Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Witaj na SIMRACE.PL
Fajnie, że do nas trafiłeś. Żeby zobaczyć wszystkie treści musisz posiadać konto.
ZALOGUJ ZAŁÓŻ KONTO
Zdjęcie

Gotowe zestawy PC z kartami RTX 3070 RTX 3080 i RTX 3090 do zakupu

21 odpowiedzi w tym temacie

rauf

rauf
  • Discord:rauf#2248
  • STEAM ID:rauf00
  • Origin ID:rauf00
  • Xbox Live:rauf00
  • PSN id:rauf00
  • Social Club:rauf00
  • Lokalizacjagłęboka wieś

Jako, że na rynku panuje spore zamieszanie (głównie przez ograniczoną dostępność nowych kart serii Ampere) chcę ułatwić sobie zadanie ze składaniem zestawów i poszukiwaniem kart. Mam kontakty i skromny, acz pewny wolument dostępnych egzemplarzy i wystawiam tutaj dwa gotowe kompletne zestawy, które można zamówić przez mojego sprawdzonego dostawcę (legalny sklep w PL, faktura VAT itd). 

Zestaw można zamówić prosto do domu, zestawy są tak dobrane żeby nie czekać na dostępność poszczególnych części, więc dziś płatność jutro u klienta.
Można też skorzystać z opcji na wcześniejszą kalibracje platformy pod simracing, wtedy całość wysyłana jest do mnie, doliczamy 2 dni na ustawienia i transport, ustawiam sprzęt i odsyłam do klienta, polecam bo jest to 20-50% wydajności w realnych gamingowych zastosowaniach vide wpis 

By zobaczyć linki musisz się Zalogować lub Zarejestrować

To nie są zestawy dobrane byle najtaniej, to są pewniaki na sprawdzonych częściach dostępnych od ręki. Wszystkie składowe znam i testowałem wcześniej. Główna zaleta zestawów - mam dostępność kart Ampere w miarę jeszcze normalnych cenach. Pełna faktura, gwarancja i pewność zakupu.

Podstawowa charakterystyka zestawów:

• zawsze cicho, karty tylko z dobrymi chłodzeniami
  • zawsze chłodno, CPU tylko z wydajnymi AIO
  • żadnych zamulających HDD, systemowy dysk NVMe gwarantuje dostępy +3000MB/s
  • renomowane zasilacze, gwarantujące wytrzymałość po OC i podpięciu akcesoriów
  • składowe dobrane na bazie testów, optymalnie pod monitor i rozdzielczość na jakiej gramy
  • po kalibracji nokautują wydajnościowo w każdej grze droższe zestawy na rynku
  • w simach mają jeszcze większą przewagę płynności niskich klatek, dzięki OC CPU+mem

Zestaw RTX 3070 Ready*

• RTX 3070 karta delikatnie przewyższająca 2080Ti (zależnie od gry) 
  • Intel Core i5-10600KF (6/12 rdzeni/wątków) bez iGPU, celowana w aktualne simy
  • AIO na CPU
  • płyta ASUS TUF Gaming Z490-Plus
  • pamięci DDR4 2x8GB Patriot Viper Steel DDR4 16GB KIT (2x8GB) 4000MHz CL19-19-19-39
  • zasilacz 750W
  • szybki dysk 1TB na M.2
  • obudowa

Cena - 7999 brutto PLN

*

Spoiler

Zestaw RTX 3080 Ready

• RTX 3080 (zwykle STRIX E-Gaming, ale może być też coś innego wartego polecenia z mocną sekcją)
  • Intel Core i7-10700K (8/16 rdzeni/wątków) wydajność zbliżona maksymalnie do topu 10900K
  • AIO na CPU
  • płyta ASUS ROG Strix Z490-E Gaming
  • pamięci DDR4 2x8GB Patriot Viper Steel DDR4 16GB KIT (2x8GB) 4400MHz CL19-19-19-39
  • zasilacz TT 1200W (lub 1000W zależy od dostępności)
  • szybki dysk 1TB na M.2
  • obudowa

Cena 11.999 brutto PLN

Zestaw RTX 3090 Ready

• RTX 3090 tylko dobre modele z 3x8PIN złączem
  • Intel Core i9-10900K (10/20 rdzeni/wątków) top wydajnościowy 
  • AIO na CPU
  • płyta ASUS ROG Strix Z490-E Gaming lub ROG Hero
  • pamięci DDR4 2x8GB Patriot Viper Steel DDR4 16GB KIT (2x8GB) 4400MHz CL19-19-19-39
  • zasilacz TT 1200W
  • szybki dysk 1TB na M.2
  • obudowa

Cena 16.999 brutto PLN

Do jakich monitorów i częstotliwości dopasować zestawy?

Po pierwsze i najważniejsze, moje testy wykonywane są w układzie "worst case scenario", a więc wydajność u gracza będzie praktycznie zawsze wyższa od oczekiwanej a nie odwrotnie (prawidłowo!) bo nikt nie jeździ zza auta, tylko z kokpitu, nie używa się presetów które mają ubijające wydajność ustawienia (jak za wysokie cienie czy lustra) i niekoniecznie każdy jeździ z 29 botami, tylko w online gdzie jest zawsze trochę lepiej. Także patrząc na FPSy trzeba mieć na uwadze, że to najcięższe i najtrudniejsze warunki jakie można w AC Competizione ustawić i zwykle będzie znacznie lepiej. Po drugie ACC jest najcięższą grą symulacyjną i w każdej innej klatkarz będzie wyższy, ile to zapraszam do testu RTX 3080 gdzie wszystko dokładnie opisane. Podobnie z innymi zwykłymi grami, zwykle mają więcej klatek niż simy.

Przykładowo wydajność podana dla tripla 7680x1440 będzie lekko 60-70% wyższa z widokiem z kokpitu, z mgłą lub pogodą deszczową i w trybie multiplayer. Dlaczego wybrałem tak trudne warunki testowe wyjaśniam tutaj  :arrow:  https://simrace.pl/f...ge-3#entry81420

Ponieważ do następnego tygodnia nie można ujawniać wydajności RTX 3070 wykres pozostanie tymczasowo nie opisany, ale z przecieków przecież wiemy że będzie to wydajność co najmniej 2x droższego RTX 2080 Ti (porównując ceny na premierę). Pewną sugestią mogą być wybrane rozdzielczości, ale ja nic nie wiem  :tak:

0266.png

RTX 3080 pociągnie spokojnie wszystkie ekrany od 2K czyli 3,7 mln pikseli po 4K i 8,3 mln pikseli. Nie uwzględniłem tripla z 1440p, bo tam trzeba już mocniej uciąć ustawienia ale powiedzmy że jest na granicy z 11 mln pikseli. pod panel 144Hz. Przypuszczalnie do tej kategorii wpadną też gogle VR obecnej generacji, szczególnie z technikami ATW itp.

0267.png

RTX 3090 idealny do gry na ekranach z szybkim odświeżaniem, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby używać go też do innych wyświetlaczy zachowując zapas FPS i nie wysilając karty do maksimum (wyższa kultura pracy). Wyniki dla Pimaxa 8K (pierwsze gogle z 200 stopniowym kątem widzenia) jedynie szacunkowe, nie testowałem ani 8K+ ani 8KX, ale że mam to w planach to tymczasowo FPS wyciągnięte z tej samej rozdzielczości. Pimax używa technik optymalizacji pod własną nazwą Brainwarp, także możliwe że tych FPS będzie dużo więcej w goglach a nie licząc jak ja po surowej rozdzielczości.

0268.png

Jak wygląda proces zakupu

• Kontaktujesz się ze mną i potwierdzamy zamówienie
  • Sklep wystawia pro formę, na podstawie której dokonujesz płatności
  • Sprzęt idzie prosto do klienta lub do mnie na ustawienie
  • Otrzymujesz fakturę, gwarancje, nowe produkty zgodne z zamówieniem i cieszysz się grami
  • Żadnych instalacji, konfiguracji, błędów czy zwisów, podpinasz do monitora i jazda

Na czym polega kalibracja

• Updaty UEFI, chipsetu, niezbędnych sterowników i ew. systemu
  • Test wszystkich funkcji sprzętowych, czy działają poprawnie i zgodnie ze specyfikacją 
  • Overclocking procesora i podsystemu, kalibracja pamięci
  • Sprawdzenie i minimalizacja opóźnień dla całej maszyny
  • Testy potwierdzające wydajność
  • Dopasowanie profili chłodzenia do codziennego użytku (zimno i cicho ma być)
  • Jaka jest to różnica dla płynności gry i czucia jazdy polecam dział Overclocking i Benchmarki

Zestawy są kompletne i po podpięciu do monitora gotowe do użytkowania. 
Małe zmiany w konfigach możliwe, o ile jest dostępność części.

Proszę priv przez forum lub mój 

(jeśli nie jesteśmy znajomymi lepiej napisz priv, bo messenger blokuje)

Tu test wydajności Asus TUF 3080 mojego autorstwa
Test RTX 3080 w grach simracingowych

PS chcesz kupić samą kartę, rozumiem i chętnie dopiszę do kolejki chętnych, tak wygląda w tym momencie rynek i nic na to nie poradzę, kto potrzebuje ten kupuje i cieszy się z dostępności i osiągów już a nie za miesiąc a może w 2021 (bo takie perspektywy rysuje rynek).

PS2 jeżeli nie masz jeszcze szybkiego monitora w rozdzielczości 1440p, to dobra okazja zamówić razem z zestawem PC, tak żeby karta Ampere się nie nudziła, chętnie pomogę z wyborem.

Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.

Rig

PC

38700337265_4a399a161c_o.jpg moje zaufane źródło testów sprzętu i technologii 
zami093 uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi!
Jak wołać użytkownika i cytować fragmenty
Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

Rosomak

Rosomak

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 83 postów
  • STEAM ID:dobryzioom
  • LokalizacjaBolesławiec
Super, jako laik w temacie OC i sprzętu komputerowego z pewnością bym sie do Ciebie zgłosił, mam nadzieje ze nie jest to jakaś jedno razowa akcja tylko potrwa dłużej

Martion

Martion

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 428 postów
  • STEAM ID:STEAM_0:1:47963338 / Martion
  • Origin ID:Martion15x
  • Xbox Live:Martion94r
  • PSN id:Martion__
  • Social Club:Martion___
  • LokalizacjaPoznań

Bardzo dobra oferta skierowana do osób planujących zmienić cały komputer, które nie siedzą w hardwarze (zwłaszcza z opcją darmowego OC przez @raufa), dla których szukanie samemu granic stabilności komponentów nie przynosi satysfakcji i jest "stratą czasu" (lub są zbyt leniwi, żeby zrobić OC - ja robiący teraz OC na X99 po ponad 3 latach z i7-5960X :mrgreen: ).

Gdybym nie miał już zasilacza 1200W, dobrych RAMów i custom LC, to prawdopodobnie sam skorzystałbym z oferty @raufa.

PC

Rig

Mój worklog PC
Mój worklog rig/kokpit
Mój (martwy) worklog na forum.benchmark.pl

rauf

rauf

Mam w planach dodanie jeszcze krótkiego FAQ, bo widzę że pytania od zamawiających się powtarzają, ale na razie nie ma kiedy, podobnie nieopublikowany jeszcze test TUF 3090 a tu już za Strixa 90 trzeba się brać.

Dodałem natomiast grafiki pomagające dobrać zestaw do oczekiwań oraz nowy zestaw z RTX 3070. Zaoszczędzone tu i tam, tylko I5 ale jak komuś zależy na utrzymaniu relatywnie niewielkich kosztów i większy nacisk na wydajność graficzną, to jest to ciekawa oferta. Z OC będzie i tak zjadała wszelkie AMD (jak i kiedy będzie Zen3 to się jeszcze zobaczy) i nawet droższe zestawy sklepowe (Morelki, Xkomy itp) a jest już z Amperką i co ważne gotowe do gry od ręki, np. pod nadchodzący coraz szybciej Cyberpunk 2077  :haha:

Wyniki do ujawnienia dopiero za tydzień, ale...."będzie pan zadowolony"  :P

0269.png

Za PPC

Ogólna dostępność topowych kart Nvidia GeForce RTX 3000 wróci do normy dopiero w 2021 roku, więc wielu użytkowników wątpi w to, że w przypadku GeForce RTX 3070 będzie lepiej. Czy te obawy są uzasadnione? Jak pokazują stany magazynowe duńskiego sklepu Proshop, który otrzymał do 21 października zaledwie 151 kart, sytuacja nie zapowiada się zbyt różowo.

Kiedy pojawią się testy wydajności GeForce RTX 3070? Recenzje karty graficznej Nvidia GeForce RTX 3070 Founders Edition trafią do sieci 27 października, natomiast na testy wydajności niereferencyjnych modeli poczekamy do 29 października. Według wykresu porównawczego, który udostępniła firma Nvidia, GeForce RTX 3070 zaoferuje wydajność porównywalną do GeForce RTX 2080 Ti.

@Rosomak, @Martion, dzięki za rekomendacje  :okok:

Rig

PC

Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

TorquedMad Mind

TorquedMad Mind

Dyskutant

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaBratysława

tak zapytam - będą sety z AMD? 

http://tqmm.pl TorquedMad Mind - blog motoryzacyjny (i Lego... i fotografia... i czego tam się dotknę)

rauf

rauf

Były z Zen 2 (w wątku z poradnikiem dla początkujących) ale teraz trafią i tutaj. Oczywiście pod warunkiem, że Zen 3 dowiezie czyli za pokazanym wzrostem IPC pójdzie też sprawność w grach. Nie zawsze wydajność na papierze przekłada się na sprawność w zastosowaniu gamingowym. Średnie FPS to jedno, ale dla mnie zawsze najważniejszy stabilny render i wysokie LOW FPS (0,1% i 1%). Fajnie, gdyby AMD wreszcie było pierwszym wyborem wydajnościowym, a nie tylko ekonomicznym.

Rig

PC

KapitanUxy

KapitanUxy

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 123 postów
  • STEAM ID:76561198032398251
  • Origin ID:KapitanUxy
  • Xbox Live:KapitanUxy
  • PSN id:KapitanUxy
  • LokalizacjaŁódź

Ceny brutto więc Faktura VAT możliwa? :)

[MAINBOARD] MSI MPG Z390 Gaming Edge AC [GPU] MSI RTX 3070 Gaminig X Trio [CPU] i7-9700k [MEM] 2x8GB VIPER Gaming 4400MHz [SYS] Win10 [VR] HP Reverb G1 [LCD] 28' ASUS VP28UQG 4K, 60Hz, TN, 1ms + 45' TV PHILIPS 4K, 60Hz, HDR.

rauf

rauf

legalny sklep w PL, faktura VAT

Otrzymujesz fakturę, gwarancje, nowe produkty zgodne z zamówieniem i cieszysz się grami

Pełna faktura, gwarancja

@KapitanUxy, możliwa a nawet konieczna  :okok:

Rig

PC

rauf

rauf

Ważna kwestia, ceny są podane z małą nadwyżką, głównie po to, żeby nie udawać że jest taniej niż faktycznie jest. Wszystko i tak rozbija się o to co jest fizycznie na stanie, więc wycena każdorazowo jest potwierdzana. Dostępność wciąż leży,  dystrybucja wyciągnęła wnioski, po co puszczać na rynek w obiecanych poziomach jak januszki wystawiają od razu z przebitką na OLX. Nie taki był mój cel. Zestawy z 3080 na koniec tygodnia wyszły niecałe 11,5k i za tyle sprzedane, dużo zależy od stocków, w tym momencie TUFy znowu zniknęły a to co jest dostępne od ręki poszło do góry (TUF OC już 4450)

W motoryzacji zawsze podobał mi się trend 'sleeper' i tak jest w tym przypadku. Nieskomplikowane SPC a w środku bestia  :twisted:

0277.png

Eisbaer w każdym wydaniu jest rewelacyjny, tutaj z chłodnicą 280mm. Procesor pociśnięty i jednocześnie w ciszy trzyma 45-55 stopni. To co kiedyś było dostępne jedynie dla tłustego custom LC obecnie jest w gotowcu od Alphacool'a.

0278.png

ASUS TUF RTX 3080 w wersji OC baaaardzo ładnie trzyma wysokie takty, reflash biosu mojego TUFika mam za sobą, na dniach napiszę jakie zalety  

0279.png

Dla odmiany Strix 90 w kolorze, na Apexie, z G.Skill'ami i z Krakenem to jest coś  :evil:

0280.png

Żeby nie było, że tylko fotki to trochę cyferek.

Wykresy który mi brakowało w testach procków, czyli realna wydajność zestawu z mocną kartą na pokładzie. Nie tylko versus inne procki ale ile właściwie daje to całe OC, warto się w to bawić? Niby złe portale testują w stock, ale przecież to bez znaczenia, szczególnie w wysokiej rozdzielczości, prawda? Pamięci w XMP to tak jakby overclocking więc przecież te porównania są wiarygodne na ile powinny być.

Zali wżdy?

Oto proszę, 4K w ACC ustawienia natywne jako Default, to co proponuje płyta po pierwszym odpaleniu, wszystkie Intelowe ficzery jak MCE, Turbo, SpeedStep itd., następnie Default plus XMP, czyli profile 'extreme' pamięci zaszyte dla różnych producentów, co za tym także ekstremalne napięcia I/O i System Agent. Pisałem o tym w testach procków, producencie płyt walą prądem prosto w jądra, byle mobas zbotował a user był zadowolony że "dobra sztuka bo poleciała na memach 4400 MHz". No cóż, to nie takie takie proste.

• i7-10700K 5.1 GHz z Boost 3.0 na 2 rdzeniach, pozostałe 4.9GHz
  • Patriot Viper Steel DDR4 2x8GB 4400MHz CL19-19-19-39 wysoko binowane b-die
  • RTX 3080 TUF OC

Nawet w 4K, ustawienia Default (a raczej ich brak) są lepsze od profili OC czy XMP. Różnica między XMP a poprawnym OC nie polega na wystrzałowych przyrostach AVG FPS, a raczej płynnej grze i stabilnym renderze. To że Default boostuje nawet wyżej bo do 5.1 GHz na 2 rdzeniach nie może równać się z ustawieniami 5.0 GHz dla wszystkich rdzeni z OC.

0273.png

Różnica między profilem XMP a skalibrowanym zestawem ujęta procentowo. Liczby nie mówią wszystkiego, bo realnie XMP jest niegrywalne. Tak działa przycinanie, szarpanie i niespójne ustawienie pamięci. A przecież to 4K w którym CPU jest bez znaczenia, prawda?

0275.png

To samo zestawienie w niższej rozdzielczości 1440p. Znowu realnie Def jest sprawniejszy od XMP, mimo pozornie lepszych średnich klatek. Nie pierwszy raz wyrażę ubolewanie, że nie wymyślono jeszcze wskaźnika efektywności gamingowej zawierającego liczbę dropów decydującą o "growym doświadczeniu".

0276.png

Rezultaty w 1440p w ujęciu procentowym. 

0274.png

Czy zapowiedź Big Navi coś zmieni, nie sądze. We are, where we are, jak mawia poeta tak więc kto potrzebuje ten płaci.

ps błąd się wkradł do zestawu RTX 3080 sugerowana płyta to E-Gaming a nie budżetowy TUF oczywiście

Rig

PC

kruchy

kruchy

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 11 postów
  • LokalizacjaMała wieś pod Poznaniem

Hej Rauf czas już jest taki, żeby podać wyniki dla 3070 :)

daemon

daemon

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 146 postów

Jak się obecnie kształtują ceny zestawów? Chodzi mi o te z RTX 3080 i 3090.

Czy jest możliwość lekkiej modyfikacji komponentów, czy są to tylko te gotowce nie podlegające modyfikacji?

Użytkownik daemon edytował ten post 05 styczeń 2021 17:36

rauf

rauf

@kruchy, sorki pominąłem pytanie i samą kartę, 3070 pojawiła się z dobrą MSRP a realnie dostępna była w cenie premierowej dla 3080, do tego mało VRAMu i na węższej szynie, także nie bardzo wiadomo dla kogo to miał być sprzęt? Upgrade z 2080Ti bez sensu, mijają się wydajnością. Do FHD wszystkie Amperki są ograniczane przez CPU, do singla 2K OK, do 4K już mało VRAMu w nowych grach (DLSS ratuje sytuacje, ale nie wszędzie jest), do tripla 1440p też przykrótko. Karta na dzień dobry stała się nie przyszłościowa i szczerze nikt nią nie był zainteresowany, dosłownie 2 osoby pytały co myślę z przekonaniem, że i tak wolą dołożyć do 3080. Do budżetowego buildu na 2021 dużo korzystniej wypada 3060Ti a dla "odważnych: Radeon 6800XT z 16GB VRAMu którego wydajność może nie jest spójna w przekroju gier, za to uśredniając jest gdzieś pomiędzy 3070 a 3080 właśnie (niestety nie wiem jak w simach bo sam jej jeszcze nie dostałem). Właśnie dlatego RTX 3070 została przeze mnie pominięta.

@daemon,ceny zestawów są podane orientacyjne, ale jak patrze to wciąż udaje się utrzymywać te poziomy, dla przykładu najnowsze 2 buildy będą na 3090 Strix i wychodzą coś koło 16.5k na ten moment. Wszystko ostatecznie i tak determinuje dostępność, która jak chyba już wszyscy wiedzą jest ograniczona. W grudniu zaczęło brakować zasilaczy, pamięci nie zawsze są a lepsze płyty praktycznie na zamówienie. 

Rozbudowa zestawów jak najbardziej, każdy ma swoje preferencje, więc na początku proszę o podanie planowanego sposobu wykorzystania, któr im dokładniejsze, tym lepiej można doradzić, jaka rozdzielczość, ile monitorów, ile i jakie dyski, czy nie pójść w większą obudowę, jak rozbudowane AIO itd. Nawet ktoś bez doświadczenia z PC może więc dość łatwo skompletować przyszłościowy build który nie będzie go za chwilę ograniczał albo nie zabraknie miejsca w obudowie na podpięcie starych dysków.  

Co do cen, to nawet jeśli ktoś nie dawał wiary co pisałem od września ("ostatni tani dzień był wczoraj"), albo po prostu żył w dobrej wierze, że w 2021 to się wszystko unormuje i dawne ceny "wrócą" i sobie zaczeka to no cóż, podsumujmy:

• wirus, a przynajmniej szaleństwo pandemiczne nie odpuszcza, pracujemy na home office, dzieci uczą się na elearning i każdy potrzebuje komputera
  • łańcuchy dostaw, surowce, logistyka kuleją jak kulały
  • co za tym ogólnoświatowy kryzys (oczywiście nie dla tych z biznesem w necie :twisted: )
  • inflacja bazowa w PL to 5%  :luzik: a realnie wiadomo dwucyfrówka jak nic  (najwyższa w EU)
  • olbrzymie zapotrzebowanie na koparki, niestety bańka krypto znowu rośnie a z nią zapotrzebowanie na sprzęt
  • AMD wbrew buńczucznym zapowiedzią zaoferowała tak samo słabą, jak nie gorszą dostępność od kart NVIDII
  • dzisiaj skomunikowane przez Asusa podwyżki płyt głównych i kart graficznych

nie dotyczą tylko tej jednej firmy a większości AIB które operują na rynku globalnym (wojna celna między USA a Chinami, konkretnie w tym przypadku wygasają zwolnienia celne na część produktów)

Można jeszcze tak długo a przecież nie napisałem nic o skalperach, o naszym lokalnym januszowym, o problemach z uzyskiem, o Samsungu,  zapotrzebowaniu dla konsoli...temat rozległy ale jeśli miałbym się pokusić o prognoze: czekać czy kupować? To imo tak:

• masz ograniczony budżet, poluj na używki, też poszły w górę ale można coś w miarę tanio rozsądnego poskładać, oczekiwania że GPU Super/Ti/Ultra wyjdą zaraz lepsze i najlepiej tańsze a jeszcze, że będą bez problemu dostępne to tak miedzy bajki można włożyć  
  • budujesz nowy zestaw pod wysokie wymagania jak nowe gierki, gra z HDR na TV 4K, albo simy pod tripla/VR nie ma na co czekać, gamingowy komputer w 2021 może stać się na jakiś czas dobrem luksusowym 

PS chętnie popisze więcej, plan na 2021 to znaleźć balans między pracą, pasjami a budowaniem zestawów tak żeby był czas na jakieś testy ciekawe czy publikacje, bo w sumie ostatnie co wydałem to jakieś wpisy na FB 
PBO vs manual OC w 5800X na przykładzie CP2077 (ciężkie gry  wolą stałą wydajność a nie tryby adaptive, różnica dla niskich klatek jest także w 2K i 4K)

Rig

PC

haefen

haefen

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Radeon 6800XT z 16GB VRAMu którego wydajność może nie jest spójna w przekroju gier, za to uśredniając jest gdzieś pomiędzy 3070 a 3080 właśnie (niestety nie wiem jak w simach bo sam jej jeszcze nie dostałem)

Dan Suzuki robił testy 6800XT w simach.

Wiadomo, że jego procedury testowe idealnie nie są, ale pewne trendy widać, m.in., podobnie, jak w innych grach, w 4K RTX wychodzi na wyraźniejsze prowadzenie.

PC

Rig

daemon

daemon

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 146 postów
Ja przymierzam się do zakupu/złożenia mocnego kompa do jeżdżenia/latania w VR. Niedawno przyszedł HP Reverb G2 który ma natywna rozdzielczość 4320x2160. Bliska 4k jednak z uwagi na budowę soczewek zalecana jest 2x większa (około 3Kx3K na oko). Do tego najlepiej jakby dało się osiągnąć 90FPS. Moja 2070 Super dałaby już rady. Mój CPU tez nie najlepszy bo słaby IPC itd.

Chciałem sam złożyć PC w oparciu o 5900x i jakakolwiek RTX 3080, ale czekam na to kiedy zarezerwowana ponad miesiąc temu karta będzie w x-kom. Mogę jeszcze 1-2 miesiące czekać.
Śledzę ceny 5900x i w Proshop do niedawna był w przedsprzedaży za 5550zl ale wydłużali termin dostawy wiec nie zamawiałem a od wczoraj już ma status wycofany.
Jeszcze nie dawno był na ceneo za 2800 a teraz najtaniej prawie 3000 ani tak nie są dostępne od ręki.
Jednocześnie ceny CPU Intela spadły trochę ostatnio i ale chyba tez niedługo będą rosły .
Dlatego skłaniam się ku platformie opartej na Intelu a konkretnie 10850/10900K/10900 KF. Jednak 3090 jest dużo mniej opłacalne niż 3080, bo daje góra 15-20% wydajności ponad 3080. Z kolei teraz najtaniej 3080 chodzą po 4500 a lepsze to po 5000 a widziałem tez ktoś 6000 wolał.

Także idealny byłby 10900k / 10900kf z jakaś sensowna 3080 (nie koniecznie Asus bo one teraz wyjątkowo drogie) i 2x16GB RAM ( który mógłby być z kolei wolniejszy, bo widzę ze 3600 jest 2 razy tańszy od 4000/4400)

Ale do końca nie wiem czy nie czekać do marca na Rocket Lake skoro ma mieć dwucyfrowy przyrost w single core.

haefen

haefen

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Jak chodzi o RAM, to patrz w pierwszej kolejności, jakie kości, nie jaka prędkość.

Jeśli chcesz wydajności, to bierz b-die.

Dopłata 3-4k do 3090, względem 3080, da ci te 10-15%.

Podobny skok wydajności może zapewnić szybki, podkręcony ram (b-die), względem "zwykłego" (jakichś micronów, czy hynixów), tylko że za ekstra 200-300 zł (ok. 500zł, jeśli chcesz 32GB) + trochę czasu poświęconego na kalibrację.

Jak wydawać pieniądze, to mądrze. :)

Często spotykam się z takimi stwierdzeniami, że nie opłaca się kupować lepszego ramu, bo jest 2x droższy a daje 10% wzrostu wydajności.

Dla mnie to zasadniczy błąd, wg mnie nie powinno się porównywać % wzrostu ceny części względem % wydajności, jaką daje, bo wiadomo, wzrost ceny ramu o 100% (np. z 300 => 600 zł) i wydajności o 10% wygląda źle.

Jeśli jednak popatrzymy na to tak, że do komputera za 10k dokładamy ekstra 300zł, to dostajemy te 10% wydajności przy 3% wzroście ceny kompa.

To już całkiem niezły deal, imho. :)

Niech mi ktoś, kto bierze jakieś ramy 3200/16, pokaże, gdzie indziej, w swoim komputerze za parę tysięcy, może zainwestować 300zł, żeby taki wzrost wydajności otrzymać? :)

PC

Rig

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych