Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Wiadomość powitalna SIMRACE.PL
Zarejestruj się by zyskać dostęp do wszystkich funkcji strony, pytaj, czatuj, udzielaj się na forum. Po prostej rejestracji zyskasz dostęp do pełnych treści oraz kontakt ze społecznością SimRace.pl Wiadomość tylko dla niezarejestrowanych, ZAPRASZAMY!
Logowanie Utwórz konto

Zobacz inną zawartośćSzukaj wpisów
* * * * *

Nowa generacja kierownic A.D 2017 - Fanatec Thrustmaster OSW


W ciągu ostatnich miesięcy na rynku już pojawiły się, lub zapowiedziano debiut nowych ciekawych kierownic, zobaczmy jak wygląda rynek sprzętu do simracingu w połowie 2017 roku.
Nie od dziś wiadomo że najwięksi producenci sprzętu simracingowego uważnie obserwują poczynania konkurencji i starają się wpasować w nisze lub podgryzać pozycję rynkowych rywali.

W zeszłym roku amerykański Thrustmaster i niemiecki Fanatec zapowiedzieli kierunek rozwoju, którym będzie raczej średnia i wyższa półka, niż produkty entry level. Jeszcze w 2016 pojawiły się więc linie:

Fanatec CSL - 320€ za bazę (500€ baza+obręcz P1 + pedały)
http://simrace.pl/fo...atec-csl-elite/

Thrustmaster TS-PC - 550€ za bazę z obręczą OW
http://simrace.pl/fo...stmaster-ts-pc/

CSL Elite
Dołączona grafika

TS-PC
Dołączona grafika


Przez cały ten okres rynek produktów premium szturmują kierownice direct drive, czyli serwa pozbawione paska jako przeniesienia napędu. Do tej pory żaden z wielkich producentów (popularnych i masowych) nie ugryzł tego tortu więc coraz śmielej poczynają sobie mniejsze firmy oferujące rozwiązania od DYI do gotowców jak SimCube czy MMOS z pełną gwarancją za mocno konkurencyjną cenę.

więcej o zaletach DD po spoilerem
Spoiler


Na forum mamy już kilka takich sprzętów i opinia userów jest jednoznaczna, kierownice DD to przyszłość simracingu.
http://simrace.pl/fo...l-dyskusja-osw/

Fanatec i Thrustmaster odgrażały się od dawna że wypuszczą direct drive'a ale na zapowiedziach się kończyło. Tymczasem w tym roku Thrust zanosiło się zrobi niespodziankę i kierownicę początkowo nazywaną T700 delikatnie sugerował zrobi DD. Tak jednak się nie stało i z oficjalnej prezentacji na targach E3 wiemy już że kiera nazwana T-GT ponownie będzie na pasku, tyle że z nowym bezszczotkowym silnikiem i paroma usprawnieniami.

Thrustmaster T-GT - 800€ za bazę z obręcza i pedałami
http://simrace.pl/fo...00-nie-bo-t-gt/

Thrustmaster T-GT (suszarko-turbina to zewnętrzny zasilacz)
Dołączona grafika


Niewiele wcześniej natomiast Fanatec także oficjalnie bo na swoim blogu potwierdził że jeszcze w tym roku zobaczymy ich nowe dzieło i tym razem na pewno będzie to DD!

Fanatec Direct Drive - cena nieznana, szacuje na przedział 1000-1500€ za samą bazę
http://simrace.pl/fo...-wheel-q4-2017/

Fanatec DD - zdjęcie poglądowe, tak wygląda obręcz Fana na serwie innego producenta
Dołączona grafika


Rynek OSW zareagował na te ruchy i pojawiły się obniżki o których więcej napisał kolega Bart
http://simrace.pl/fo...ja-osw/?p=47634

OSW - 1180 € za bazę, zasilacz, obręcz
Dołączona grafika


Zatem już przed debiutem Fana DD mamy bardzo ciekawy rok w dziale sprzętów do simracingu. Nie są to tanie propozycje, ale na pewno cieszy że profesjonalne rozwiązania na stałe wchodzą na rynek masowy. Z pewnością popchnie to branże do rozwoju, bo i developerzy będą chcieli pokazać ile więcej można wyciągnąć z ich produkcji przy zastosowaniu szybkich i precyzyjnych serwomotorów.

A to znaczy dla nas wszystkich jedno - potencjalne obniżki sprzętu ze średniej półki. Jeszcze wczoraj konsumencki top Fanatec CSW V2/V2.5 dziś powoli staje się nieopłacalny skoro za niewiele więcej można mieć kierownicę z bezpośrednim przełożeniem!

więcej o wyborze sprzętu, kierownic, pedałów znajdziecie w dziale forum
SIMRACING - hardware i software

tu jeszcze ciekawy projekt DYI kolegi MIR05LAV
SSW - stepper sim wheel

2 Komentarze

Najbardziej jestem ciekaw jak bardzo rynek DD wpłynie na cenę kierownic z przekładniami paskowymi... kiedyś wypadałoby porzucić tego głośnego Logitecha :P

wydaje się że zepchnie je bliżej ziemi, wycena Thrusta TS-PC i T-GT jest ostro przegięta, tak samo zresztą archaicznych konstrukcyjnie Logitech G29 i G920, seria Fanatec Clubsport jako top paskowców spotyka się już prawie z OSW, więc zapewne rynek wymusi obniżki albo seria CS straci rację bytu bo niżej jest przecież CSL Elite, tak czy tak ciekawe czasy idą i spodziewam się że w przeciągu 12 miesięcy będziemy mieli wysyp Direct Drive'wów na forum ;)