Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Witaj na SIMRACE.PL
Fajnie, że do nas trafiłeś. Żeby zobaczyć wszystkie treści musisz posiadać konto.
ZALOGUJ ZAŁÓŻ KONTO
Zdjęcie

DIY ręczny na LC - nowy projekt

projekt

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

mixer_mr

mixer_mr

Dyskutant

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 154 postów
  • LokalizacjaKoszalin

Krótkie backstory - miałem nie robić ręcznego, przynajmniej nie w najbliższym czasie, ale tak się złożyło, że kolega potrzebował projekt hydraulicznego ręcznego do driftowozu, więc jak już rysowałem to postanowiłem zrobić coś dla siebie.

Początkowo miały to być dwie bliźniacze konstrukcje - z tym, że jedna z pompą, a druga z LC, ale wyszło za dużo kombinacji, więc w ramach weekendowego projektu narysowałem coś takiego:

img-20200504063926-1588536556849-01-zmni

Konstrukcja nieco podobna do ręcznego od HE, ale w zasadzie co innego można tu wymyślić?

Konstrukcja docelowo ze stali nierdzewnej #3 mm, skręcana za pośrednictwem tulei gwintowanych, tuleje ślizgowe z mosiądzu, LC 100 kg, elektronika od Bodnara (LC-USB).

Dźwignia regulowana przód-tył w zakresie 10 stopni, oraz dwie możliwe wysokości. Podstawa regulowana w zakresie 40 stopni (obrót względem osi Z), z możliwością zamocowania na sztywno.

Do zrobienia jeszcze miejsce na elektronikę i regulacja skoku dźwigni.

Zastanawiam się czy powinienem dodać sprężynę do powrotu dźwigni i jakiś odbój, macie jakieś sugestie?

Na razie projekt istnieje tylko w wersji elektronicznej, nie podjąłem żadnych kroków w stronę realizacji.

Jak ktoś ma jakieś sugestie, albo podpowiedzi to chętnie posłucham ;)

Użytkownik mixer_mr edytował ten post 04 maj 2020 12:03

PC

Rig

kruchy

kruchy

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaMała wieś pod Poznaniem

Sprężyna powrotu raczej się przyda, niekoniecznie z regulatorem napięcia / siły. Ja w moim ręcznym DIY mam sprężynę zaworową z jakiejś rozbiórki i działa całkiem dobrze.

Nie widzę mocowania - najlepiej żeby były dwa rodzaje - na śrubie do blatu i na sztywno do profilu. Myślałeś o wymiennej rączce / uchwycie?

Sama konstrukcja wygląda dobrze.

Użytkownik kruchy edytował ten post 04 maj 2020 13:40

mixer_mr

mixer_mr

Dyskutant

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 154 postów
  • LokalizacjaKoszalin

Dzięki, mocowanie jak na razie jest pomyślane na sztywno do profilu od dołu, głównie dlatego, że robiłem projekt z myślą o sobie ;) jeśli chodzi o skręcanie śrubą do blatu, to najprawdopodobniej rozwiązałbym to poprzez dodatkowy adapter, jak w shifterze od Aiologs.

mocowanie.jpg

Jeśli chodzi o wymienną rączkę to na razie nie nie myślałem o tym, jak złożę ten to przetestuję, jak coś to zawsze mogę coś zmodyfikować i zamówić nową.

Trochę zmodyfikowałem projekt, dodałem regulację skoku dźwigni, oraz odbojnik ograniczający jej powrót.

Części już zamówione, jak wszystko dojdzie to będą testy.

Użytkownik mixer_mr edytował ten post 08 maj 2020 19:36

PC

Rig

me2slow

me2slow

ex.Kowalski

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1420 postów
  • LokalizacjaWarszawa. Bournemouth
Fajny projekt, mi siė tylko nie podoba, że dosyć długa dźwignia a podstawa krótka z tylko dwiema śrubami mocującymi. Rozstaw śrub trochę mały. Mocniej pociągniesz w ferworze walki i różnie to może być. Rozwiązanie w HE bardziej mi się podoba, jest super solidne, 4 śruby i rozstaw jest dosyć szeroki, tak wzdłuż jak i wszerz. LC 200kg.

Użytkownik me2slow edytował ten post 08 maj 2020 21:08

mixer_mr

mixer_mr

Dyskutant

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 154 postów
  • LokalizacjaKoszalin

mi siė tylko nie podoba, że dosyć długa dźwignia a podstawa krótka z tylko dwiema śrubami mocującymi. Rozstaw śrub trochę mały.

Tak, też o tym myślałem, ale już zamówiłem, więc zostaje jedynie przetestować. Jak coś będzie nie tak, to podmienię samą płytę mocującą.

Nie zdecydowałem się na rozwiązanie jak w HE dlatego, że planowałem przykręcić ręczny do profilu o pojedynczym rastrze, więc i tak musiałbym zastosować dodatkową płytę mocującą, przykręconą na dwie śruby.

PC

Rig

me2slow

me2slow

ex.Kowalski

• Użytkownicy
  • 1420 postów
Ja wolę trochę inne rozwiązania, regulacja położenia musi być u mnie 3D tak ważnych elementów. U Ciebie najprawdopodobniej nie będzie regulacji lewo-prawo, Dobrze, że jest regulacja kąta, odchylenie dźwigni możesz ustawić dokładnie w kierunku swojego ramienia.

mixer_mr

mixer_mr

Dyskutant

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 154 postów
  • LokalizacjaKoszalin

Regulacja prawo-lewo brzmi sensownie, w zasadzie szkoda, że jej nie uwzględniłem. Regulacja kąta musiała być, żebym mógł zaciągać ręczny zgodnie z ruchem ramienia właśnie, a nie równolegle do riga. Na dłuższą metę nie byłoby to ani wygodne, ani zdrowe. Tak dla sprzętu, jak i dla mnie.

PC

Rig

CorradoSKJ

CorradoSKJ
  • STEAM ID:CorradoSKJ
  • LokalizacjaBydgoszcz

Świetny projekt, sam podobny zaprojektowałem bo ostatnio polubiłem się bardziej z elastomerami i A2 :)

mixer_mr

mixer_mr

Dyskutant

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 154 postów
  • LokalizacjaKoszalin

Dziękuję, u mnie właśnie schodzą części, dostałem wszystkie toczone, LC powinno dojść w tym tygodniu, podobnie jak laser, więc jak szczęście dopisze to w weekend pierwsze testy.

PC

Rig

mixer_mr

mixer_mr

Dyskutant

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 154 postów
  • LokalizacjaKoszalin

Prawie skończone, chociaż już pierwsze testy w AC były.

IMG-20200521-164953.jpg

Zostało jeszcze obszyć aluminiową rączkę skórą i zamocować na stałe. Ewentualnie pomyślę o wymianie elastomerów, bo 65 ShA to jednak trochę za dużo do ręcznego, próbowałem też 75 ShA, ale to już, w ogóle, kamień. Dźwignia praktycznie nie ma ruchu. Myślę, że 55 ShA będzie optymalne.

By zobaczyć linki musisz się Zalogować lub Zarejestrować

kilka zdjęć z budowy i film, pokazujący zakres ruchu.

PC

Rig

me2slow

me2slow

ex.Kowalski

• Użytkownicy
  • 1420 postów

Profesjonalnie... Polak potrafi :)

mixer_mr

mixer_mr

Dyskutant

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 154 postów
  • LokalizacjaKoszalin

A dziękuję, dziękuję ;)

PC

Rig

me2slow

me2slow

ex.Kowalski

• Użytkownicy
  • 1420 postów

Teoretycznie gdyby oś trzpienia z elastomerami była regulowana góra/dół to można by w ten sposób dopasować się bardziej do ich twardości. Innymi słowy nawet twardy by się ugiął...lol

Użytkownik me2slow edytował ten post 21 maj 2020 19:47

kruchy

kruchy

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaMała wieś pod Poznaniem

Szybkie pytanie - gdzie zamawiasz laser i toczenie?

mixer_mr

mixer_mr

Dyskutant

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 154 postów
  • LokalizacjaKoszalin

@kruchy, pracuję w firmie produkującej pojazdy i mam dostęp do naszych podwykonawców.

PC

Rig

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: projekt

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych