Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Witaj na SIMRACE.PL
Fajnie, że do nas trafiłeś. Żeby zobaczyć wszystkie treści musisz posiadać konto.
ZALOGUJ ZAŁÓŻ KONTO
Zdjęcie

Jak ustawić kierownice w Assetto Corsa - sterowanie poradnik

tutorial poradnik

Najlepsza odpowiedź LKRISS , 16 styczeń 2017 11:52

No to dodam tutaj jeszcze omownienie opcji FFB przez Raufa podczas ostatnie szkolenia w zakresie ustawien autek.

https://youtu.be/Lye_iNiHc8w?t=11m15s

FFBCLIP APP - do pobrania z RD
http://www.racedepar...bclip-app.7910/

Przejdź do postu »

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
181 odpowiedzi w tym temacie

rauf

rauf
  • Discord:rauf#2248
  • STEAM ID:rauf00
  • Origin ID:rauf00
  • Xbox Live:rauf00
  • PSN id:rauf00
  • Social Club:rauf00
  • Lokalizacjagłęboka wieś

Ustawienia dla Fanatec CSR z pedałami Fanatec Elite V2

UWAGA - poradnik dotyczy wersji PC

Ustawienia na konsole znajdziecie tutaj:

http://simrace.pl/fo...ustmaster-t300/

Configuration Presets
Wybieramy schemat ustawień od którego zaczniemy.

Configuration Wizard
Kalibrujemy sprzęt, każdy krok potwierdzając przyciśnięciem klawisza.

Main Control
Sprawdzamy osie kierownicy, ustawimy zakres obrotu taki sam jak mamy w kierownicy (ważne żeby to były te same wartości, inaczej kiera może się dziwnie zachowywać). Jeśli pedały nie są widziane z automaty tu klikając Click to Assign przypisujemy je prawidłowo. Ustawienie potencjometru (load cell) hamulca można sprecyzować w grze pod konkretne auto, nie trzeba tego robić tutaj. Czerwone pola po prawej to opcja Invert którą możemy odwrócić odczyt (musiałem to zaznaczyć dla wszystkich pedałów). Combined nie ruszamy, chyba że mamy tak wybrane w ustawieniach kiery (nie polecane).
Wartości procentowe na osiach słuszą do ustawiania deadzonów, jak mamy jakis problem z czułością pedałów to skracając zakres pracy można to naprawić. Zwykle jest to jednak pełny zakres 0-100.

3_resize_zpse2d087fc.jpg

Shifters
Możemy przypisać łopatki do zmiany biegów.
Debouncing to opóźnienie z jakim odczyt zmiany biegów może zostać ponownie zastosowany. Jak mamy walnięty przełącznik który potrafi zrobi dwuklik samoczynnie towydłużenie tej wartości powinno pomóc np. na 80-100ms.

4_resize_zps8e18ed14.jpg

Secondary
Po lewej przypisujemy przyciski kiery i od razu po prawej dla klawiatury jak chcemy je zdublować. Glance czyli rozglądanie na boki można wyregulować w menu głownym gry jeśli chodzi o jego prędkość, przy max nie będzie płynne tylko skok widoku lewo/prawo.

5_resize_zps570f293a.jpg

Advanced
Najważniejsze opcje mamy tutaj.

Gain - ogólny współczynnik siły efektów, na początek na 100% żeby dopracować je pojedynczo.
Filter - wygładzanie "nierówności" FFB, jeśli mamy wrażenie że za bardzo nam tarmosi kierę to możemy tutaj spróbować delikatnie podnieść tą wartość. Zwykle jednak nie trzeba tego używać.
Damping - tłumienie gwałtownych reakcji które daje bardziej realistyczne analogowe czucie, małe podniesieni może ułatwić zrozumienie tego co dzieje się z autem, warto przetestować samemu, mnie najlepiej pasował przedział 10-15.
Kerb Effetcts - w RC zmniejszono ten parametr więc można śmiało podnieść na 110%, oczywiście tak żeby nam kiery na nich nie wyrywało.
Road Effetcts - CSR nie ma najwrażliwszego motoru, więć łatwo tym parametrem doprowadzić do clippingu czyli obcinania FFB kiedy jest za dużo sygnałów i kiera przestaje to przekazywać bo kończy skalę. Ok. 80% powinno być ok.

Slip Effects - nadpisany efekt dodający drgania przy zrywaniu kontaktu z nawierzchnią przez opony, ja to lubię jako dodatkową pomoc więc proponuje 20-40.

Steering Settings
Gamma - tu rozumiana jako progresja, w ustawieniu 1 kiera działą linearnie.
Filter - ponownie wygładzanie, nie używać raczej w dobrych kierach.
Speed Sensitivity - progresja skrętu zależna od prędkości, może do bolidów ktoś z tym eksperymentuje, nie ruszałem.

Pedal Settings
Break Gamma - progresja docisku hamulca, dobre ustawienie load cella i ta wartość na 1.12-1.15 daje mi bardzo fajne realistyczne czucie a'la hydrauliczny hebel. Dopracowuje się w grze obserwując wskazania nacisku pedałów (apka z boku wysuwana).

Ustawienia kiery warto zapisać Enter name..na dole i Save Current.
Potem zmieniając coś można wrócić do bazowego ustawienia.

Do Assetto jest jeszcze dobra apka do dostrajania FFB i pilnowania clippingu, ale to następnym razem opiszę.

6_resize_zpsb952c3ea.jpg

Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.

Rig

PC

38700337265_4a399a161c_o.jpg moje zaufane źródło testów sprzętu i technologii 
rauf uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi!

Jak wołać użytkownika i cytować fragmenty
Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

rauf

rauf

Ustawienia dla Thrustmaster TX z pedałami Fanatec Elite V2

Rig

PC

Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

rauf

rauf

Ustawienia dla Logitech

Rig

PC

MariuszB35PL

MariuszB35PL

Entuzjasta

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 695 postów
  • STEAM ID:mariusz33pl
  • LokalizacjaOlsztyn

ja śmigam na 900* w kierownicy i 900 w ustawieniach gry, własnie po wyjściu wersji RC musiałem tak zrobić bo wcześniej jeździłem na 540 * ale teraz na takim kącie nie da rady jechać jak wcześniej bo auto strasznie lata (za czułe się zrobiło) i tez miałem problem żeby po tarkach jechać. Więc moja propozycja jest taka usuń profil i skalibruj kierę od nowa na 900 stopni ,reszty nie ustawiam w grze (jak czułości itd) jak będę w domu to jeszcze mogę Ci napisać jak mam w kierownicy już ustawione FFB i inne  opcje. Co prawda ja mam GT2, a ty chyba masz "forza" ale silniki mają te same więc powinno działać tak samo jak na mojej.

Ryzen 3600@4.2 GHz, RTX 2080Super Msi X Trio, Msi Tomahowk B450, 2x8GB Ram 3733@3800 CL16 Patriot Viper Steel, AOC 32" C32G1 144Hz , Thrustmaster TX, Thrustmaster T-LCM, Shifter Sekwencja by Carson 

LKRISS

LKRISS
  • STEAM ID:lkriss2
  • Origin ID:BOTAWP
  • Xbox Live:LKRISS22
  • Social Club:lkriss22
  • LokalizacjaWarszawa

Jeśli by dało radę to poproszę. Ok, usunę profil i ustawię kierę od nowa. Aktualnie mam kąt na off więc dostosowuje się sama w grze do auta i nie wiedzę w tym problemu. 

SimRace Polska "Prędkość dźwięku to bardzo dziwna sprawa. Rodzice coś mówią jak masz 15 lat a dociera dopiero koło trzydziestki"
simr.pngbutton-4220-black.png

Rig

PC

:idea: Uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi

Tomessi

Tomessi

Zapaleniec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1114 postów
  • STEAM ID:tomessi
  • Xbox Live:T0MESSI
  • LokalizacjaŁódź

Ja też mam kąt obrotu ust na OFF.. Kiera w AC jest ustawiona prawie identycznie jak ustawił Rauf do Fana CSR. Pozostają ewentualnie ust kierownicy (SEN, FFB, SHO, DRI itd.) 

"APEX" - niewidzialny szczyt zakrętu, miejsce, dzięki któremu osiąga się najlepszy czas.

16478.png

Rig

PC

MariuszB35PL

MariuszB35PL

Entuzjasta

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 695 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

moje ustawienia w kierownicy / kąt obrotu 900* / SHO 020 /dri 005/abs 050/ lin 000/dea 000/ spr 0/dpr -3/acl off/ siła ffb od 050 do 080 zależy od auta

Ryzen 3600@4.2 GHz, RTX 2080Super Msi X Trio, Msi Tomahowk B450, 2x8GB Ram 3733@3800 CL16 Patriot Viper Steel, AOC 32" C32G1 144Hz , Thrustmaster TX, Thrustmaster T-LCM, Shifter Sekwencja by Carson 

Tomessi

Tomessi

Zapaleniec

• Użytkownicy
  • 1114 postów
  • STEAM ID:tomessi
  • Xbox Live:T0MESSI
  • LokalizacjaŁódź

A u mnie to wygląda tak: SEN-OFF, FFB-90, SHO-100, DRI-3, ABS-80, LIN-0, DEA-0, SPR-1, DPR-2, ACL-OFF

"APEX" - niewidzialny szczyt zakrętu, miejsce, dzięki któremu osiąga się najlepszy czas.

16478.png

Rig

PC

rauf

rauf

@Mariusz, siłę FFB regulujesz w kierze na te 50-90?

Dlaczego ABS na 50 akurat?

Rig

PC

MariuszB35PL

MariuszB35PL

Entuzjasta

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 695 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

@Mariusz, siłę FFB regulujesz w kierze na te 50-90?

Dlaczego ABS na 50 akurat?

tak w  kierownicy silę FFB ustawiam i max to daje 80 ale najczęściej to się waha pomiędzy 50-70, a w grze mam na 100% ,a ABS dla tego że za mocno kiera wibruje przy hamowaniu a tak jak mam na 50 to tak subtelnie tylko ;) ale  może to tylko moje wrażenia

rauf

rauf

Wrzucimy tą dyskusję do ustawień kiery potem, tymczasem:

1. FFB w Fana nie powinno się zmniejszać w kierze nigdy, zobacz jak wygląda wykres sił na 90%, ta kiera nie ma za mocnego silniczka, więc tak przy 80% to praktycznie znika....tylko w grze FFB ma sens regulacja.

2. ABS w kierze to nie jego siła, tylko poziom przy którym wdepnięcie pedału symuluje wibracje, imo ma to sens z Clubsportami, bo tam wibruje pedał a nie kiera ale kwestia gustu. A i decyduje o tym nie gra, tylko kiera, więc nie ma to nic wspólnego z "czuciem" hamulca, ot efekcik.

Rig

PC

MariuszB35PL

MariuszB35PL

Entuzjasta

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 695 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Mi pasuje tak jak ja to robię , jak ustawię w kierownicy na 100 a w grze powiedzmy na 85 to jak mi się FFB  osłabnie jak ostatnio to nie mam szansy go zwiększyć w locie ,a tak jak ja robię to zawsze sobie go mogę podkręcić w locie i takie ustawienie mi odpowiada, Co do ABS wiem o tym że nie jest to siła Abs-u tylko wibracji na kierownicy ,dla tego mam na 50 bo nie lubię jak mi kiera przy hamowaniu za mocno wibruje, dla mnie na 50 jest ok, mam Pedały z LC więc na nich sobie reguluje siłę hamowania (nacisku) ;). I żeby nie było jedni lubią placki inni nie i nie zamierzam przekonywać nikogo do tego że to jest jedyne słuszne ustawienia FFB tak jak ja robię , mi one pasuję , komuś innemu mogą pasować a komuś nie .

Nie wiem kiedy ostatnio używałeś Fanateca w AC ale z wersją RC FFB się zrobił dużo mocniejszy i tak naprawdę jak bym dał na 100 w kierownicy to by się nie dało jechać za bardzo ,.

rauf

rauf

Napisałem jak to działa, nie ma obowiązku używania czegoś efektywnie :okok:

Rig

PC

KamilWR

KamilWR

Zapaleniec

• Użytkownicy
  • 1210 postów
  • STEAM ID:Kamil
  • LokalizacjaTychy

Ja mam takie pytanie, czy jeżdżąc bez żadnych sił ff, mając tylko profilerze logitecha ustawione ''Centering Spring Strenght'' na 35%, dużo trace ?

Mam na myśli kontrole nad autem, czucie i co za tym idzie wynik koncowy czyli czas okr ?

PC

Rig

build-not-bought-sticker-version-1.jpg

shogel

shogel

Zapaleniec

• Użytkownicy
  • 1110 postów
  • LokalizacjaPruszcz Gdański

Potem wrzucę ustawienia dla T300RS, może komuś się przyda

ASUS GL502V (i7-7700HQ, GTX1070)