Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Witaj na SIMRACE.PL
Fajnie, że do nas trafiłeś. Żeby zobaczyć wszystkie treści musisz posiadać konto.
ZALOGUJ ZAŁÓŻ KONTO
Zdjęcie

Budżetowy zestaw pod 2560x1080p w 75Hz

27 odpowiedzi w tym temacie

bamse

bamse

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaPodkarpacie
Witam.

Po sprzedaży poprzedniego zestawu w całości zastanawiam się nad przejściem na wyższą rozdzielczość i 144Hz. Niestety z miejscem nic się nie zmieniło więc triple odpada nadal.

Czy ktoś z forumowiczów używa podobnego zestawu?

Procesor: Ryzen 5 1600 AF i kręcimy (będzie Ryzen 5 3600)
Płyta: MSI B450 GAMING PLUS MAX
Lub Asrock B450 PRO4 jak pisał Rauf
Pamięć: 16 GB 3200-3600MHz
Grafika: GTX 1080 / 1070
Monitor: 2560x1440p 144Hz 2560x1080p 75Hz 34" (sprawdziłem właśnie i to będzie dla mnie najlepsza opcja)

Proszę porady:
1. Jaki macie sprzęt, który w ACC wyciąga min fps 100 przy 1440p
2. Na jakich ustawieniach ACC przy podanym sprzęcie działa, i jakie minimalne klatki trzyma?
3. Co w tym budżetowym zestawie ewentualnie wymienić na inne / karta graficzna?

Użytkownik bamse edytował ten post 31 lipiec 2020 21:58

PC:  CPU: Ryzen 5 1600AF  |  MB: ASRock B450 Pro4  |  GPU: MSI Gaming X GTX 1070  |  RAM: Patriot Viper Steel 3200MHz 2x8 GB  |  SSD: AData SX6000  |  HEADSET: n/a  |  LCD: n/a  |  PSU: SilentiumPC Vero L3 Bronze 700W 80+ Bronze  |  RIG:  WHEEL: Zastępcza z dawnych lat Momo Racing  |  SEATS: n/a  |  RIG: n/a

Forcas

Forcas

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów

Komp dziewczyny mojej ma zbliżone podzespoły: 

Ryzen 5 3600

16GB Ram 3200

GTX 1070 po delikatnym OC 

Monitor 2560x1440p 144hz 

Taki setup daje w okolicach 100 fps w Project cars 2, bo tam odpalałem.

Generalnie dopytam tylko, czy Ty już kupiłeś coś czy jeszcze nie? 

Bo imo. jak chcesz wykorzystywać 144hz na WQHD  to potrzebujesz odrobinę mocniejszego sprzętu. 

rauf

rauf
  • STEAM ID:rauf00
  • Origin ID:rauf00
  • Xbox Live:rauf00
  • PSN id:rauf00
  • Social Club:rauf00
  • Lokalizacjagłęboka wieś

@bamse, zajrzyj do tego wątka, masz dokładnie wszystko o co pytasz. 1080Ti dobra sztuka to 5-10% lepiej w simach od 2070S.

https://simrace.pl/f...-do-simracingu/

Generalnie do ACC powyżej 100fps potrzeba 3700X wzwyż.

Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.

Rig

PC

38700337265_4a399a161c_o.jpg moje zaufane źródło testów sprzętu i technologii 
HubertTech uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi!

Jak wołać użytkownika i cytować fragmenty
Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

Forcas

Forcas

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów

Generalnie jeśli się nie pali z zakupami to polecam się wstrzymać do nowych Ryzenów i nowych RTX'ów. No ale to przynajmniej do jakiegoś listopada trzeba poczekać na nvidie, a na Ryzeny chyba nie ma jakiejś sensownej infomacji ;(

@rauf sam robisz te testy? O.o kupa roboty przy tym w sumie.

rauf

rauf

Zawsze można poczekać, chociaż uważam, że obecnie cenowo nie ma dramatu za R5/R7 a nawet Intele z budżetowymi płytami (na Z490 już niższe półki dają radę z sekcjami zasilania) nie wypadają tak źle. Kto wie jakie nowe poziomy cenowe przewidzieli producenci. Trend od paru lat jest jeden - tanio było wczoraj.

Tak, chociaż ogólnie w benche zaangażowanych jest parę osób z okolic EH, w gronie których mamy fajną współpracę i wymianę poglądów.  

Rig

PC

Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

Forcas

Forcas

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów

Trend od paru lat jest jeden - tanio było wczoraj.

no tak pół prawda, nowy sprzęt jak wychodzi jest drogi, ale stare modele tanieją patrz 1080 TI. Obstawiam, że jak wyjdą RTX 30xx to 20xx straci na wartości kilkanaście % w zasadzie z miejsca

Co do benchamrków to kawał dobrej roboty. Nie widziałem jeszcze forum poświęconego jakiejś konkretniej tematyce (nie IT) gdzie by były tak dokładne testy. 

bamse

bamse

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaPodkarpacie

Dziękuję za odpowiedzi / Nie kupiłem jeszcze komputera. Pomyślałem by dorzucić trochę "grosza" do zestawu. Dzięki Rauf za wątek dużo już doczytałem o tym 1600af. Mierząc moje pomieszczenie wpadł mi do głowy pomysł na inny monitor (niektórzy napiszą, że pikseloza będzie:) ) zmieszczę 34" 21:9

Ryzen 5 3600 procesor z 1600af na 3600 ?

Płyta z mocną sekcją zasilania? Co polecicie budżetowego / lub najtańsze które się nadaje?

16 GB (strzelam od 3600MHz do 3800MHz)

GTX 1080 / 1070Ti

Monitor 2560x1080p Za czym się rozglądać? Jeżeli ktoś używa podobnego proszę o sugestie

Monitor 3440x1440p odpada ze względu na moc obliczeniową w/w komponentów?

PC:  CPU: Ryzen 5 1600AF  |  MB: ASRock B450 Pro4  |  GPU: MSI Gaming X GTX 1070  |  RAM: Patriot Viper Steel 3200MHz 2x8 GB  |  SSD: AData SX6000  |  HEADSET: n/a  |  LCD: n/a  |  PSU: SilentiumPC Vero L3 Bronze 700W 80+ Bronze  |  RIG:  WHEEL: Zastępcza z dawnych lat Momo Racing  |  SEATS: n/a  |  RIG: n/a

rauf

rauf

Obstawiam, że jak wyjdą RTX 30xx to 20xx straci na wartości kilkanaście % w zasadzie z miejsca

No zawsze poprzedni gen traci, kwestia jeszcze jak dobry był i ile. 1080Ti akurat pokazało się mocne, to ciągle 4 karta na rynku: 2080Ti, 2080 Super, 2080 i 1080Ti dopiero potem 2070 Super i reszta. W simracingu nie korzystamy jeszcze z RT, więc de facto tylko standardowa wydajność się dla nas liczy.

Z 2080Ti może być zupełnie inaczej, bo w rasteryzacji w przekroju 20 gier jakie stestowałem średnio ma tylko niecałe 40% przewagi nad 1080Ti zależnie od rozdzieczlości:

• 22,7% in 1080p
  • 36,7% in 1440p
  • 37,3% in 2160p
  • 38,9% in 2880p

Jak widać, dalsze zwiększanie rozdzielczości nie przynosi efektu, więc prosty wniosek - to nie bottleneck procesora, tylko te karty efektywnie różni do 39%.

Dla przypomnienia różnice pomiędzy poprzednimi generacjami wyglądały tak:

• Maxwell do Kepler ~57% (mierzone w 1080p)
  • Pascal do Maxwell ~69% (mierzone w 1080p)

Czyli w 2K i 4K różnice są nawet większe.

Ampere na pewno pokaże bardzo duże przyspieszenie w ray tracingu, usprawnione tensory, lepsze zarządzanie, nowe DLSS to będzie bardzo duży postęp do Touringa, natomiast pytanie ile % w rasteryzacji? Tu wszyscy liczą, że wraz rosnącymi wymaganiami gier, żeby wreszcie nie było problemu z 1440p w +144Hz musi być to 50% a najlepiej trochę więcej. 

Co do benchamrków to kawał dobrej roboty.

Dzięki  :okok:  to nie tylko cyferki, ale i sporo treści która ma ułatwić zrozumienie kwestii wydajności mnie zaawansowanych użytkownikom PC.

Rig

PC

rauf

rauf

@bamse

Płyta ASROCK B450 PRO4 albo MSI B450 GAMING PLUS MAX to żelazne kandydatury.

Memy 2x8 np. Patrioty 4000/19, będą na teraz i następny build gdybyś coś nowszego kupił.

Monitor 21:9 jak najbardziej tak, te karty co wymieniłeś dadzą radę na modelach z 1080p. Konkretnego nie polecę bo nie znam segmentu poniżej 1440p. Może tu coś w komentarzach?

By zobaczyć linki musisz się Zalogować lub Zarejestrować

Monitor 3440x1440p odpada ze względu na moc obliczeniową w/w komponentów?

Tak, do niego trzeba co najmniej 1080Ti a w najnowszych grach to i 2080Ti mało.

Rig

PC

bamse

bamse

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaPodkarpacie

Dzięki / już mam prawie nakreślony zestaw (monitor zostaje 21:9 niestety tylko 2560x1080p). Jeszcze małe doprecyzowanie - czy wszystkie płyty oparte na B450 będą miały mocną sekcję zasilania? Czy to zależne od modeli przekroju: gaming / max / plus / pro itp? Lub ewentualnie po czym mogę to sprawdzić na płycie nie czytając setek recenzji?

ps. Dawno nic nie składałem / ale pamiętam czasy gdy ktoś wspomniał o Asrock - wówczas wszyscy wybuchali śmiechem, aż tak jakość tej firmy się zmieniła na plus?

Użytkownik bamse edytował ten post 04 lipiec 2020 10:49

rauf

rauf

Kupując taniego praca raczej nikt nie patrzy na topowe płyty tylko szuka optymalych budżetowo konstrukcji, te które wymieniłem są najpopularniejsze, ale nie znaczy, że nie można poszukać czegoś innego. Oczywiście nie wszystkie płyty mają dobre sekcje.

Asrock z opinii solidnego średniaka trochę podupadł, ale ciągle coś im tam wyjdzie. Dziś nie ma gwarancji, że jakikolwiek producent mobo wydaje seryjnie świetne płyty. Wpadki zaliczają wszyscy, więc trzeba czytać recki i opinie userów co aktualnie na topie. 

Rig

PC

bamse

bamse

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaPodkarpacie
Wiem już dużo :) jednak sprawa biosu mnie zaniepokoiła. Czy na kartoniku / opakowaniu z płyty głównej mamy napisane jaki ona ma wgrany bios? Jest szansa na to bym kupił z młodym biosem czy raczej pewne jest, że będzie to starszy bios? I po prostu komputer zaraz po złożeniu nie wstanie? Dotyczy to zarówno płyty ASRock jak i MSI. Przy tych płytach i procesorze Ryzen 5 3600 potrzeba młodszego biosu:

By zobaczyć linki musisz się Zalogować lub Zarejestrować

Użytkownik bamse edytował ten post 05 lipiec 2020 16:47

fender75

fender75

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Ja do r5 3600 kupiłem płytę MSI b450 max z biosem z lipca 2019 (wersja biosu 7C02v30). Wszystko ruszyło bez problemu, teraz zaktualizowałem bios do najnowszego i wszystko śmiga w komplecie z Crucial Ballistix DDR4-3600 c16, red. Także polecam ten zestaw.

bamse

bamse

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaPodkarpacie

Ja do r5 3600 kupiłem płytę MSI b450 max z biosem z lipca 2019 (wersja biosu 7C02v30). Wszystko ruszyło bez problemu, teraz zaktualizowałem bios do najnowszego i wszystko śmiga w komplecie z Crucial Ballistix DDR4-3600 c16, red. Także polecam ten zestaw.

Z ciekawości zadzwoniłem do 2 sklepów. 90% w/w płyt głównych (b450) dostępnych na półkach już jest 3gen ready, czyli z nowszymi biosami

rauf

rauf

@bamse, z wersjami biosu różnie bywa, jak możesz to weź nowszy batch, część płyt umożliwia też update bez wkładania proca.

Rig

PC

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych