (501). Niestety na listach zabrakło ucznia Krzysztofa Hołowczyca – Martina Kaczmarskiego, któremu w starcie przeszkodziła kontuzja kręgosłupa. Nie pojadą również Grzegorz Baran i Paweł Grot z pomarańczowego Mana.

Co ciekawego czeka w tym roku na Dakarze?

- Mini vs Peugeot. Bez wątpienia jednaą z najciekawiej zapowiadających się, bezpośrednich rywalizacji podczas zbliżającego się Rajdu Dakar będzie ta pomiędzy dominującym w ostatnich latach Mini All4Racing oraz zupełnie nowym, wciąż tajemniczym projektem Peugeota – DKR 2008. W gronie faworytów wymienia się właśnie kierowców z tych dwóch teamow czyli: Nani Roma, Nasser Al-Attiyah, Stephan Peterhansel, Carlos Sainz czy jadący w Toyocie Giniel De Villiers. Uroku rywalizacji jak co roku doda zapewne Hummer Robiego Godona. A my jak zwykle liczymy na dobrą postawę Krzysztofa Hołowczyca, który chyba jako jedymy z naszych może nawiązać walkę z czołówka w swoim Mini.

- KTM vs Honda a może Yamaha? Głównym faworytem rajdu jest broniący tytułu Marc Coma (KTM) a jego głównym rywalem wydaje się być Joan Barreda (Honda). My liczymy na dobry wyniki Jakuba Przygońskiego, który w zeszłym roku ukończył zawody na 6 pozycji.

- Quady: W tym roku na trasie Dakru nie zobaczymy braci Patronelli. Głównymi faworytami rajdu będą zatem Chilijczyk Ignacio Casale oraz jadący z nr. 251 Rafał Sonik. W tym roku aby dostać bilet wstępu na rajd należało wykazać się doświadczeniem w innych rajdach terenowych.

- Kolejny rok Orlen Team i kolejne zmiany. Dla Adam Małysza będzie to 4 start. Tym razem dostał od teamu nowy samochód SMG Buggy! Nowy debiutant w składzie to Jakub Piątek (ojciec również się ścigał na Dakarze), który w sezonie 2014 wywalczyl Mistrzostwo Swiata Rajdów Cross Country FIM w klasie junior.
- Elektryczne Buggy! Hiszpan Albert Bosh zamierza przejechać cały rajd bez tankowania kropli ropy. Będzie to dla niego ósmy start (pięć ukończonych).
- Mam duże doświadczenie startów w Dakarze i chcę udowodnić, że motorsport i dbałość o środowisko naturalne, to nie są dwie zupełnie rozbieżne kwestie – powiedział Albert Bosh.
Buggy Bosha waży 2,3 tony i zostało wyposażone w silnik o mocy 225 KW.

Jak co roku na forum będzie można śledzić poczynania naszych w Dakarze.

1 Komentarze

Ciekawie się zapowiada, szczególnie 2 dni jazdy bez napraw. Mamy paru głodnych sukcesów i doświadczonych już zawodników, będą pudła?