Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Witaj na SIMRACE.PL
Fajnie, że do nas trafiłeś. Żeby zobaczyć wszystkie treści musisz posiadać konto.
ZALOGUJ ZAŁÓŻ KONTO
Zdjęcie

Jaki RAM dokupić do 16GB 3600MHz na Ryzenie 5900x?

ZAKUPY

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

daemon

daemon

Dyskutant

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 198 postów

Hej,

Potrzebuję rozszerzyć RAM, ale chciałbym nie do 32GB a od razu do 48GB.

Obecnie mam: Corsair Vengeance RGB PRO 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz C18 DIMM (CMW16GX4M2D3600C18)

Wiem, że najprościej byłoby dokupić 2 takie same kości 2x8GB, żeby nie było problemów z d.o.c.p itd, ale właśnie chciałem 32GB i najlepiej trochę szybsze.

Znalazłem takie które najbardziej pasują: Corsair 32GB (2x16GB) DDR4 3600MHz CL18 (CMW32GX4M2Z3600C18) za 1365zł.

Wygląda , że mają takie same timingi, ale w tej cenie to można bardziej przyszłościowo kupić dobre 4000MHz i może puki co dało by się puścić oba moduły na 3800MHz.

Są jeszcze: Corsair Vengeance RGB 32GB (2x16GB) 3600MHz CL18 (CMH32GX4M2Z3600C18) za 1000zł (

By zobaczyć linki musisz się Zalogować lub Zarejestrować

) , też mają te same podstawowe timingi.

Ale za tą cenę są 4000MHz np: G.Skill Pamięć Ripjaws V, Ddr4, 32 Gb, 4000Mhz, Cl18 (F44000C18D32GVK) za 975zł. 

Pytanie czy zadziała d.o.c.p z takimi pamięciami? Domyślam się że pamięci 4000MHz, w teorii bez problemu powinny pójść na 3600MHz na timingach takich jak obecne pamięci 3600? Czy timingi jeszcze mogą się pogorszyć? Może da się podkręcić te 3600 na 3800 i puścić Infinity Fabric na 1900MHz?

Thaiphoon Burner pokazuje że są to Samsung b-die, więc akurat próbowałem czy nie da się ich ustawić na 3800, podniosłem napięcie do 1.4 i te same timingi. 

Jednak dochodzi do ekranu logowania Windowsa i się komp resetuje. Próbowałem na 3733MHz i podniosłem napięcie do 1.425 i to samo.

Ostatecznie skorzystałem z DRAM Calculator for Ryzen. Niestety po ustawieniu wszystkiego i resecie komp już nie wstał i musiałem resetować bios zworką ( co nie było łatwe, bo aby się do niej dostać musiałem zdemontować wiatrak)

Raczej ustawiłem wszystko poprawnie, częstotliwość na 3800 i puściłem wyliczanie dla ustawień Safe . Przepisałem uważnie wszystkie wartości. Włącznie z napięciami i jakimiś impedancjami itd. Część ustawień w BIOS było więcej to je pozostawiłem Auto. 

To mnie skutecznie zniechęciło do zabawy z DRAM Calculatorem. 

Może wystarczyło niektóre timingi zluzować ale nie wiem jakie. 

haefen

haefen

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 368 postów
Jeśli chcesz mieszać różne zestawy kości i to jeszcze single/dual rank, to nie ma żadnej gwarancji, że to pójdzie na xmp (albo docp),a nawet spodziewałbym się, że nie pójdzie, jeśli różnią się parametrami profili.

Takie pamięci trzeba by było próbować ustawiać recznie, tj. taktowanie timingi.

Jeszcze kontroler pamięci to wszystko musi uciągnąć, więc zahaczamy o temat silikonowej loterii. :)

Użytkownik haefen edytował ten post 27 kwiecień 2021 10:51

PC

Rig

daemon

daemon

Dyskutant

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 198 postów

No tego się obawiałem, no i właśnie dochodzi jeszcze to, że 16GB to single rank a 32GB to będą dual rank. Pytanie czy to coś zmienia dla d.o.c.p, czy kontroler pamięci może się zbuntować. Wcześniej miałem na starym Intelu  8 i dokupiłem 16GB i poszło na XMP, ale częstotliwości profilów XMP były takie same, ale timingi to raczej nie. Nawet chyba jedne miały CL mniejsze. 

Ja liczyłem, że te 32GB 4000 po prostu dostosują się do tych wolniejszych i pójdzie wszystko na 3600MHz, tylko nie wiedziałem co z timingami.

Ręcznie to nie chce mi się timingów ustawiać, bo to kilkadziesiąt wartości i można ustawić jedną za niską i trzeba będzie resetować BIOS, bo komp nie wstanie. Może wystarczy tylko w BIOS zapisać jakie timingi mają te 16GB 3600 na d.o.c.p , potem dołożyć te 4000MHz i takie same timingi im ręcznie ustawić?

haefen

haefen

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 368 postów
Jak chcesz kombinować, mieszać różne kości, różne ranki, różne pojemności, różne prędkości i opóźnienia, i do tego mieć wydajnie, to nie licz, że profil XMP jednego kompletu Ci załatwi wszystko na cacy. ;)

Użytkownik haefen edytował ten post 28 kwiecień 2021 14:07

PC

Rig

daemon

daemon

Dyskutant

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 198 postów

No pewnie automatycznie nie pójdzie wszystko na wolniejszym profilu (tym dla kości 3600). Jednak jak mówiłem wcześniej na Intelu też tak miałem i poszło na XMP -  tylko że prędkości i ranki się zgadzały. Różne pojemności na osobnych channelach nie są problemem. Prędkość to d.o.c.p w teorii powinien zmniejszyć. Najgorzej jest z timingami i też nie wiem co z rankami. 

A ustawienie ręczne timingów dla wszystkiego takich na jakich teraz chodzą te 16GB 3600 nie zadziała?

Może kupię te 32GB i jak ręczne ustawienie nie zadziała to wystawię te 16GB na OLX. Jednak ręczne ustawianie timingów zdecydowanie mi się nie podoba , bo nie dość , że nie wiem co robię to jeszcze może się skończyć koniecznością czyszczenia BIOSu albo gorzej. 

Użytkownik daemon edytował ten post 28 kwiecień 2021 18:23

m@rcinpl

m@rcinpl

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaRumia
Ale tam...

Ściągasz asrock timing configurator , odpalasz po załadowaniu windy,robisz zdjęcie telefonem i w biosie przepisujesz timingi...

PC
Rig

daemon

daemon

Dyskutant

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 198 postów

Hmm będę musiał sprawdzić , bo z tego co widzę to jest tool do OC? Mam nadzieję że bezpieczniejszy od DRAM Calculator dla Ryzenów, bo jak pisałem, po wpisaniu wszystkich wartości jakie wyliczył dla 3800MHz ,komp nie wstał i musiałem resetować BIOS (normalnie nie jest duży problem, ale u mnie wiąże się z koniecznością odkręcenia wentylatora, żeby dostać się do zworki). Spodziewałem się niestabilności ale liczyłem że komp wstanie po resecie. Możliwe że któreś z tych prawie 50 wartości źle przepisałem....

Dlatego teraz mi by wystarczyło cała pamięć poszła normalnie w dual channel, na tych 3600Mhz z timingami z profilu d.o.c.p jaki te 16GB mają. Może ten asrock timing configurator pokazuje te wartości z profili XMP/docp? Chyba Dram Calculator może pokazać po zaimportowaniu wartości z Thaiphoon Burnera. Jeśli dobrze pamiętam to nawet w BIOS można podejrzeć te wartości. . 

Użytkownik daemon edytował ten post 29 kwiecień 2021 14:37

m@rcinpl

m@rcinpl

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaRumia
Nie do oc tylko do odczytywania wszystkich timingów...Jak komp jest stabilny to wystarczy przepisać w biosie...

PC
Rig

daemon

daemon

Dyskutant

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 198 postów

OK dzięki. No to się spodziewam, że 4000Mhz powinny pójść na tych timingach na obniżonej częstotliwości do 3600. Mam nadzieję ze napięcia też bedą pasować i nie będzie przeszkadzać że te 32GB będą dual rank.

To chyba spróbuję kupić te 32GB 4000Mhz i zobaczymy.

daemon

daemon

Dyskutant

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 198 postów

Nie działa u mnie ten asrock timing configurator. Wywala od razu memory access violation. Próbowałem 2 wersje i jako admin. Podejrzewam że nie obsługuje Zen 3. Podobnie dwa inne toole też się wywalają - Asus Mem Tweakit i Ryzen Timing Checker.

Ale i tak wygląda,że po zaczytaniu raportu TB, Dram Calculator pokazuje timingi tylko chciałem je potwierdzić jeszcze innym toolem zanim zacznę manualnie przepisywać.

Użytkownik daemon edytował ten post 30 kwiecień 2021 20:43

daemon

daemon

Dyskutant

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 198 postów

Jak chcesz kombinować, mieszać różne kości, różne ranki, różne pojemności, różne prędkości i opóźnienia, i do tego mieć wydajnie, to nie licz, że profil XMP jednego kompletu Ci załatwi wszystko na cacy. ;)

No to mam szczęście, bo dołożyłem G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB, 4000MHz, CL18 1.4V(F4-4000C18D-32GVK)  działają bez problemu. Dodatkowo na opakowaniu jest znaczek, że wspiera Intela a o AMD nic. Wiem, że ogólnie są kości przeznaczone/certyfikowane dla AMD, ale nie wiem na czym to wsparcie Intel/AMD polega skoro pewnie zwykle i tak działają na obu platformach.

Dziwi mnie trochę, że Thaiphoon Burner pokazuje że są single rank. Wiem, że 32GB nie zawsze są dual rank, ale to jednak rzadkość. Rozumiem, że 4 x kości single rank to razem działają jak dual rank. Ale jeśli te 32GB jednak są dual rank to nie wiem. Mozna jakoś potwierdzić, czy mój zestaw jest dual rank? Przykładowo CPU-Z pokazuje tylko, że są dual channel.

A zapomniałem dodać, że w ogóle nie próbowałem polegać na XMP/docp, tylko ręcznie ustawiłem timingi z profilu docp tych 16GB 3600MHz. W BIOS pokazuje prawie wszystkie timingi z profilu i takie też ustawiłem, a te parę, których nie pokazuje na Auto. 

Użytkownik daemon edytował ten post 07 maj 2021 21:35

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ZAKUPY

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych