Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Witaj na SIMRACE.PL
Fajnie, że do nas trafiłeś. Żeby zobaczyć wszystkie treści musisz posiadać konto.
ZALOGUJ ZAŁÓŻ KONTO
Zdjęcie

Pomoc w budowie rigu z profili aluminiowych

35 odpowiedzi w tym temacie

Werpet

Werpet

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 25 postów
  • STEAM ID:Werpet
  • Origin ID:Werpetovsky
  • LokalizacjaWarszawa

Cześć wszystkim,

Za Waszą namową i radami aby nie kupować rigów typu NLR czy Playseat jestem na ostatniej prostej budowy swojego własnego rigu. Profile zamierzam kupić ze strony aluxprofile.pl. Zdobyłem już fotel z Mercedesa W204 i mam do Was parę pytań do mojego poniższego projektu (w projekcie nie uwzględniłem konstrukcji pod pedały, ponieważ wybiorę gotowca z aluxprofile):

- widziałem wiele konstrukcji pod bazę kierownicy na dwóch profilach 40. Jak ta baza powinna być przymocowana do profilu? Kątownikiem? Nie mogłem nigdzie tego wychwycić.

- czytałem tutaj kilka wypowiedzi osób w kontekście łączenia profili ze sobą. Czy jeżeli mam środkowy profil 80 (przód mocowania fotela) to jest potrzeba mocowania go kątownikami od strony fotela jak i od strony pedałów?

- jeżeli mam do zamocowania profil 80 kątownikami to lepiej wybrać jeden kątownik 80x80 czy dwa 40?

- profile pionowe pod kierownicę wybrałem 120. Czy prócz kątowników trzeba go też wzmocnić płytą łączeniową "T"?

- rozważam zakup srebrnych lub czarnych anodowanych profili. Czy kolor, który jest na czarnych profilach jest słabszy i jest ryzyko, że on wyblaknie/zmatowieje etc.?

Na razie w tym projekcie nie uwzględniłem regulacji kąta/wysokości fotela. Jeżeli uznam to za stosowne to projekt już będę rozwijał dalej w zależności jak mi się będzie jeździło.

Pozdrawiam,

Werpet

Załączone pliki

• Załączony plik  rig.PNG   158,6 KB   10 Ilość pobrań

KOWAL Mirek

KOWAL Mirek

ex. me2slow i Kowalski

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1903 postów
  • LokalizacjaWarszawa. Bournemouth
Nie podoba mi się. Połączenie pionowych profili z poziomymi jest słabiutkie, latać będzie wszystko na boki, powinno być na zakładkę, dolne profile są mniejszej szerokości niż pionowe i będą pracować, najlepiej jak są takiej samej szerokości. Zobacz sobie P1-X od SIM-LAB i skopiuj jak ma być coś mega sztywne chyba że niekoniecznie. Tam jest to dopracowane bardzo dobrze. Jak poszukasz to znajdziesz instrukcję gdzie są wymiary wszystkich elementów.

By zobaczyć linki musisz się Zalogować lub Zarejestrować

Użytkownik KOWAL Mirek edytował ten post 13 wrzesień 2021 13:23

Rig - SimuCube 1 (OSW) Direct Drive wheelbase with Kollmorgen AKM53G motor with Hengstler AD58 encoder, powered by Mean Well PSU 480/720W and fully shielded servo cables, HE Ultimate pedals with OMP pad kit, SIM-LAB P1-X rig, PRO-SIM/Quaife H pattern shifter with Honda Type R knob, PRO-SIM/Quaife sequential shifter, HE handbrake with LC, RRS carbon steering wheel 35cm, MOMO Prototipo S steering wheel 35cm, Sparco 33cm, Simracing Coach panel of buttons and paddle shifters, Samsung CRG9 49" 32:9 monitor
PC - still under construction

Werpet

Werpet

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 25 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Nie podoba mi się. Połączenie pionowych profili z poziomymi jest słabiutkie, latać będzie wszystko na boki, powinno być na zakładkę, dolne profile są mniejszej szerokości niż pionowe i będą pracować, najlepiej jak są takiej samej szerokości. Zobacz sobie P1-X od SIM-LAB i skopiuj jak ma być coś mega sztywne chyba że niekoniecznie. Tam jest to dopracowane bardzo dobrze. Jak poszukasz to znajdziesz instrukcję gdzie są wymiary wszystkich elementów.

Okej, to według Ciebie w którą stronę pójść? Poziomy profil zmienić z 80 na 120 czy pionowy na 80? Dlatego też zadałem pytanie o płytach łączeniowych, które mogę przymocować od zewnętrznej i zewnętrznej strony tego mocowania.

Werpet

Werpet

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 25 postów
  • LokalizacjaWarszawa

W tym modelu od Sim Lab, który wysłałeś profil pionowy i poziomy są też innej szerokości.

KOWAL Mirek

KOWAL Mirek

ex. me2slow i Kowalski

• Użytkownicy
  • 1903 postów

Dolny profil jest szerszy w P1-X a u Ciebie było odwrotnie, to jest po to żeby usztywnić ruch pionowych profili na lewo / prawo. Ten rig to jest wysoki model, high end wśród rigów tego typu, jak nie potrzebujesz tej klasy sztywności to można pomyśleć o dolnych profilach o tej samej szerokości co profile pionowe dla redukcji kosztów.

Rig - SimuCube 1 (OSW) Direct Drive wheelbase with Kollmorgen AKM53G motor with Hengstler AD58 encoder, powered by Mean Well PSU 480/720W and fully shielded servo cables, HE Ultimate pedals with OMP pad kit, SIM-LAB P1-X rig, PRO-SIM/Quaife H pattern shifter with Honda Type R knob, PRO-SIM/Quaife sequential shifter, HE handbrake with LC, RRS carbon steering wheel 35cm, MOMO Prototipo S steering wheel 35cm, Sparco 33cm, Simracing Coach panel of buttons and paddle shifters, Samsung CRG9 49" 32:9 monitor

Werpet

Werpet

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 25 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Rozumiem, dziękuję za uwagę. W takim razie czemu tutaj wiele ludzi poleca riga od Motedisa, w którym jest identyczna sytuacja jak u mnie? 

Masz jeszcze pomysł jak zrobić mocowanie pod bazę kierownicy? Mam Thrustmastera T300. Do tych profili, które będą mi służyły do regulacji przód-tył mam dołożyć kątowniki, na które będzie baza przykręcona?

KOWAL Mirek

KOWAL Mirek

ex. me2slow i Kowalski

• Użytkownicy
  • 1903 postów

Ten akurat projekt Motedisa z mojego punktu widzenia ma błąd konstrukcyjny albo inaczej cięcie kosztów, słaba sztywność boczna pionowych profili. Połączenie na zakładkę jak jest w P-1X da Ci znacznie większą sztywność i na tym trzeba się wzorować, ma też wadę, pionowe profile są dłuższe a więc koszt jest większy. Musisz coś wymyślić z mocowaniem T300.

Użytkownik KOWAL Mirek edytował ten post 13 wrzesień 2021 18:55

Werpet

Werpet

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 25 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Ten akurat projekt Motedisa z mojego punktu widzenia ma błąd konstrukcyjny albo inaczej cięcie kosztów, słaba sztywność boczna pionowych profili. Połączenie na zakładkę jak jest w P-1X da Ci znacznie większą sztywność i na tym trzeba się wzorować, ma też wadę, pionowe profile są dłuższe a więc koszt jest większy. Musisz coś wymyślić z mocowaniem T300.

Wracam mam nadzieję, że po odrobionej pracy domowej.

CzTRbDm.png

Tak jak pisałem wcześniej w projekcie nie jest uwzględnione mocowanie pod pedały, ponieważ wybieram gotowca: 

Mocowanie po shifter zrobię w kolejnym etapie jak już to skręcę to kupy i zobaczę, że fotel mi nie koliduje. :)

Użytkownik Werpet edytował ten post 14 wrzesień 2021 11:49

MaciejRH

MaciejRH

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 24 postów
  • Discord:MaciejRH#9986
  • STEAM ID:MaciejRH
  • LokalizacjaOkolice Częstochowy

Tak na szybko, co mi się rzuciło w oczy do poprawy to:

• Dodanie kątowników od "czoła" pionowego profilu (czerwony - must have, pomarańczowy i żółty -opcjonalnie)
  • Dodatkowo od dołu przesunąłbym kółko do tyłu (zielona strzałka), ponieważ i tak znaczna większość masy będzie tam.
    Natomiast w miejsce gdzie teraz jest kółko dał blachę (3-4 mm) z nawierconymi otworami  (4/6 otworów) i skręcił śrubami pionowy profil z poziomym (kolor niebieski) 

qiFXnPP.jpg

Po takich modyfikacjach na pewno będzie to dużo sztywniejsze niż obecna wersja.

Jeśli chodzi o mocowanie do T300 to tu szału nie będzie bo tam są gwinty pod M6 na małych blaszkach, a reszta to i tak głównie plastik. Dlatego albo szeroka blacha (4 mm) przymocowana do profili aluminiowych, a do niej baza albo bez żadnej blachy i baza bezpośrednio do profili przez kątowniki.

"Proste drogi są dla szybkich samochodów, zakręty są dla szybkich kierowców" - Colin McRae

Rig

OWELAST to ja, jeśli potrzebujesz elastomerów do swojego sprzętu zapraszam tutaj

Werpet

Werpet

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 25 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Tak na szybko, co mi się rzuciło w oczy do poprawy to:

• Dodanie kątowników od "czoła" pionowego profilu (czerwony - must have, pomarańczowy i żółty -opcjonalnie)
  • Dodatkowo od dołu przesunąłbym kółko do tyłu (zielona strzałka), ponieważ i tak znaczna większość masy będzie tam.
    Natomiast w miejsce gdzie teraz jest kółko dał blachę (3-4 mm) z nawierconymi otworami  (4/6 otworów) i skręcił śrubami pionowy profil z poziomym (kolor niebieski) 

qiFXnPP.jpg

Po takich modyfikacjach na pewno będzie to dużo sztywniejsze niż obecna wersja.

Jeśli chodzi o mocowanie do T300 to tu szału nie będzie bo tam są gwinty pod M6 na małych blaszkach, a reszta to i tak głównie plastik. Dlatego albo szeroka blacha (4 mm) przymocowana do profili aluminiowych, a do niej baza albo bez żadnej blachy i baza bezpośrednio do profili przez kątowniki.

Niestety w MayCad nie mogłem znaleźć blachy łączeniowej, ale mam zamiar użyć tego do połączenia profilu pionowego z poziomym: 

KOWAL Mirek

KOWAL Mirek

ex. me2slow i Kowalski

• Użytkownicy
  • 1903 postów

Ewentualnie można użyć kilka łączeń wysokiej klasy jak na zdjęciu niżej z prawej strony i lewej u góry, po 4 sztuki po każdej stronie i 3 sztuki od wewnętrznej strony, razem 11 sztuk na profil. To musi być mega solidne połączenie i tanie, sztywność na boki powinna być na bardzo wysokim poziomie, spokojnie kierownicę DD można podłączyć kiedyś w przyszłości. Maciej dobrze radzi ale narysował po 3 na stronę a można dać przecież 4 na stronę, koszt tych łączeń jest stosunkowo niski. Miało być przeciętnie a tu robi się mały high end rig :) Teraz ta nowa koncepcja to mi się baaardzo podoba...

Użytkownik KOWAL Mirek edytował ten post 14 wrzesień 2021 14:36

Werpet

Werpet

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 25 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Ewentualnie można użyć kilka łączeń wysokiej klasy jak na zdjęciu niżej z prawej strony i lewej u góry, po 4 sztuki po każdej stronie i 3 sztuki od wewnętrznej strony, razem 11 sztuk na profil. To musi być mega solidne połączenie i tanie, sztywność na boki powinna być na bardzo wysokim poziomie, spokojnie kierownicę DD można podłączyć kiedyś w przyszłości. Maciej dobrze radzi ale narysował po 3 na stronę a można dać przecież 4 na stronę, koszt tych łączeń jest stosunkowo niski. Miało być przeciętnie a tu robi się mały high end rig :)

Z całą pewnością akceptuję ten wzrost kosztów i wychodzę z założenia, że jeżeli teraz spartolę podstawy związane z budową tego riga to później przeróbka będzie wiązała się z nowym projektem...tak jak napisałeś może kiedyś uderzy mi do głowy pomysł kupienia DD - jesteśmy tylko ludźmi, zarabiamy pieniądze i spełniamy swoje zachcianki. :D Z chęcią też czytam Waszych rad chociażby Twoich @KOWAL Mirek, bo widziałem w wątku odnośnie profili aluminiowych sporo Twoich wypowiedzi i czuję, że wiesz co jest pięć. Podsumowując temat połączenia pionowego i poziomego profila. 11 kątowników na łączenie (4 z każdego boku pionowego profila i 3 od wewnątrz na poziomym profilu) czy 3 kątowniki od wewnątrz na poziomym profilu i płyta łączeniowa? Bo jak dam płytę to od boku kątowniki już nie wejdą. Odnośnie Twojej wypowiedzi i "łączeń wysokiej klasy". Na aluxprofile upatrzyłem sobie to: 

. Rozumiem, że patrząc na budowę tego co zaproponowałeś i ja znalazłem to możemy to uznać za łącznik wysokiej klasy?

KOWAL Mirek

KOWAL Mirek

ex. me2slow i Kowalski

• Użytkownicy
  • 1903 postów

Jak płyta łączeniowa ma grubość minimum 10mm jak jest u mnie (SIM-LAB P1-X) to na pewno to będzie dobre rozwiązanie, jednak ciężko powiedzieć które lepsze bez realnych testów sprawdzających sztywność boczną bo głównie o to tu walczymy przy tym projekcie. Zaletą niewątpliwie przy 11 łącznikach na profil to te dodatkowe 3 łączniki wewnętrzne, da się to zrobić też z płytą łączeniową ale trzeba poszukać odpowiednie kątowniki łączeniowe, są takie i mam zamiar je zastosować u siebie w przyszłości bo dlaczego nie jeżeli koszt jest stosunkowo niski? Najwyżej zmarnuję parę złotych. Nie mamy oczywiście pewności czy to coś da i czy to odczujemy ale za to mamy świadomość, że zrobiliśmy wszystko co było możliwe żeby sztywność była jak najwyższa (ruch na boki). Koncepcja Maćka z płytą od spodu też jest bardzo interesująca, tylko pewnie trudna do precyzyjnego wykonania, trzeba by zastosować śruby z łbem stożkowym, tak jest w P-1X przy wszystkich płytach łączeniowych. Co do tych czarnych łączeń to na oko wyglądają OK ale je nie znam niestety, znam natomiast te z mojego zdjęcia wyżej i te są świetne.

Użytkownik KOWAL Mirek edytował ten post 14 wrzesień 2021 15:19

Gutek

Gutek

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 29 postów
  • PSN id:gutek1971
  • LokalizacjaWarszawa
Werpet , mam pytanie .Zdecydowałeś się sam zbudować rig ze względu na własny pomysł czy cenę ? Pytam , bo wydaje mi się że zamawiają profile z aluxprofile i tak zbliżamy się ceną do ich riga , motedisa czy nawet sim-lab gt1 evo .Pytam , bo sam biję się z myślami czy kupić gotowca , czy skręcić coś samemu.Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedź.

Werpet

Werpet

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 25 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Według specyfikacji dostawcy ma 10mm: 

To najwyżej pójdę w mixa płyta + 3 kątowniki. Jeżeli dołożę te płyty to z automatu górne profile 40 pod bazę muszę wydłużyć o 2cm czy też u góry dać jakąś płytę?

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych