Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Witaj na SIMRACE.PL
Fajnie, że do nas trafiłeś. Żeby zobaczyć wszystkie treści musisz posiadać konto.
ZALOGUJ ZAŁÓŻ KONTO
Zdjęcie

Optymalizacja R2600 + 1070TI pod triple

57 odpowiedzi w tym temacie

Mav309

Mav309

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 477 postów
  • Discord:Mav309#6943
  • LokalizacjaImmersione Scuderia Corsa

Ok, trochę czasu minęło, trochę potraktuje temat jako mój "worklog" żeby temat poprawiania mojego budżetowca (ech...) powoli popchnąć dalej.

W międzyczasie zdiagnozowałem przyczynę moich ostatnich padów podczas ligowych startów w ACC - najprawdopodobniej podkręcone pamięci.

Na 3200/16 dało się jeździć godzinami w trybie single, krótkie sesje multi też nie pokazywały niczego - ale prawda jest taka że jeździłem na serwerach z 5-10 zawodnikami.

Natomiast dwukrotnie podczas pełnogridowej naszej ligi zwisł mi komp a ja po kilku minutach startowałem z pitstopu z gigantyczną stratą :(

Obecnie wróciłem do profilu XMP .

Przegryzam się przez ten poradnik, napisany przez autora Ryzen Calculatora: 

By zobaczyć linki musisz się Zalogować lub Zarejestrować

Profil XMP uznaję jedynie jako wyjściowy i po kolei punkt po punkcie będę próbował optymalizować te moje Predatory. Zgodnie z poradnikiem 1usmusa.

Chociaż wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują że Kingston postanowił że mają to być solidne i stabilne kości, bez wielkich perspektyw na podkręcenie - takie przynajmniej wnioski naszły autorów  poniższego testu (testowli akurat 3200/CL16).

W związku z faktem jaka jest sytuacja rynkowa i finansowo postanowiłem się przyczaić z pół roku czekając by Ampera zadomowiła się na rynku i wpłynęła wyraźnie na zrewidowanie cen kart z serii 20xx. Ewentualnie jestem ciekaw jaka realna będzie cena 3070 którą widzę jako fajną zastępczynię 1070ti oczywiście zdjęciu już podatku od nowości. Z tego samego powodu odkładam na kupkę kasę i nie kupuję chwilowo Patriotów 4000/CL19 które miały być rozwiązaniem jak trafię na ścianę z moim starymi pamięciami.

Przypuściłem więc atak z innej strony na optymalizację zestawu.

ZROpgFW.jpg

I tak jak mówiliście, jest dużo lepiej.  Temperatury poleciały praktycznie o 10*C w dół

Żeby zdjąć bezproblemowo radiator, wygrzałem kartę jakimś demkiem, po kilkunastu  minutach karta osiągnęła 85-86 stopni, co uznaje się chyba  za graniczną dla Pascali

Po wymianie pasty ta sama sytuacja, ten sam test i równo 73*C

Testy w ACC potwierdzają że jest dużo lepiej - po pół godzinie jazdy temperatury się stabilizowały na starej paście w okolicach 74-75*C gdzie ingerował już throttling i z 1911MHz karta zbijała takty w okolice ~1890.

Obecnie po godzinie jest 64*C co sprowokowało mnie do podniesienia zegara karty do 1974MHz przy stałej i stabilnej temperaturze 66-67*C (osiągalne jest 2000MHz ale bios przycina je po kilku minutach do okolic 1975-1980MHz). Pobawię się jeszcze pamięcią VRAM ale mam świadomość że nie widzę ich temperatur...

Zadowolony z poprawy temperatur, postanowiłem że karta dostanie podpórkę żeby nie obciążać slotu PCI-E:)

Pr1qyN8.jpg

Użytkownik Mav309 edytował ten post 14 październik 2020 14:04

When I fall down, don't give me your hand, I will get up stronger.

Rig

PC

rauf

rauf
  • Discord:rauf#2248
  • STEAM ID:rauf00
  • Origin ID:rauf00
  • Xbox Live:rauf00
  • PSN id:rauf00
  • Social Club:rauf00
  • Lokalizacjagłęboka wieś

Szanuje za podejście do kwestii poprawy osiągów  :okok:  Męcz pamięci, z kalkulatorem prosta sprawa. Wbijasz pierwsze timingi, testujesz stabilność, jak działa to kolejne. Wszystko podane na tacy. Tempy GPU faktycznie trochę hardcorowe były, więc fajnie że udało się poprawić.

Mam nadzieje, że znajdziesz wreszcie więcej stabilności na eventy  :okok:

Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.

Rig

PC

38700337265_4a399a161c_o.jpg moje zaufane źródło testów sprzętu i technologii 
Guest uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi!

Jak wołać użytkownika i cytować fragmenty
Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

me2slow

me2slow

ex.Kowalski

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1424 postów
  • LokalizacjaWarszawa. Bournemouth

Dobry kierunek, mam nadzieję że te radiatory wyczyściłeś z obu stron pędzelkiem i sprężonym powietrzem zanim zmontowałeś wszystko do kupy...lol. A wiatraki nasmarowałeś/naoliwiłeś? U mnie dosłownie każdy wiatrak jest serwisowany/oliwiony co jakiś czas magicznym środkiem o nazwie Militec 1, łącznie z tymi przy karcie graficznej i zasilaczu, wiele wiatraków da się łatwo rozebrać i usunąć stary smar z osi i nałożyć nowy wyższej klasy środek smarny, w wersji bieda to będzie zwykle wazelina. Niektóre nie da się rozebrać i wtedy musimy nawiercić mikro otworek żeby dać odrobinę świeżego środka smarnego. Moją 1080ti kupiłem rok temu za grosze bo strasznie wpadały w wibracje i terkotały wiatraki na wyższych obrotach, widocznie nie było już środka smarnego, naprawiłem je dosłownie w kilka minut, teraz prawdopodobnie chodzą ciszej i wydajniej niż nowe :)

Tommi

Tommi
  • Discord:Tommi#6736
  • STEAM ID:tommi__pl
  • Xbox Live:TriedTommi
  • LokalizacjaBydgoszcz

Co do pamięci, mam tylko pytanie. Czy kontroler w procku nie hamuje ich? U mnie 2700x maks moich stabilnie 3333Mhz. Pomimo, że są to 3600 w nominale. 

PC

Rig

Net

76561198133235158.png

Flickr

Piotrek Blaszczak

Piotrek Blaszczak

Forumowicz

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaKochlowitze
Pisałem już o tym wcześniej. Przy Ryzenie 2600 i kręceniu ramu ACC będzię się wysypywać. Ja mięsiąc walczyłem , kalkulatorem , dzień w dzień i nie dało rady. Na profilu XMP 3000 mhz jest elegancko , ale jak dałem już na 3200 to po ptokach. Gdzieś czytałem , że może to być wina samego Ryzena , z drugiej strony inne gry działały bez problemu nawet przy 3400mhz

Tommi

Tommi
  • LokalizacjaBydgoszcz

Problem leży w kontrolerze RAM w samym procku. Moje też poszły na 3600 ale za pomocą kalkulatora bo na profilu XMP 2.0 nie dały rady ale za to ACC sypało błędami. Sporo z tym walczyłem i stabilnie jest na 3333 u mnie CL16 - opcja "Try It" z mobo. Więc zakup szybszych pamięci do tego procka mija się z celem. Jak już co to polecałbym zmienić procka z serii 3xxx.

Załączone pliki

PC

Rig

Net

76561198133235158.png

Flickr

Piotrek Blaszczak

Piotrek Blaszczak

Forumowicz

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaKochlowitze

Problem leży w kontrolerze RAM w samym procku. Moje też poszły na 3600 ale za pomocą kalkulatora bo na profilu XMP 2.0 nie dały rady ale za to ACC sypało błędami. Sporo z tym walczyłem i stabilnie jest na 3333 u mnie CL16 - opcja "Try It" z mobo. Więc zakup szybszych pamięci do tego procka mija się z celem. Jak już co to polecałbym zmienić procka z serii 3xxx.

Dzieki. Ja własnie zmienilem a jak wroci moje gpu z serwisu to se sprawdze.

Użytkownik Piotrek Blaszczak edytował ten post 14 październik 2020 17:24

stillG

stillG

Forumowicz

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaEłk

Miałem tego Ryzena 2600 i zwiększanie zegara pamięci powyżej 2933Mhz zawsze kończyło się zawieszaniem ACC. Kupiłem 3700X i żadnych problemów ze stabilnością nie mam.

Mav309

Mav309

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 477 postów

@me2slow, radiatorów nie czyściłem bo...nie było z czego. Byłem przygotowany na kurz itp ale finy były idealnie czyste, trochę kurzu było na czarnym radiatorze sekcji zasilania ale symbolicznie. Same wentylatory są w dobrym stanie, wręcz niesłyszalne (może dlatego że zawsze gram w słuchawkach? :lol: ) ale MOŻE kiedyś sprawdzę czy pod naklejką jest jakaś kalamitka do oliwienia. Jak nie będzie, to MOŻE nawiercę otworek :D

Co do ramu to przeszukałem mnóstwo tematów i mało jest udanych "wyjść" R2600ponad 3000MHz.

Widzę więc, że te moje XMP 3000/CL15 zrobione na dosyć stabilne 3200/CL16 (z wywalającym się czasami ACC) jest już dobrym wynikiem :(

Zrobię jeszcze podejście pod pośrednie 3066 i 3133, ale wszystko wskazuje że skończy się na poprawieniu profilu XMP 3000 CL15-17-17@1.35V

Tutaj się koleś z R2600 chwali wynikiem na 3333CL14 na kościach b-die (moje to średnie Hynixy AFR 1rank).

Użytkownik Mav309 edytował ten post 15 październik 2020 08:33

Rig

PC

Tommi

Tommi
  • LokalizacjaBydgoszcz

Masz możliwość wyboru ustawień RAM'u z poziomu BIOS'u? U mnie w MSI jest opcja "Try It". Tam wybrałem 3333 z CL16. Działa stabilnie. A co do artykułów w necie. Nie zawracałbym tym sobie głowy. Niestety to jest wielka loteria krzemowa. U jednego pójdzie a u 30 innych już nie. 

Załączone pliki

PC

Rig

Net

76561198133235158.png

Flickr

Mav309

Mav309

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 477 postów

Mój gigabyte to przeciętniak, nie ma takiej jak Twoja opcji auto tuningu pamięci.

Mam świadomość loterii krzemowej, a artykułami posiłkuje się głównie jako statystyki - jeżeli w sieci wszyscy pieją z radości, że dane pamięci/procesor się fajnie podkręcają to traktuję te informacje jako dobry trop.

Tutaj jest odwrotnie, wiele postów na forach opisuje, że nie zawsze się udaje na tym procu uzyskać nominalne wartości pamięci typu 3000/3200. Ale jak mówiłem jeszcze będę to tematu podchodzić.

Rig

PC

Tommi

Tommi
  • LokalizacjaBydgoszcz

Tutaj jest odwrotnie, wiele postów na forach opisuje, że nie zawsze się udaje na tym procu uzyskać nominalne wartości pamięci typu 3000/3200.

Tak bo kontroler pamięci w tym procku obsługuje RAM z prędkością maks. 2933MHz. Więc każde powyżej jest dobrym wynikiem. Jeszcze co bym polecał sprawdzić czy te pamięci są obsługiwane przez płytę główną. No i pytanie czy masz najnowszy BIOS z najnowszą wersją AGESA. 

PC

Rig

Net

76561198133235158.png

Flickr

Mav309

Mav309

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 477 postów

Tak, pamięci są na liście obsługiwanych, bios jest najnowszy (na początku wątku pisałem o podnoszeniu wersji do najnowszej).

Pamięci są 3000 i na nominalnych 3000/CL15 chodzi bez żadnych problemów. Problemy się zaczynają żeby pogonić zestaw szybciej :)

Zobaczę jak ceny serii 3xxx się zmienią po wyjściu serii 5xxx. Ale nadal będę miał średnią płytę i pamięć 3000 z perspektywą "może" stabilnego 3200.

Średni proc, średnia płyta, średni ram,czego pojedynczo nie ruszę to tylko półsrodki.

Dlatego sens ma ostateczny szlif tego co mam, a jak się zestaw zrobi mocno przestarzały to zrobię wymianę całego kompletu proc+mobo+ram.

I zabawa od nowa... :happy:

Rig

PC

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych