Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Witaj na SIMRACE.PL
Fajnie, że do nas trafiłeś. Żeby zobaczyć wszystkie treści musisz posiadać konto.
ZALOGUJ ZAŁÓŻ KONTO
Zdjęcie

Komputer do simracingu.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

boss_poland

boss_poland

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów
  • STEAM ID:marcinator80
  • PSN id:BOSS_POLAND
  • LokalizacjaBielsko-Biała

Cześć. Chciałbym zmodernizować komputer do simracingu. Od razu zaznaczę, że z racji małej ilości czasu, spędzam na jeździe od 5-10 godzin w tygodniu i dlatego nie potrzebuję bardzo mocnej konfiguracji.

Obecnie posiadam komputer:

Procesor: leciwy jakiś słaby Intel i5

Pamięć: 8 GBa DDR3 (2x4GBa dual)

Karta Graficzna: RX580

Płyta: leciwa jak procesor bez możliwości wpięcia DDR4

Zasilacz: Corsair 400W

Monitor: LG 21:9 75 Hz, 34" 2560 x 1080, 5 ms free sync, Display Port.

Dyski twarde: 2xSSD, 1xHDD

Modernizacja komputera miała by polegać na wymianie wszystkich podzespołów oprócz karty graficznej, monitora i dysków twardych.

Reasumując, nowa konfiguracji musiała by być przystosowana do komfortowego jeżdżenia w 75 fps w rozdzielczości 2560 x 1080. Docelowo za jakiś czas planuję wymienić kartę graficzną, ale na chwilę obecną chciałbym zostać przy RX 580.

Jeżeli to ważne to jeżdżę w: iracing, rfactor2, race room, asetto corsa. Chciałbym sprawdzić ACC bo na obecnej konfiguracji jest słabo.

Budżet jaki chciałbym przeznaczyć to 2000 - 2500.

Z góry dziękuję za pomoc.

Użytkownik boss_poland edytował ten post 08 styczeń 2021 09:32

haefen

haefen

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

cpu: i5-10600KF - 1050 zł

mobo: MSI Z490-A PRO - 650 zł

ram: Patriot Viper Steel 4000 2x8 GB - 470zł (lub jakieś inne 2x8 GB dobrej pamięci b-die)

To daje razem 2170 zł.

Jeśli będziesz chciał się pobawić w jakieś podkręcanie, to jest tutaj spore pole do popisu, żeby "za darmo" poprawić wydajność tego zestawu.

Za resztę musisz kupić zasilacz i tutaj ciężko coś rekomendować, bo też na czystą wydajność wpływu nie będzie.

Pewnie będziesz chciał, prędzej, czy później (raczej prędzej, jeśli chcesz ACC wypróbować ;) ), wymienić kartę graficzną, więc jakiś zapas by się przydał.

Jeśli uważasz, że będzie to coś z high endu (półka RTX 3080, RX 6800XT), to powinno być to, wg mnie, co najmniej jakieś przyzwoite 750W, które kosztuje koło 500zł (jakiś Corsair RM, Seasonic Focus, be quiet!, czy inne sprawdzone marki).

Jeśli nie zamierzasz wyskakiwać poza serię xx70 w przypadki nvidii, czy x700 w przypadku AMD, to porządne 600-650W powinno wystarczyć, koszt +/- 400zł (to zależy od tego, jakiego bzika masz na punkcie zasilacza ;) ).

Upewnij się, że zasilacz umożliwia podłączenie zasilania CPU w konfiguracji 8pin + 4pin (płyta takiego wymaga).

Budżet trzeszczy, ale niewiele ponad to 2500, lub w ogóle, jak trafisz tanio.

Wydaje mi się, że zejście z półkę niżej przy każdym z tych podzespołów, to będzie spora, potencjalna strata wydajności, a kolejne wyraźne przyrosty wymagają dopłaty co najmniej paru stówek (lepsze CPU, przede wszystkim).

I, co najważniejsze, posłuchaj też opinii i propozycji innych ludzi.

Użytkownik haefen edytował ten post 08 styczeń 2021 11:02

PC

Rig

Afutadaku

Afutadaku

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 24 postów

Upewnij się, że zasilacz umożliwia podłączenie zasilania CPU w konfiguracji 8pin + 4pin (płyta takiego wymaga).

A z tym podłączaniem 8+4 pin na płycie głównej to nie jest tak, że zazwyczaj 8pin wystarcza, a dodatkowe 4 to tylko do jakiegoś hardcore OC? 

haefen

haefen

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Nie mówię o konkretnej płycie, którą, poleciłem, ale ogólnie o doświadczeniach ludzi, które czytałem w necie - Jednym działa bez wszystkich kabli wpiętych, innym nie działa w ogóle (nawet stocku).

Jak zapytasz producenta płyty, czy można nie wpiąć wszystkich kabelków do zasilania CPU, to raczej nie pobłogosławi takiego rozwiązania. ;)

Chyba nawet w instrukcjach piszą zazwyczaj (zawsze?), że wszystkie złącza zasilania w płycie musza być podłączone.

Można zaryzykować, że zadziała, ale po co?

To jest typowy przykład "cepelii" i kombinowania, bo się nie sprawdziło, czy płyta i zasilacz "gadają" ze sobą albo po prostu januszowania na zasilaczu. ;)

PC

Rig

Afutadaku

Afutadaku

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 24 postów

Mam MSI Tomahawk z390 i czytałem przed zamontowaniem tej płyty do kompa czy trzeba podłączyć obie wtyczki jednocześnie (instrukcja nie rozwija w ogóle tego tematu) i przeczytałem być może w złym miejscu internetu (a właściwie kilku miejscach), że 8pinowa wtyczka w zupełności wystarczy. Nie neguję Twoich słów, bynajmniej tylko przeczytałem Twój wpis i mnie zaskoczył, bo wychodzi na to, że przyjanuszowałem  (mam zasilacz be quiet pure power 650). 

Użytkownik Afutadaku edytował ten post 08 styczeń 2021 13:27

haefen

haefen

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Nie jest to idealne rozwiązanie.

Tak jak pisałem, w przypadku niektórych procków/płyt, może to działać, może nawet większości, ale nigdy nie będzie to rozwiązanie, które w jakikolwiek sposób można zarekomendować.

Kwestia własnego sumienia. ;)

Poza tym sporo na rynku zasilaczy 600-650W, które mają wyprowadzenie na 2 kable 8-pinowe do CPU.

Warto się nad takimi pochylić, szczególnie jak się celuje w trochę lepszy sprzęt.

W płytach ATX (pełnowymiarowych, mATX pewnie też) na Z490 jest w zasadzie chyba standardem, że są co najmniej 3 wejścia 4-pin do CPU, a w tych premium nawet 4..

PC

Rig

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych