Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Witaj na SIMRACE.PL
Fajnie, że do nas trafiłeś. Żeby zobaczyć wszystkie treści musisz posiadać konto.
ZALOGUJ ZAŁÓŻ KONTO
Zdjęcie

RTX 3080 FE + Obsidian 500D + CPU 280mm AIO

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

haefen

haefen

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 108 postów

Czekając na 3080 FE, którego mam nadzieję, uda mi się kupić, zastanawiam się jak zorganizować obieg powietrza po mojej nowej budzie.

Sprzęt jak w tytule.

Obudowa ma takie sloty:

tył: 1 x 120mm z tyłu u góry

góra: 2 x 140/120mm z góry

przód: 3x120 albo 2x140

Do dyspozycji mam: nieskończona ilość wiatraków 120mm ( :P) oraz AIO 280mm.

Obecnie mam:

- na górze radiator z wiatrakami jako wyciąg powietrza

- 1 wentylator 120 z tyłu jako wyciąg

- 3 wenty 120 z przodu jako intake

Chciałbym wsadzić do tego 3080 FE (podobają mi się i mam nadzieje, że będą dobre).

Moja zagwozdka polega na tym, ze wersja Founder's Edition będzie dmuchać ciepłym powietrzem strumieniem do góry, czyli patrząc na konstrukcję, gdzieś w stronę prawej krawędzi płyty/RAMów i finalnie w radiator na górze.

Jako, że grafa ma sporo ciepła generować, zastanawiam się, czy nie ucierpi mocno chłodzenie procka (9-10850K) przez radiator z AIO.

Ma ktoś pomysł na ew. alternatywne konfiguracje?

Moje 2 pomysły to:

1. AIO z góry jako intake, tylny wiatrak jak wyciąg i 3 z przodu jako intake.

- tutaj potencjalnym minusem jest to, że nad płytą główną skupi się ciepłe powietrze wdmuchiwane przez AIO i wydmuchiwane przez grafę.

- nie wiem czy wyciąg z tyłu + 3 wiatraki dmuchające chłodnym powietrzem z przodu są to w stanie zrekompensować

2. Podobnie jak 1, ale wiatrak z tyłu działał by jako intake i wtedy może by trochę to schłodziło ciepły wicher nad płytą.

Jakieś inne pomysły?

Nietypowe chłodzenie 3080 FE powoduje, że nie mogę spać, myśląc o tym, co będzie się działo w mojej budzie. :D

Użytkownik haefen edytował ten post 14 wrzesień 2020 12:31

rauf

rauf
  • STEAM ID:rauf00
  • Origin ID:rauf00
  • Xbox Live:rauf00
  • PSN id:rauf00
  • Social Club:rauf00
  • Lokalizacjagłęboka wieś

Trochę chyba sobie z nami żartujesz jednak  :mrgreen:  FE w połowie wydmuchuje na zewnątrz a dwa to co zostaje w budzie nie jest znowu takie gorące (przynajmniej takie przecieki mam). 

Dlatego uprość sobie życie, front dolot z czego pasuje 120/140, AIO na górę koniecznie jako wydech a nie nawiew (gorące zawsze do góry idzie i tak), i tył oczywiście też wydech. W takim ustawieniu wpływ GPU na CPU/sekcje/mem powinien być minimalny.

Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.

Rig

PC

38700337265_4a399a161c_o.jpg moje zaufane źródło testów sprzętu i technologii 
Guest uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi!

Jak wołać użytkownika i cytować fragmenty
Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

haefen

haefen

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 108 postów

To, że wydmuch*je tylko połowę do środka, to mały problem, bo każda grafa nie-blower tak robi. Tu bardziej o to chodzi, że FE będzie to robić skupionym strumieniem prosto w ramy i radiator. ;P

Jakby rozpraszał je jak normalna grafa z otwartym chłodzeniem czyli na boki, to 3 intaki z przodu pewnie by to sprawnie zmieszały z chłodnym.

Ale z drugiej strony masz rację, nie całe ciepłe powietrze z grafy zostanie w budzie.

Generalnie w takim układzie zostanie tak jak mam, ew. zastanawiam się, czy tylny wiatrak skierować do środka, żeby trochę chłodnego jeszcze na płytę i radiator zapodawał.

rauf

rauf

Powiem tak, przy wyciśniętych memach, czyli ustawiona każda wartość, zacieśnione optymalnie timingi, wysoki cache (co zwykle wiąże się, też z większymi wymaganiami prądowymi całego CPU) warto mieć aktywne chłodzenie pamięci. Czy jest to solidny nawiew od frontu (nie zastawiony przewodami czy dyskami), czy bezpośrednio wentyl nad kościami obojętne, chodzi o to żeby coś odbierało a nie tylko sloty kumulowały temperaturę.

Jednak jeśli pamięci są luźno np. tylko pierwsze timingi ustawione, do tego niezbyt wysokie napięcie, to nie ma się co nimi martwić. Nawet w memteście nie dostaną pewnie więcej niż 40 stopni. A to IMO taka graniczna wartość, powyżej której trzeba już im pomóc z oddawaniem ciepła, przy 45'C potrafią już łapać losowo niestabilność a przy 50'C prawie zawsze wywalą w czasie testu.

czy tylny wiatrak skierować do środka, żeby trochę chłodnego jeszcze na płytę i radiator zapodawał

Chłodzenie nie działa tak, że można "napompować" wnętrze strumieniami. Za dużo nawiewów spowoduje nadciśnienie i osłabi efekt odbioru ciepła z komponentów. Potrzebny jest balans, czyli porównywalna sprawność dolotu i wydechu, wtedy mamy idealny przepływ i pozbywamy się ciepła.

Rig

PC

Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

haefen

haefen

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 108 postów

Zazwyczaj neutralne ciśnienie jest najbardziej zbalansowane, ale gdzie nie poczytasz, to są różne szkoły. ;)

Jedni mówią, że przy negatywnym lepiej ciepło jest wyciągane na zewnątrz, inni mówią, ze pozytywne, bo wtedy mniej kurzy się gromadzi, itd. :D

Jedni mówią, żeby wiatraki na radiatorach ustawiać na pull, inni że na push.

Ale na push bardziej hałąsują, ale na pull trochę mniej powietrza przeciągają przez rady.

Potem mówią, że jak pull, to lepiej wiatraki optymalizowane na airflow, a jak na push to static pressure.

Jedni twardo twierdzą, że radiatory ZAWSZE na intake, inni że niekoniecznie.

Idzie zwariować, a każda z tych osób ma rację i każda jednocześnie jej nie ma, czyli do wszystkiego klasyczna odpowiedź "to zależy". :D

Jak to Kazik śpiewał:

"A różnica, że jedni mówią, że PRL była "cool" - a drudzy, że nie

I że jedni mówią, że pewno Boga nie ma - a drudzy mówią, że jest"

...

rauf

rauf

Dlatego lepiej sobie samemu sprawdzić i tego się trzymam, żadnych tam pull, jak już to push/pull na chłodnicy bo to ma sens. Same pull jest zawsze słabsze i w zasadzie bezsensowne, bo wentyle są tak skonstruowane żeby tunelować przepychane powietrze a nie wciągać.

To Cię powinno też zainteresować  :tak:

NVIDIA Geforce RTX 3080 (Founders Edition) Thermals

Rig

PC

haefen

haefen

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 108 postów

Wygląda nieźle, chociaż:

1. Pytanie co na rdzeniu? ;)

2. Sporo ciepłego powietrza unosi się z rdzenia i sekcji zasilania z tyłu karty, jeśli dobrze widzę.

deeze

deeze

Dyskutant

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 195 postów
  • STEAM ID:deeze67
  • Origin ID:deeze67
  • LokalizacjaWarszawa
Z tego co dalo mi się zauważyć u LTT - sprawdzali (pobieżnie) wpływ wiatraka od FE na temperatury RAMu i CPU i okazało się że są nawet minimalnie niższe niż przy klasycznych kartach GPU, co oznacza że lepszy jakikolwiek obieg, nawet trochę cieplejszy, niż żaden. Tym bardziej że o wiele mocniej ciepło odprowadza ta część bliżej portów. Oczywiście testowali to raczej na niepodkrecanych podzespołach.

Rig

PC

Twitch: PB67

haefen

haefen

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 108 postów
Bodaj Gamers Nexus to samo zauważyli, w stosunku do 2080ti. Nie martwię się już, bo i tak mam wszystkie wiatraki możliwe założone w budzie.
Niech ta karta tylko przyjdzie w jakimś sensownym czasie.
I tak zamówiłem Asusa TUF ostatecznie.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych