Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Witaj na SIMRACE.PL
Fajnie, że do nas trafiłeś. Żeby zobaczyć wszystkie treści musisz posiadać konto.
ZALOGUJ ZAŁÓŻ KONTO
Zdjęcie

Nowy PC - Ryzen 5900X, 3080(?)...

71 odpowiedzi w tym temacie

deeze

deeze

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 275 postów
  • Discord:pb67#4019
  • STEAM ID:deeze67
  • Origin ID:deeze67
  • LokalizacjaWarszawa

Hej!

Zacznę zalążek tematu, żeby zasięgnąć jeszcze waszej wiedzy.

Właśnie dokonałem zakupu R7 5800X R9 5900X (zmiana zamówienia z 5800X), bo zdecydowany na przesiadkę już byłem sporo czasu. Nie spieszy mi się natomiast z całym złożeniem zestawu, bo i tak planuję na koniec wykonanie przeskoku w kosmos (w moim odczuciu) i zbudowanie pierwszego kompa chłodzonego cieczą, prawdopodobnie na bazie zestawu EK Classic + dokupienie waterblocka do GPU.

MoBo: ? prawdopodobnie: 

By zobaczyć linki musisz się Zalogować lub Zarejestrować

Proc: Ryzen 5900X 

Ram:

GPU: na 90% jakieś 3080, pewnie Asus TUF

PSU: ?

NVMe SSD: ?

Obudowa: temat na koniec.

Co do RAMu nie mam pojęcia za bardzo czy jest sens się pakować w tak wysokie rejestry cenowe:

Zestaw jest super, bo to b-die i dla Ryzena piękne połączenie CL14+3800, ale z drugiej strony można zaoszczędzić blisko tysiaka i dobrać jakieś 3600 CL16, ładując zaoszczędzoną kasę w lepsze inne komponenty:

Albo może na razie pozostać przy 16GB... Choć planuję ten zestaw jako przyszłościowy, stąd chciałbym jednak od razu z zapasem dobić do 32GB. Jestem rozdarty :)

Podobnie sprawa wygląda z PSU, za podobne kwoty można mieć 850W Platinum, albo 1000W Gold (obydwa PSU spokojnie sobie poradzą z moim setupem raczej):

Nie wiem natomiast, czemu nie jest dostępny i czemu tańszy ten: 

NVMe SSD - raczej na 3.0, bo nie ma sensu dwukrotności wydawać przy niezauważalnej różnicy w wydajności. Już się zasadzałem na ADATA, ale pozmieniali komponenty na gorsze, więc się na nich obraziłem... Minimum to 1TB, ale fajnie by było wrzucić od razu 2TB.

Co do obudowy - tutaj będę szukał na sam koniec. Na razie najsensowniejsza wydaje się Phanteks P500A. Jeszcze nie jestem pewien chłodzenia, bo zastanawiam się albo nad pojedynczym P360, albo podwójnym P240 od EKWB (grubsze radiatory dla mniejszego hałasu). Także nie jestem pewien czy soft, czy hard, ale to pozostawiam sobie także na koniec.

EDIT: w sumie dodam, że do simracingu użytkuję CHG90 -> 3840x1080 144Hz, może kiedyś przejdę na triple 1440p (~120Hz+), będę patrzył wtedy też może na ceny, wydajność i możliwości nowych GPU od AMD (6900XT).

Użytkownik deeze edytował ten post 09 listopad 2020 13:32

Rig

PC

Twitch: PB67

daemon

daemon

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 146 postów
Moim zdaniem warto dopłacać ponad tysiąc do troszkę szybszych RAM. Znalazłeś jakieś testy w grach CL14 vs Cl16? Bo te 200 MHz nic nie da. Jak nie używasz gier co wykorzystują ponad 16 GB to możesz pozostać. Wiem ze np. w DCS World w trybie multiplayer czasem przydaje się 32GB.
Wtedy możesz rozszerzyć do 48GB. Chyba ze te 16 są tak wolne ze by za bardzo spowalniały te 32 - wtedy musiał byś ich się pozbyć.

daemon

daemon

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 146 postów
Nawet przy porządnym podkręcaniu 850W PSU wystarczy. Zależy ile godzin na dobę korzystasz z PC. Jeśli naprawdę sporo to warto dopłacić do Platinum albo Titanium. Ja akurat się zastanawiam nad Seasonic 850W GX Gold Plus za 650zl., solidna kompaktowa konstrukcja , 10 lat gwarancji.
Jak chcesz coś wypasionego to:

za 1099zl. Albo wersja 1000W za jedyne 1250zl.
SSD lepiej brać od razu 2TB, chyba ze faktycznie mało miejsca będziesz potrzebował.

Użytkownik daemon edytował ten post 07 listopad 2020 18:15

deeze

deeze

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 275 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Bardzo ciekawe znalezisko GN. Wygląda na to, że będę jednak leciał w 4 kośći CL14... (edit: albo 2x16GB dual rank, kto by pomyślał ;) )

Co do PSU chyba skuszę się na zapas 1000W i Platinum, chociażby że względu na ciszę pracy.
Jeszcze myślę / dopytuję czy nie przejść jednak na 5900X

EDIT: Dorzuciłem 500zł i zmieniłem zamówienie na R9 5900X.

Użytkownik deeze edytował ten post 09 listopad 2020 13:33

Rig

PC

daemon

daemon

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 146 postów

Myślałem że już kupiłeś 5800x. Na pewno w niektórych zastosowaniach dodatkowe rdzenie będą wykorzystane ale do gier póki co 4-6 wątków to max. Jednak nawet w grach 5900x jest minimalnie szybszy, pewnie z uwagi na cache itp. 

Do tego sprzętu zasilacz 1000W to gruba przesada. Nawet 3080 nie działają w trybie SLI. Widziałeś jakie jest zużycie prądu w grach? Przy wypasionym sprzęcie nie więcej niż 500W. 

Komp z 2080 ti w grze Witcher 3 zużywa 400W. 

Użytkownik daemon edytował ten post 09 listopad 2020 18:46

Lone_Wolf

Lone_Wolf

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 18 postów

Witam, moim zdaniem powinieneś poczekać na testy 6800xt-6900xt, smart access memory czyli Ryzen+Radeon może dać dodatkowe % pod pełnym obciążeniem, od siebie napisze że przesiadłem się rok temu z MSI 2060super na R5 3600 + 5700XT i jestem na prawdę zadowolony jakością i responsywnością użytkowania AMD. Do plusów zaliczę również sprawniej działający freesync niż na 2060S. Jeśli chodzi o mity dotyczące driverów to przynajmniej u mnie niebyło nigdy problemów z black screenami.  PS. Jakbym brał taki TOP zestaw to brałbym kości CL 14, najwyżej dokupisz później 16GB. Pozdro. 

daemon

daemon

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 146 postów

PS. Jakbym brał taki TOP zestaw to brałbym kości CL 14, najwyżej dokupisz później 16GB. Pozdro

Dopłacać 1100 zł dla paru procent wydajności? 

Witam, moim zdaniem powinieneś poczekać na testy 6800xt-6900xt, smart access memory czyli Ryzen+Radeon może dać dodatkowe % pod pełnym obciążeniem

Zgadzam się że lepiej poczekać na testy, ale 6900XT będzie dopiero na początku grudnia. Ja miałem odwrotnie : Freesync na CHG90 49' działa zdecydowanie lepiej na Nvidia niż na 5700XT. 

deeze

deeze

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 275 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Tak, już uznałem, że nie ma totalnie sensu ładować się w więcej, niż 850W, więc taki platinium lub titanium wpadnie.

Co do RAMu - ostatnio mocno grzebię i szukam informacji, patrzę na potencjalne OC, itd itp. Nie mam na razie złotego środka, opcji jest kilka. Przy założeniu, że od razu chcę wrzucić 4x8GB: 4000 / CL18 za jakieś 1400zł, , 3800 / CL14 za 2000zł, 3600 / CL16 za 1100zł, itd itp. Jeszcze nie wiem na co się zdecydować. Na pewno będę się bawił w manual OC tych kości, bo wiem jakie są korzyści, pytanie tylko które będą najbardziej obiecujące jeśli chodzi o osiągi. Wiem, że 3800 / CL14 to miazga, ale jeśli mój Ryzen nie trafi na loterii, to i tak będę zablokowany na 1900 FCLK, więc OC na 3600 / CL16 albo np. kombinowanie z kośćmi 4000 / CL18 może mieć większy sens. Np. nie wiem czy zmniejszenie prędkości ale przyciśnięcie mocne timingów (na 4000/18) jest czymś do osiągnięcia? Czy łatwiej jest podnieść zegary na tych 3600 i starać się utrzymać w CL16/17? To wszystko jest loteria ;) Od razu zaznaczę że te prędkości i ceny to G.Skille na b-die. Inna sprawa, że tylko jedne widnieją na liście kompatybilności z MoBo, więc to już w ogóle jest czarna magia...

Myślałem że już kupiłeś 5800x.

Też tak myślałem, ale potem jeszcze popatrzyłem na testy, oceniłem swoje potrzeby, spojrzałem do portfela... itd itp ;) Generalnie troszkę bardziej przyszłościowy czip, a i pozwoli mi na spokojniejsze odpalenie potencjalnego strima czy innych pierdół jak będzie mi się chciało w trakcie jazdy ;)

powinieneś poczekać na testy 6800xt-6900xt, smart access memory czyli Ryzen+Radeon może dać dodatkowe % pod pełnym obciążeniem

Oczywiście totalnie zdaję sobie z tego sprawę i nigdzie jeszcze się nie spieszę, na razie jestem w kolejce po TUF 3080, ale pieron wie czy za pół roku go dostanę... Problem jednak z grafikami od AMD mam jeden, jedyny. Jara mnie mocno DLSS 2.0. Wiem, że póki co żaden z naszych simracingowych tytułów tegoż nie wykorzystuje, ale przy triple screenie i grze, która się kiedyś może pojawi... Albo i update dla ACC... who knows.

Użytkownik deeze edytował ten post 09 listopad 2020 21:00

Rig

PC

haefen

haefen

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Wystarczy wziąć 2 kity Viper Steel 4400 i masz 4x8 dobrych binów b-die za niecałe 1200zł, a te ramy, jak się je ręcznie ustawi, szczególnie od 4000-4100 w dół, robią kozackie timingi.

Dla przykładu mój kit robi 4000mhz 14-15-15-29 po tuningu.

PC

Rig

daemon

daemon

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 146 postów

Wystarczy wziąć 2 kity Viper Steel 4400 i masz 4x8 dobrych binów b-die za niecałe 1200zł, a te ramy, jak się je ręcznie ustawi, szczególnie od 4000-4100 w dół, robią kozackie timingi.

Dla przykładu mój kit robi 4000mhz 14-15-15-29 po tuningu.

4x8GB 4400Mhz za 1200zł?  Gdzie to można dostać? Nawet ze słabymi timingami to dobra cena. 

Wiem, że 3800 / CL14 to miazga,

No w iRacing nie ma praktycznie wzrostu wydajności pomiędzy RAM 2133 a 4000. Dopiero w ACC jest różnica jest znacząca dla kości 4000. Zobacz testy nowych Ryzenów :

Ogólnie przyrosty FPS między 3200 a 4000 są niewielkie w grach:

Co innego specyficzne zastosowania które korzystają z bandwidth. 

Użytkownik daemon edytował ten post 10 listopad 2020 16:01

deeze

deeze

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 275 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Spoko @daemon, ja to wszystko widziałem :) Prędkość prędkością, ale timingi jednocześnie CL14 to bajka dla tych procków. Na tę chwilę jeszcze rozważam różne opcje, 4400 Viper faktycznie świetna cenowo opcja jeśli da się zejść z prędkościami i timingi obniżyć.

4x8GB 4400Mhz za 1200zł?  Gdzie to można dostać?

A gdziekolwiek, masa tego :)

Co prawda G.Skille RGB mi się o dziwo za...mega podobają (mimo że byłem do niedawna srogim przeciwnikiem RGB), ale te są też fajną opcją:

ah, tyle że to nie b-die...

Użytkownik deeze edytował ten post 10 listopad 2020 16:14

Rig

PC

daemon

daemon

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 146 postów

Prędkość prędkością, ale timingi jednocześnie CL14 to bajka dla tych procków

Są jakieś dobre testy to pokazujące? Bo faktycznie timingi mają jakieś znaczenie w grach, ale z tego co widziałem to też zwykle szału nie ma.

daemon

daemon

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 146 postów
A gdziekolwiek, masa tego https://www.x-kom.pl...lxoC4r8QAvD_BwE

No to nie tak drogo, ale widzę że CL19 czyli coś za coś. Poza tym ja bym kupił najmniej 2x16GB a nie zapchał sobie 4 sloty po 8GB.

Z resztą za 2 lata wyjdą DDR5 więc ja bym się nie pchał w super drogie DDR4, chyba że jest pewność że za parę lat będą w miarę trzymały cenę przy odsprzedaży. 

Ja bym kupił w miarę porządne 3600 a oszczędzoną kasę przeznaczył na lepszy GPU np 3080 ti , 6900 XT itp. 

Użytkownik daemon edytował ten post 10 listopad 2020 17:24

haefen

haefen

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

No to nie tak drogo, ale widzę że CL19 czyli coś za coś

4400/19 to jest niższe opóźnienie niż inne standardy takie jak 3200/14, 3600/16. Dopiero, w teorii, 3800/16 wypada minimalnie lepiej.

Trzeba też mieć na uwadze, że fabrycznie te kości mają 19-19-19-39, czyli podstawowe timingi na płasko, nie jak wiele innych ramów, gdzie tCAS (CL) jest niski, ale pozostałe trochę zluzowane (nawet fabryczne profile XMP modułów b-die tak często mają).

Tak jak pisałem, moje robią 4000/14-15-15-29 (i dociśnięte pozostałe timingi, np. tRFC 280, tREFI 65535, tFAW itd. też ciasno) i w różnych miejscach internetu jak się poszpera, to ludzie, którzy mają chęć poświęcić parę dni na tuning pamięci, wyniki takiego rzędu osiągają. 4200/16, 4400/17, chociaż powyżej 4000 z kolei, nawet w intelu, zaczyna się loteria jeśli chodzi o kontroler pamięci w procku. Mój 10850k np. wybrzydzał powyżej 4000, jeśli chodzi o stabilność działania i nawet na profilu XMP były problemy. Po prostu nie dało się zacieśniać timingów.

Zejście do 4000 otworzyło wszelkie bramy, jeśli chodzi o schodzenie z opóźnieniami. :)

To wszystko przy napięciu nie przekraczającym 1,5V, czyli wartości bezpiecznej dla b-die do codziennego użytku.

Myślę, że przy odrobinie szczęścia tzw. "Diamentowy standard" dla ryzenów, czyli 3800 i 14-14-14-X + suby dociśnięte, jest do osiągnięcia. W poprzedniej generacji był jeszcze problem z FCLK, który powyżej 1800mhz był loterią (1900 robiły tylko nieliczne sztuki), ale ponoć nowe Ryzeny wszystkie chodzą na 1900 FCLK, a powyżej tego dopiero zaczyna się "silicon lottery". :)

PC

Rig

deeze

deeze

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 275 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Myślę, że przy odrobinie szczęścia tzw. "Diamentowy standard" dla ryzenów, czyli 3800 i 14-14-14-X + suby dociśnięte, jest do osiągnięcia. W poprzedniej generacji był jeszcze problem z FCLK, który powyżej 1800mhz był loterią (1900 robiły tylko nieliczne sztuki), ale ponoć nowe Ryzeny wszystkie chodzą na 1900 FCLK, a powyżej tego dopiero zaczyna się "silicon lottery". :)

Dokładnie, właśnie z tego zdaję sobie sprawę. Ponadto Rauf nawet wykazał, jak dużo daje zacieśnienie timingów - w szczególności w tak ważnym obszarze jak 1% low i 0.1% low, przy zachowaniu bardzo podobnych jeśli nie identycznych avg FPS. Dlatego właśnie kusi mnie zakup tych totalnie overpriced RAMów od G.Skilla. Co do DDR5 i innych rzeczy - nie interesi mnie to, mam tak, że jak kupuję zestaw to staram się go maksymalnie wycisnąć i zoptymalizować i potem nie zmieniać kompa przez ładnych parę lat, co widać po moim teraźniejszym sprzęcie (złożony niemal dokładnie 6 lat temu)  :) Oczywiście biorę teraz takie opcje pod rozwagę, ale nie to będzie decydować -> tylko performance całego pakietu.

EDIT: Im dalej idę tym bardziej stwierdzam, że gra chyba nie warta świeczki, 1000zł nie zrobi mi aż takiej różnicy chyba, pewnie pozostanę przy 3600/CL16 i z nimi spróbuję się pobawić w lepsze czasy. Jeszcze poczekam na testy na netach i ostatecznie wtedy klamka zapadnie.

Użytkownik deeze edytował ten post 10 listopad 2020 19:40

Rig

PC

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych