Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Witaj na SIMRACE.PL
Fajnie, że do nas trafiłeś. Żeby zobaczyć wszystkie treści musisz posiadać konto.
ZALOGUJ ZAŁÓŻ KONTO
Zdjęcie

Kierownica Thrustmaster TX / T300RS - recenzja, porady, opinie

Najlepsza odpowiedź LKRISS , 01 wrzesień 2016 19:28

Dzisiaj mnie dopało a w zasadzie to dziwny objaw jak kierkę odebrałem od Raufa? Zobaczcie YT i jak wygladal objaw podczas podlaczenia kiery. I tak non-stop. 

Rozwiazanie znalalem dopiero na stroniie furum pC? 

http://forum.project...-startup-solved

Podsumowujac jak wam sie zawiesi kiera i nie przechodzi procesu kalibracji nalezy uzyc narzedzia TXEW CalibMotor. Opis w pliku PDF

Przejdź do postu »

368 odpowiedzi w tym temacie

rauf

rauf
  • Discord:rauf#2248
  • STEAM ID:rauf00
  • Origin ID:rauf00
  • Xbox Live:rauf00
  • PSN id:rauf00
  • Social Club:rauf00
  • Lokalizacjagłęboka wieś

Recenzja kierownicy Thrustmaster TX do Xbox One i PC.

Siłą rzeczy ocenia się sprzęt przez pryzmat platformy i gry z którą współpracuje, na X1 wciąż jest to tylko Forza 5.

Ambitnych recek jest już parę to ograniczę się do zalet/wad.

Zalety:
1. obsługuje konsole X1 i komputery (nie PS4)
2. max 900 stopni obrotu, stopniowane 4 pozycje 240/360/540/900
3. spiskowa teoria dziejów się nie sprawdziła (ponoć Fana pożegnał się z MSem bo zrobili "cziterski" ACL) Thrust też ma ACL, tylko trzeba go specjalnie uruchomić, działa tak samo dobrze jak w Fana
4. silnik bez-szczotkowy, największa zaleta, reaktywny, czuły, szybki, precyzyjny, mocny, zdecydowanie lepszy niż mój w CSR, inna sprawa że w FM5 trudno to poczuć bo gra ma słabe FFB po prostu...
5. łopatki precyzyjne, wyraźny click, aluminiowe, sprawiają wrażenie trwałych choć mniej porządnych od CSR
6. pewny uchwyt, gumowana obręcz, ale nie jakoś tanio, dla mnie akceptowalnie, nie obszywałbym jak CSR (ją musiałem alcantara odpadłą a świecący plastic fantastik śliski)
7. wszystkie niezbędne przyciski od X1 są na miejscu, dodatkowo łopatki czyli LB/RB są zdublowane małymi przyciskami (na wypadek awarii?)
8. wymienna obręcz, dobry system mocowania bez narzędziowego, na razie dostępna wersja F1, opcja GT w/g strony pasuje tylko do 500RS
9. dodano darmowe pedały, ale...
10. baza jest duża, dobrze wentylowana, wygląda solidnie
11.mocowanie do biurka klamrą, lub otworem 2x do Wheel Stand Pro (bez problemu)

Wady:
1. po rozpakowaniu wymaga upierdliwego updatu firmwaru (fatalnie opisana procedura) do przeprowadzenia TYLKO na PC, nie masz kompa, nie pograsz na niej na X1
2. zmiana czułości kiery w X1 wymaga najlepiej kombinacji w menu gry czego nie można zapisać dla różnych aut, znikome ustawienia w porównaniu do dopasowania na PC
3. z defaultu kiera w grze chodzi na...240 stopni obrotu  <boisie> (ciekawe kto o tym wie...)
4. aktywacja ACLa osobno w kierze i w menu gry (można to było zespolić przecież)
5. bezszczotkowy silnik bywa że się ludziom grzeje, sporo awarii zgłaszano, mnie się nie zdarzyło (jeszcze)
6. brak przycisku włącz/wyłącz, chodzi po nocach albo wtyczkę z kontaktu trzeba wyjąć  <boisie>
7. łopatki dużo za wysoko zamocowane, i za krótkie od dołu, zamiast obsługiwać serdecznym i małym trzeba odrywać wskazujący  <boisie>
8. mała obręcz, 28cm ale taka naciąga po szerokości, na wysokość jeszcze mniej i uczucie wyraźnie mniejszej od CSR
9. konsola ogranicza możliwość zmiany przypisu klawiszy do paru bezsensownych układów, i znowu żeby wejść w tuning trzeba ACL wyłączać, bożejezu... <kawa>, niektóre przyciski to fake i generalnie lepiej wyglądają na zdjęciu niż w dotyku
10. pedały są warte 15 złotych polskich i do gry nadają się jak ta latająca kiera, plastik, małe sprężynki, wpadają przy dotknięciu do dna i trzeba dużo ćwiczeń/przyzwyczajenia żeby nie blokować kół przy dowolnej prędkości, nie oferują żadnego czucia, to że nie ma sprzęgła to już detal i tak trzeba je wymienić na te od 500RS albo CSR (potrzebna przejściówka)
11. zasilacz ukryto w bazie, niepotrzebne źródło ciepła niestety
12. mocowanie tylko na 2 śruby (4 pewniej) i nie pasuje mi do riga bez wiercenia (przez nawis pod bazą wspomagający montaż klamrą do biurka)
13. znowu to zrobili, znaczy headsety nie działają z kierą i trzeba kombinować z puszczaniem tego przez Kinecta, no ale kto chce gadać w trakcie jazdy z Driveatarami...
14. CENA dużo za wysoka, kiera z takimi słabymi pedałami i małą obręczą powinna kosztować 600-800 zł max

Podsumowując na konsoli, zakup do FM5 jest kontrowersyjny, imo gra nie oferuje dopracowanego FFB które by uzasadniało zakup tak drogiej zabawki. Co więcej, imo lepsze odczucia powiedzmy "realniejsze w dłoni" daje nowy pad z wibracjami. Nie znaczy to że kiera nie jest tu jak zawsze lepsza, tylko szczególnie zważywszy na cenę jest to trudno uzasadniony wydatek. Jak stać to brać i myśleć o zamontowaniu lepszych pedałów (konieczność) i fajnie bo można rozszerzyć zabawę o obręcz F1 i nadchodzącą skrzynie TH8A (tylko ta pasuje z X1!). Porównując działania pary FM4 kiera CSR (bez pedałów) do FM5 kiera TX trudno powiedzieć, być może TX wymaga dokładniejszego ustawiania suwaków w FM5 żeby lepiej działać (mówie o sile FFB itp nie tuningu aut), na dzień dobry miałem wrażenie że CSR był po prostu lepszym combo. Ale równie dobrze może być to właśnie wina gry.

Podsumowanie do PC, świetna baza, ma swoje wady i wymaga inwestycji ale jest po prostu nowsza konstrukcyjnie i daje lepsze wrażenia od CSR. NIe dużo dużo lepsze, ale w większości wrażeń odczuwalne od razu i cieszące precyzją i szybkością. Szczególnie odczuwalne przy małych nierównościach, blisko środka, przy korektach itd. Jak będzie chwila zrobię porównanie czułości FFB i pokaże na wykresach, będzie to zapewne wyraźnie widoczne. W profilerze można ustawić chyba nawet więcej parametrów niż w CSR w menu kiery i pracuje z większością gier. Porównywać do pracy z X1 ciężko, bo FM5 słabo współpracuje z kierami, ale na kompie ten sprzęt błyszczy.

Co bym aktualnie kupił? TX nie przekonuje ani do zakupu X1 ani Forzy nowej. Mając wolne na wydatki (pedały głównie) skłoniłbym się jednak do TX szczególnie planując grę na kompie. Do CSR nie podepnę nowej obręczy a skrzynia biegów u Fana jest wiecznie niedostępna, do tego konstrukcyjnie to praktycznie czasy produktu Porsche GT2 (2010?). Niedługo uzupełnię wrażenia o obręcz F1 i potem o skrzynię TH8A.

Przydatny link:
http://ts.thrustmast...&pid=367&cid=15

znajdziemy tam drivery do PCta, opis procedury updatu firmware kiery (konieczny do X1), jak uruchomić ACL, jak zmieniać czułość oraz ogólną instrukcję obsługi.

TX vs CSR, przyciski na CSR bardziej przypominają te z pada i trudnie je pomylić, co na TX się zdarza (szczególnie cofanie wkurza)
1_zps00a34c94.jpg

Krótka i za wysoko umocowana łopatka, do przeżycia jednak
2_zpsacb34cd9.jpg

3_zpsf672d3f4.jpg

Wielka baza, jednak brak on/off.
4_zps9c6ccd0b.jpg

Dobry dowcip.
5_zpseb5d11ca.jpg

To są pedały właściwe.
6_zps585c4376.jpg

A padem i tak szybciej  :twisted:
7_zpsb33e83a8.jpg

Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.

Rig

PC

38700337265_4a399a161c_o.jpg moje zaufane źródło testów sprzętu i technologii 
Guest uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi!
Jak wołać użytkownika i cytować fragmenty
Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

LKRISS

LKRISS
  • STEAM ID:lkriss2
  • Origin ID:BOTAWP
  • Xbox Live:LKRISS22
  • Social Club:lkriss22
  • LokalizacjaWarszawa
Świetne podsumowanie <brawo>

To chętnie dodam na szybko kilka słów od siebie. Zaznaczę tylko, że z kierką mam doczynienie zaledwie 8h w FM5 a to nadal mało aby wpełni wyrazić swoje odczucia i obiektywnie podzielić się z wami wrażeniami z jazdy.

Recenzja kierownicy Thrustmaster TX do Xbox One i PC.

Zalety:

1. obsługuje konsole X1 i komputery (nie PS4)

- a tego to nawet nie wiedziałem

- stopniowane ale nie w X1 bo tam mamy chyba zawsze 240?

3. spiskowa teoria dziejów się nie sprawdziła (ponoć Fana pożegnał się z MSem bo zrobili "cziterski" ACL) Thrust też ma ACL, tylko trzeba go specjalnie uruchomić, działa tak samo dobrze jak w Fana

- tylko faktycznie ta migająca dioda może być mocno wkurzająca. Ale zawsze można ją zakleić 8)

4. silnik bez-szczotkowy, największa zaleta, reaktywny, czuły, szybki, precyzyjny, mocny, zdecydowanie lepszy niż mój w CSR, inna sprawa że w FM5 trudno to poczuć bo gra ma słabe FFB po prostu...

- coraz bardziej się przekononuję do jego pracy

5. łopatki precyzyjne, wyraźny click, aluminiowe, sprawiają wrażenie trwałych choć mniej porządnych od CSR

- są solidene i działają bardzo fajnie, nic bym tu nie zmieniał

6. pewny uchwyt, gumowana obręcz, ale nie jakoś tanio, dla mnie akceptowalnie, nie obszywałbym jak CSR (ją musiałem alcantara odpadłą a świecący plastic fantastik śliski)

- fakt, bardzo solidnie wykonana więc pewnie przetrwa nie jedną próbę wytrzymałościową

7. wszystkie niezbędne przyciski od X1 są na miejscu, dodatkowo łopatki czyli LB/RB są zdublowane małymi przyciskami (na wypadek awarii?)

- wszystkie? słaby jest ten przycisk z opcją 4 kierunków wyboru. Zdecydowanie lepiej to rozwiązali w Fanatecu. Brak przycisku, gałki do widoku + gdy mamy włączony ACL to nie działają LR/RB ale to już przerabialiśmy więc nadal w menu czasami ciężko się poruszać i trzeba robić ACL off.

8. wymienna obręcz, dobry system mocowania bez narzędziowego, na razie dostępna wersja F1, opcja GT w/g strony pasuje tylko do 500RS

- racja, rozwojowo to spora zaleta

9. dodano darmowe pedały, ale...

- lepsze to niz nic. Poza tym te pedały dają radę i można się przyzwyczaić więc na start i tak lepiej je mieć niż nic jak np. przy zakupie Fanateca

10. baza jest duża, dobrze wentylowana, wygląda solidnie

- niestety brak jednego detalu czyli przycisku ON/OFF. Aby wyłączyć kierownicę należy wyjąć ją z gniazdka. Zaznaczę z gnioazdka gdyż w kierownicy brak nawet wtyczki. Więc jak planujecie ją zamontować gdzieś na stałe z ukrytymi kablami w podłodze to może to być spory problem.

11.mocowanie do biurka klamrą, lub otworem 2x do Wheel Stand Pro (bez problemu)

-- racja, wygląda solidnie

Wady:

1. po rozpakowaniu wymaga upierdliwego updatu firmwaru (fatalnie opisana procedura) do przeprowadzenia TYLKO na PC, nie masz kompa, nie pograsz na niej na X1

- tego nie testowałem bo o to zadbał Rauf

2. zmiana czułości kiery w X1 wymaga najlepiej kombinacji w menu gry czego nie można zapisać dla różnych aut, znikome ustawienia w porównaniu do dopasowania na PC

- w sumie to jak ją odpaliłem to nic nie zmieniałem, bo i po co skoro gra się całkiem przyjemnie w różnych klasach

3. z defaultu kiera w grze chodzi na...240 stopni obrotu <boisie> (ciekawe kto o tym wie...)

- ja już wiem, podobno to zabieg od FM5 ale czy tak samo będzie z innymi grami pod X1?

4. aktywacja ACLa osobno w kierze i w menu gry (można to było zespolić przecież)

- racja! znalazlem dodatkową opcję aktywacji ACL w kierownicy więc można tą opcję odplić na 2 sposoby

5. bezszczotkowy silnik bywa że się ludziom grzeje, sporo awarii zgłaszano, mnie się nie zdarzyło (jeszcze)

- mnie również

6. brak przycisku włącz/wyłącz, chodzi po nocach albo wtyczkę z kontaktu trzeba wyjąć <boisie>

- to już opisałem w zaletach

7. łopatki dużo za wysoko zamocowane, i za krótkie od dołu, zamiast obsługiwać serdecznym i małym trzeba odrywać wskazujący <boisie>

- jak dla mnie idealnie. Rauf po co siedzisz po rajdowemu

8. mała obręcz, 28cm ale taka naciąga po szerokości, na wysokość jeszcze mniej i uczucie wyraźnie mniejszej od CSR

- racja, czuć że jest mała ale ogólnie to nie przeszkadza

9. konsola ogranicza możliwość zmiany przypisu klawiszy do paru bezsensownych układów, i znowu żeby wejść w tuning trzeba ACL wyłączać, bożejezu... <kawa>, niektóre przyciski to fake i generalnie lepiej wyglądają na zdjęciu niż w dotyku

- to już przerabialiśmy przy każdej gierce pod Xsa, chyba nigdy tego nie zmianią na konsolach?

10. pedały są warte 15 złotych polskich i do gry nadają się jak ta latająca kiera, plastik, małe sprężynki, wpadają przy dotknięciu do dna i trzeba dużo ćwiczeń/przyzwyczajenia żeby nie blokować kół przy dowolnej prędkości, nie oferują żadnego czucia, to że nie ma sprzęgła to już detal i tak trzeba je wymienić na te od 500RS albo CSR (potrzebna przejściówka)

- jeśli jedźiłeś kilka lat na kierce MS Wheel to nie będziesz miał z tym większego problemu. Bez problemu można odczuć pkt nacisku kiedy blokujesz koła itd.

11. zasilacz ukryto w bazie, niepotrzebne źródło ciepła niestety

- racja

12. mocowanie tylko na 2 śruby (4 pewniej) i nie pasuje mi do riga bez wiercenia (przez nawis pod bazą wspomagający montaż klamrą do biurka)

- nie sprawdzałem więc nie zaprzeczam

13. znowu to zrobili, znaczy headsety nie działają z kierą i trzeba kombinować z puszczaniem tego przez Kinecta, no ale kto chce gadać w trakcie jazdy z Driveatarami...

- to spora wada gdy chesz uczestniczyć w sesjach online. A wiemy jak lubimy sobie pogawedzić w trakcie wyścigów ... Omen!!! sorki to BoroKing! :lol:

14. CENA dużo za wysoka, kiera z takimi słabymi pedałami i małą obręczą powinna kosztować 600-800 zł max

- też mi się wydaje, że cena w okolicach 600 zł była by idealną alternatywą na rynku. Ale po co skoro można ją sprzedać za 1200-1400!!!

SimRace Polska "Prędkość dźwięku to bardzo dziwna sprawa. Rodzice coś mówią jak masz 15 lat a dociera dopiero koło trzydziestki"
simr.pngbutton-4220-black.png

Rig

PC

:idea: Uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi

rauf

rauf

- stopniowane ale nie w X1 bo tam mamy chyba zawsze 240?

Podrzucę Ci pdf mailem, 4 czułości to właśnie na X1, na kompie ustawia się w profilerze dowolną czułość suwakiem.

- wszystkie? słaby jest ten przycisk z opcją 4 kierunków wyboru. Zdecydowanie lepiej to rozwiązali w Fanatecu. Brak przycisku, gałki do widoku + gdy mamy włączony ACL to nie działają LR/RB ale to już przerabialiśmy więc nadal w menu czasami ciężko się poruszać i trzeba robić ACL off.

No są wszystkie odpowiedniki funkcyjne z pada. Wyglądają inaczej, ale są i działają. Tak, strzałki L/P/G/Dół są beznadziejne - to ten badziewny przycisk Start ferrari...

- w sumie to jak ją odpaliłem to nic nie zmieniałem, bo i po co skoro gra się całkiem przyjemnie w różnych klasach

W open wheelerach już warto zmienić, zdecydowana poprawa.

7. łopatki dużo za wysoko zamocowane, i za krótkie od dołu, zamiast obsługiwać serdecznym i małym trzeba odrywać wskazujący <boisie>

- jak dla mnie idealnie. Rauf po co siedzisz po rajdowemu

Nie połamie łokci przy dzwonie 8)

- jeśli jedźiłeś kilka lat na kierce MS Wheel to nie będziesz miał z tym większego problemu. Bez problemu można odczuć pkt nacisku kiedy blokujesz koła itd.

Nie miałem MS Wheel, ale domyślam się że jest podobnie. W takim razie to wymaga dużo więcej ćwiczeń i nawyków, bo ja nie byłem w stanie wyczuć jakiegoś oporu i po prostu zacząłem słabiej hamować, tylko czy gier trzeba się uczyć na pamięć a nie "wczuwać" w fizykę?

- to spora wada gdy chesz uczestniczyć w sesjach online. A wiemy jak lubimy sobie pogawedzić w trakcie wyścigów ... Omen!!! sorki to BoroKing! :lol:

Całkiem możliwe że były na niego skargi i stąd brak działania HSa. Dzięki Omen :lol:

Rig

PC

Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

rauf

rauf

thrust-f1_zps89409e46.jpg

Wszystkie te pokrętła w środku to fake :lol: ale poza tym fajne wrażenie :okok:

Rig

PC

Tomessi

Tomessi

Zapaleniec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1120 postów
  • STEAM ID:tomessi
  • Xbox Live:T0MESSI
  • LokalizacjaŁódź
Fajna kierka <okok> z miłą chęcią bym ja przetestował w F1 2013 <mniam> <fanatec> pierwsza myśl jak mi przyszła do głowy jak to cudo zobaczyłem to.. ooo fajne te pokrętła ciekawe jak można je przypisać, a tu się okazuję, że to fake :lol: ale pierwsze wrażenie zrobiło swoje :P

"APEX" - niewidzialny szczyt zakrętu, miejsce, dzięki któremu osiąga się najlepszy czas.

16478.png

Rig

PC

rauf

rauf

Znowu z konikiem? :szok:

_MG_2226_zpsa8099259.jpg

Rig

PC

rauf

rauf

Ładny kawałek metalu

_MG_2480_zps6857b2c8.jpg

_MG_2479_zpsaebcdf1d.jpg

Rig

PC

jacekben76

jacekben76

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 379 postów
  • STEAM ID:profuturo
  • Xbox Live:jacekben76
  • LokalizacjaWłocławek

to teraz czekamy na aktualizację filmów z np. Ford Zakspeed @ Brands Hatch :)

..enjoy the silence.. 

pc.jpg

PC: [GPU] MSI GeForce  GTX 1080 8GB, [CPU] i7 7700, [MB] MSI H270 Gaming Pro, [RAM] 2x 8GB DDR4 2400 MHz Kingston HyperX Fury, [HDD] SSD 240GB Kingston HyperX 3K, [PU] Thermaltake 730W Modular, [OS] Win10 x64 
RIG: Playseat Evolution | wheel: Fanatec ClubSport Wheel Base V2 | Fanatec Universal HUB + GT wheel | Fanatec Formula rim | pedals: Fanatec ClubSport Pedals V2 | shifter: Fanatec ClubSport Shifter SQ V1.5 | DSD CSW panel | 2x Aura Bass Shaker Pro | Razer Chimaera 5.1 | 3x LCD LG 32" + 10" Android + 4,5" Android
Net: Ping 8, DL 60Mb, Up 20Mb

rauf

rauf

Nein nein nein. Erste pojedziemy Cobrą po Nurbie GP :happy:

Rig

PC

LKRISS

LKRISS
  • LokalizacjaWarszawa

A co gdy autko ma 8 biegów do przodu? 

SimRace Polska "Prędkość dźwięku to bardzo dziwna sprawa. Rodzice coś mówią jak masz 15 lat a dociera dopiero koło trzydziestki"

Rig

PC

rauf

rauf

A 9 albo 10? :mrgreen:  Można ustawić zamiast wstecznego przypuszczam, ale co ma 8? LaFerrari ma 7 przy czym i tak półautomat przecież ;)

OK, zaliczona Cobra po Nurb GP i F40 na Ringu. No, to jest zupełnie inny świat powiem, szkoda że Jacek nie jest czasem bardziej przekonujący w opowiadaniu o tym co tam ma :tak:

Shifter do niektórych autek wiadomo konieczność, ale też teraz muszę się tym nauczyć jeździć. Do hamowania prawą nie ma co wracać, tylko odświeżyć hell and toe.

Rig

PC

Angello

Angello

Założyciel NIGHT RIDERS VIP

• Redaktorzy
  • 1801 postów
  • STEAM ID:Angello_PL
  • Xbox Live:AngelloPL
  • PSN id:Angello_PL
  • LokalizacjaWhiteStock

Super zabaweczka  :wow:

Też taką chcę :D

24339541219_aa976f320e_o.png

Tomessi

Tomessi

Zapaleniec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1120 postów
  • STEAM ID:tomessi
  • Xbox Live:T0MESSI
  • LokalizacjaŁódź

Z gałką zawsze są inne doznania :D

"APEX" - niewidzialny szczyt zakrętu, miejsce, dzięki któremu osiąga się najlepszy czas.

16478.png

Rig

PC

LKRISS

LKRISS
  • LokalizacjaWarszawa

F1 ma teraz 8 biegów  :haha: tyle, że faktycznie to już przegięcie jechać F1 na shifterze  :nie:

Ale już np. w takiej grze jak Euro Truck Simulator 2 powinna być taka skrzynia? 

Rig

PC

rauf

rauf

Pojawił się nowy firmware do kierownicy Thrusmaster TX i T300RS.

TX Racing Wheel Firmware V48 Changelog

• Zoptymalizowane zarządzanie system chłodzenia (szybsze wyłączanie wiatraczków po schłodzeniu silnika)
  • Zoptymalizowanie zarządzanie zasilaniem

T300 RS Firmware V24 Changelog

• Zoptymalizowane zarządzanie system chłodzenia (szybsze wyłączanie wiatraczków po schłodzeniu silnika)
  • Zoptymalizowanie zarządzanie zasilaniem

Dokładna instrukcja instalacji i sterowniku na stronie producenta.

http://ts.thrustmast...&pid=367&cid=15

Rig

PC

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych