Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Witaj na SIMRACE.PL
Fajnie, że do nas trafiłeś. Żeby zobaczyć wszystkie treści musisz posiadać konto.
ZALOGUJ ZAŁÓŻ KONTO
Zdjęcie

Mój klon P1-X SimLabu

projekt ZAKUPY

66 odpowiedzi w tym temacie

MarK1989PL

MarK1989PL

Forumowicz

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 63 postów
  • STEAM ID:76561198002582421
  • Origin ID:MKRaven
  • PSN id:MarK_Raven
  • LokalizacjaWarszawa

Cześć,

Wróciłem właśnie do simracingu po roku przerwy, bo przeprowadzka i bo kolejny bobas. Także przez pierwsze niezbyt mam "zaplecze", a przez drugie nie mam czasu ;) . Skutek? Ścigam się późną nocą na mojej wysłużonej G25 przypiętej do narożnego rozklekotanego biurka, z monitorem mocno biurowym beż żadnej regulacji, i krzesłem stołowym robionym przez dziadka żony, które ślizga się po podłodze przy każdym naciśnięciu hamulca. Generalnie więc wesoło :P , a tak naprawdę niezbyt...

Jako że wreszcie dysponuję miejscem wziąłem się za temat simrigu. Popatrzyłem na ceny czegokolwiek co budzi moje zaufanie i... szybko się rozmyśliłem. Jak już mam zainwestować, to chcę inwestować w coś co da się modyfikować, co wystarczy na lata, co pozwoli mi na przesiadkę np. na DD bez konieczności dokupienia kolejnych elementów i znów wywalenia kasy, no i przede wszystkim zapewni stabilność przy tym ewentualnym DD. Takie sprzety gotowe od firm zaczynają się od 2,5-3 tysięcy złotych bez fotela. Uważam to za śmieszne, biorąc pod uwagę, że są np. robione ze standardowych profili konstrukcyjnych, no ale nic.

Myślałem nad tematem z drewna, ale nie przekonało mnie to jako długowieczny kokpit "na zawsze" oraz coś, co się da łatwo modować - tzn. z jednej strony da się bardzo łatwo i tanio, z drugiej jest sporo babrania. Po przekopaniu Internetu wybór padł więc na konstrukcję z profili alu w modzie 40x40, za wzór wziąłem P1-X od SimLabu, ale z moimi modyfikacjami. Sama konstrukcja to nic specjalnego ani żaden wynalazek, tym bardziej nie rozumiem takiej ceny oferowanych produktów, ale cóż - rzecz jest warta dokładnie tyle, ile ktoś jest w stanie za nią zapłacić.

Jako konstruktor zabrałem się za temat i jestem obecnie na etapie jak poniżej:

Załączony plik  SimRig_V1_2020-Apr-25_08-15-48AM-000_CustomizedView22298112610.jpg   46,43 KB   27 Ilość pobrań

Brak jeszcze mocowania pod pedały i dokończonego pod skrzynię, będą też nogi z regulacją wypoziomowania no i oddzielny stojak na monitory. Na początku będzie jeden, docelowo potrójne.

Tu pytanie do zaznajomionych: najpopularniejszy/najlepszy kąt ustawienia ekranów przy potrójnym setupie?

Sama konstrkcja poza wyglądem podobnym do P1-X bo podobne profile, w elementach które robie sam jednak mocno się różni i żadną kopią nie jest ;) . Płyta kierownicy jest uniwersalna do wszystkich Fanateców z Podium włącznie. Thrustmasterów i Logitechów, może pomyślę jeszcze nad innymi DD, ale myślę, że już przerost formy nad treścią. Ponadto położenie kierownicy można płynnie regulować +/- 10 stopni. Ma też nacięcia - łezki, które pozwalają na montaż dodatków na śruby M6, a także przypinanie kabli trytytkami. Wszystkie elementy metalowe to stal/alu 15 mm (jeszcze nie wybrałem).

Dokończę i spróbuję to zamówić. Opinie / porady mile widziane.

Użytkownik MarK1989PL edytował ten post 25 kwiecień 2020 09:53

deeze

deeze

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 294 postów
  • Discord:pb67#4019
  • STEAM ID:deeze67
  • Origin ID:deeze67
  • LokalizacjaWarszawa

Bardzo słuszny kierunek, ja bardzo podobny setup fo P1-X także w planach, już pierwsza partia profili przyszła, jedyną zmianą była podstawa - uznałem że 120x40 (czyli 3-ka zamiast 4-ki) będzie wystarczająca.
Dostawców masz rozumiem ogarniętych?

Podpowiedz skąd/ jak planujesz pozyskać te customowe elementy jak mocowanie "bramki" do bazy i podstawę pod kierownice?

Zapewne patrzyłeś już na temat z dostawcami: https://simrace.pl/f...dostawcy/page-8

Tutaj jest mój setupik: https://simrace.pl/f...anowisko-pracy/

Użytkownik deeze edytował ten post 25 kwiecień 2020 10:01

Full Boost Racing Driver | Twitch @PB67

Rig

PC

MarK1989PL

MarK1989PL

Forumowicz

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 63 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Na temat nie patrzyłem, na razie szukałem na własną rękę w googlu i wysłałem zapytania do firm, czy robią też zamówienia dla klientów indywidualnych, czy jedynie dla firm. Wszyscy odpowiedzieli, że nie ma problemu, podesłać zestawienie to wycenią. Okres taki, że tym bardziej chętni pewnie, bo roboty dla przemysłu, który stoi, może im nieco brakować. Jeszcze nic nie wyceniałem.

Też zastanawiam się nad przejściem na 120x40, bo ten poczwórny wydaje mi się przegięciem dla samego przegięcia. Policzę sobie ugięcie bo są kalkulatory i sprawdzę, czy to ma sens. Podobnie nie wiem czy blacha 15 mm to nie przegięcie, niby do sprawdzenia jeśli chodzi o ugięcie, ale jeśli chodzi o sztywność całości już mniej. Ze stali byłoby cholernie ciężkie, z drugiej strony wytrzymałość aluminium wystarczająca, ale jest dość miękkie, więc wystarczy że ktoś rąbnie w kant śrubokrętem i będzie widać. Także tu muszę zdecydować.

Jestem pracuję jako konstruktor, więc mam kontakty do mniejszych sprawdzonych dostawców, jak skończę to sprawdzę czy się podejmą, jak nie poszukam kogoś innego z obrabiarką CNC przez googla znów.

W ogóle ponieważ teraz mam możliwość i miejsce, jeśli będzie to działać jak należy to dopuszczam możliwość oferowania tego potem braci simracingowej jako gotowy zestaw, po cenie zdecydowanie bardziej rozsądnej, niz to co na zachodzie ;) . No ale to pieśń przyszłości. Najpierw muszę przetestować na sobie.

PS. Ty już masz swój rig zmontowany? Bo tam tylko projekt widzę?

Użytkownik MarK1989PL edytował ten post 25 kwiecień 2020 13:15

kaz

kaz

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 255 postów
  • LokalizacjaChorzów
Dla mnie dla tripla 27" curved, po wielu testach, najlepszy okazał się kąt ok 40-45*

kaz

kaz

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 255 postów
  • LokalizacjaChorzów
Dla mnie dla tripla 27" curved, po wielu testach, najlepszy okazał się kąt ok 40-45*

Szacun dla Was Panowie że ogarniacie sobie zrobić taki P1-X po kosztach, sam bym się pisał (ja jestem fizjoterapeutą dziecięcym i takie techniczne rzeczy jawią mi się jako coś raczej chyba przerastającego mnie...). Też uważam że te ceny simlaba to jakiś żart. Przez pandemię nagle mam czas i aż zastanawiam się nad powrotem do simracingu. Ale nie jestem z tych co lubią wywalać masę kasy bez sensu, tylko dla tego, że ich od biedy stać.

P.S. Sorry za double post (chciałem zrobić Edit a widocznie kliknąłem "dodaj"), może niech jakiś mod/admin usunie ten poprzedni. Dzięki.

Użytkownik kaz edytował ten post 25 kwiecień 2020 13:49

scooby666

scooby666

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 43 postów
  • STEAM ID:sc00by666

Będę wdzięczny jak podzielisz się szczegółami co do kosztów, ewentualnych dostawców. Miałem własnie coś takiego robić na podstawie P1-X Simlabu, ale kompletnie się nie orientuję ile to by wyszło(jeszcze nie zacząłem szukać info nt cen). 

Mav309

Mav309

Entuzjasta

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 625 postów
  • Discord:Mav309#6943
  • LokalizacjaImmersione Scuderia Corsa

Ja swój semi P1 zbudowałem narastrze 45x90 i to naprawdę wystarcza - wprawdzie u mnie profile są HD od boscha (bardzo twarde wyżynarka na nich prawie stawała :D)

Myślę że nawet zwykłe 120 już jest naprawdę sporym profilem i te 160 jest raczej przesadą no chyba że profile light są takie papierowe.

7tBY5I9.jpg

When I fall down, don't give me your hand, I will get up stronger.

PC

Rig

MarK1989PL

MarK1989PL

Forumowicz

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 63 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Jakie by nie były, zginasz je w poprzek, po krótszym boku, więc musiały by być z gliny by nie wystarczały - dlatego też mnie to 160 dziwi. Też myślałem o Boshowskich, ale nie sa tak łatwo dostępne? Poza tym kupię od razu przycięte. Jakość ma być przemysłowa ;) .

Mav309

Mav309

Entuzjasta

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 625 postów

Są dostępne jak się szuka, a jak dobrze zaprojektuje to i przycięte się znajdą :)

Ewentualnie kilka można samemu przyciąć :) W końcu jak  jest dostępny profil 150cm to wystarczy rig zaprojektować z użyciem 3 poprzeczek po 50cm, prawda? ;) To tylko 2 cięcia :)

7tBY5I9.jpg

PC

Rig

deeze

deeze

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 294 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Sprawdź tutaj: 

By zobaczyć linki musisz się Zalogować lub Zarejestrować

Jak nie dadzą rady zawsze spoko profile są od Motedis, ja u nich zakupiłem zaprojektowany zestaw w cenie 400 euro bez groszy, z mocowaniem na shifter fanateca. Ale czuję, że jeszcze można u tych techXXL taniej.

Pierwsza paczka dopiero mi przyszła z krótszymi profilami, czekam na dłuższe (1400mm) i wtedy zabieram się za składanie, ale wstępnie patrząc na te profile to ciężko będzie je jakkolwiek ugiąć. Do tego co ciekawe klony Sim-Laba z Nowej Zelandii (

By zobaczyć linki musisz się Zalogować lub Zarejestrować

) mocują bramkę na trzecim, a nie czwartym rowku, od tego na klasycznych kątownikach, które i ja zamówiłem, więc też daje to mi większą pewność, że taki setup absolutnie wystarcza. Jedynie trzeba kombinować z mocowaniem pedałów bo niestety ale eleganckich CNC-płytek nie zamówiłem, zrobiłem po prostu konstrukcję z profili - też powinno śmigać.

Jak tylko złożę riga oczywiście dam foty i znać co i jak, ale póki co jeszcze wzbraniam się przed zakupem DD SimuCUBE'a (koszt rzędu 8k+ z jakąś sensowną kierą), na razie proste CSL Elite, więc samej bramki na kierę nie sprawdzę pod tym kątem (ale już pedały mocne więc tu będzie dobry test - z tym, że dostawa na czerwiec :D ).

Rig

PC

MarK1989PL

MarK1989PL

Forumowicz

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 63 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Proste CSL Elite mówisz do człowieka na G25...

deeze

deeze

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 294 postów
  • LokalizacjaWarszawa
Heheh, no to jak już walisz takiego riga to i tak zapewne planujesz zainwestować w inna kierę... Ja przesiadam się właśnie z Logitech Momo, więc wiesz ;)

Rig

PC

MarK1989PL

MarK1989PL

Forumowicz

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 63 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Kiedyś, może.... Jeszcze monitory, jeszcze komp. Kierownica jak ma FF to jest najmniej ważna. Najważniejsze są pedały i dobry monitor tak 100Hz. Opinia na podstawie średniej wielu innych opinii, co rzeczywiście pomaga być ciut szybszym i lepiej czuć auto.

EDIT:
Różnica w ugięciu między profilem lekkim 120, a normalnym 160, to jakies 30%, ale mówimy tu o wartościach 0.6 mm przy profilu długim na 1350mm i obciążeniu ciągłym 0.04 kg/mm dla 160tki i 0.9 mm dla 120tki.Te 0,04 kg/mm to równo rozłożone 50 kilo na najdłuższym elemencie, czyli 100 kilo na całej ramie. Przy założeniu, że na ramie mamy 120 kilo (bo przecież jeszcze sama waga ramy, fotel, sprzęt i co tylko) dla 120tki skaczemu do ugięcia ponad 1.1 mm, a dla 160 dalej jesteśmy poniżej 0.7, więc zastanawiam się, czy nie zostać przy 160 jednak.

EDIT2:
Jak myślicie - przy tej sztywności (zakładam lepszą od P1-X) monitory do konstrukcji, czy oddzielnie? DD się na razie nie szykuje, więc myślę, że oddzielny stojak nie jest konieczny, a i tak zawsze można dorobić.

Użytkownik MarK1989PL edytował ten post 27 kwiecień 2020 11:08

Mav309

Mav309

Entuzjasta

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 625 postów

Hausinkveld w swoim GT robi konstrukcję wspólna dla riga i 3 monitorów monitorów.

Mnie samego trochę korci zrobić tak samo, bo to spora oszczędność  można zrobić sobie w ten sposób stojak do tripla za przysłowiową stówkę (odpada cała podstawa która musi być dość stabilna żeby monitory jej nie przeważyły.

Ale obawiam się drgań, zwłaszcza że mam dodatkowo shakery które potrafią mi poluzować śrubki w płycie pod T3PA-Pro :)

Jak to długofalowo bedzie miało wpływ na monitory?

Wibracje to nie środowisko które przewiduje producent. Nawet jeżeli nic się nie stanie to ile wytrzymają monitory długofalowo takie 40Hz z 2-4 wibratorów?

Ja czuję je aż w środku samego siebie, a co na to jakaś płyta główna w monitorze? ;)

Dlatego będę budował oddzielny stojak.

7tBY5I9.jpg

PC

Rig

MarK1989PL

MarK1989PL

Forumowicz

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 63 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Wiesz w monitorach też masz jakieś drgania własne, a monitory stojące na biurku też przyjmują drgania kiery, więc nei wiem...

A masz śrubki z podkładką płaską i sprężystą? Nie? To zamontuj i problem z głowy :P .

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: projekt, ZAKUPY

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych