Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Witaj na SIMRACE.PL
Fajnie, że do nas trafiłeś. Żeby zobaczyć wszystkie treści musisz posiadać konto.
ZALOGUJ ZAŁÓŻ KONTO
Zdjęcie

DLSS w simracingu

27 odpowiedzi w tym temacie

rauf

rauf
  • Discord:rauf#2248
  • STEAM ID:rauf00
  • Origin ID:rauf00
  • Xbox Live:rauf00
  • PSN id:rauf00
  • Social Club:rauf00
  • Lokalizacjagłęboka wieś
A wiecie może czy ta technologia ma wpływ na opóźnienie obrazu?

Ma wpływ i to nawet pozytywny - zdecydowanie bym nie polecał tej techniki gdyby dodawała opóźnień (choć minimalne przy jednak dużym zysku czytelności jazdy przez wyższy fps pewnie byśmy tolerowali). Co do zasady, im cięższa graficznie gra, im więcej roboty mają Tensory, tym lepsze/niższe opóźnienia. Włącznie z NIŻSZYMI opóźnieniami z użyciem DLSS niż bez niego. Potem podam stosowne linki z wynikami.

Tymczasem z własnych pomiarów:

• sterowniki z najnowszym fixem NV 496.84
  • Tryb_niskiego_opóźnienia WŁĄCZONY
  • Wstępne renderowanie klatek USTAWIENIA APLIKACJI
  • w systemie game mode i HAGS włączony
  • aktywny BAR
  • w grze preset EPIC
  • tor Spa, godz. 17, słonecznie (najcięższe warunki), widok zza auta (bo odbicia), 30 aut na torze
  • Windows 11 21H2
  • Intel 12900K all core 5.2GHz, mem DDR4 4000 MHz CL 15/15/15/30 tRFC 280 G1/CR1
  • NVIDIA RTX 3090 +110/+1100 MHz

Gra po updacie UE4 do wersji 4.26 (grudzień 2020) zaczęła lepiej wyglądać, jest wyraźniejsza, szczególnie w dalekim dystansie, zyskała też na kolorystyce i wreszcie poszła w kierunku "forzowatej" efektowności (skoro i tak nie jest mega realna to niej już tak będzie). Lepiej wygląda w ruchu, nie boli AA (nowe warianty w menu), nic nie drga i nie błyska, więc na plus. Na minus niestety wydajność, ACC zrobiło się jeszcze 10-16% graficznie cięższe (w natywnej rozdziałce) do wczorajszego buildu.

Custom DLSS v2.2 2.3 działa od kopa ale przy zmianach trybu najlepiej wejść/wyjść do menu z wyścigu, bo nie zawsze zaskoczy a przy alt-tabowaniu potrafi zgłupieć i liczyć chyba z najniższej rozdzielczości. Słowem lepiej się 2x upewnić że zaskoczyło. Niestety DLSS nie ma wskaźnika działania jak G-sync czy integer scaling. Graficznie wygląda już bardzo dobrze od trybu Balance wzwyż, najniższego Ultra Perf.nie sprawdzałem bo liczy z bardzo niskiej rozdzielczości.

Na początek 4K z 30 przeciwnikami, jeszcze wczoraj było 110 FPS, dziś ledwo 97 średnich w natywnej rozdzielczości.
Karta dociśnięta maksymalnie, więc z radością zaprzęga AI do rekonstrukcji obrazu (i przyspieszenia renderu)

• Quality 25% lepsze AVG FPS
  • Balance 37,6% lepsze AVG FPS
  • Performance 60,4% lepsze AVG FPS

Najniższe klatki też skorzystały podnosząc ogólną płynność i czytelność jazdy.

0315.png

Ponieważ ACC jest potwornie ciężkie dla procesora (tu się nic nie zmieniło) następne testy bez przeciwników w trybie hotlap, żeby sprawdzić czysty zysk z grafiki.

W 4K Epic bez przeciwników fps jest dość podobny do tego jakie można uzyskać online na małych serwerach (5-10 graczy).

• Quality 30,2% lepsze AVG FPS
  • Balance 40,6% lepsze AVG FPS
  • Performance 55,3% lepsze AVG FPS

Znowu zysk w całej skali renderu, różnica przy jeździe 110 FPS a 175 FPS jest kolosalna, oczywiście można i ograniczyć klatki do monitora 165/144Hz i tym samym zyskać jeszcze na poborze energii czy głośności.

0316.png

Kolejny test w 1440p bez przeciwników, karta ciągle dociśnięta więc DLSS działa wydajnie, chociaż widać już pewne ograniczenia silnika (a raczej procesora).

• Quality 17,9% lepsze AVG FPS
  • Balance 23,9% lepsze AVG FPS
  • Performance 28,2% lepsze AVG FPS

0318.png

Na koniec klasyczne 1080p bez przeciwników, gdzie w zasadzie trudno liczyć na DLSS i często jest deaktywowane w grach, bo może powodować opóźnienia. W ACC można skorzystać i widać nawet mały zysk. Niemniej jakość obrazu może nie być oszałamiająca, bo przy dużych pikselach i liczeniu z miniaturowych rozdzielczości trudno o bezbłędne odszumianie. Ponad 300 FPS w symulatorze, to już prawie prędkości znane z CS:GO

• Quality 11,5% lepsze AVG FPS
  • Balance 15,8% lepsze AVG FPS
  • Performance 20,8% lepsze AVG FPS

0317.png

Do gry trafiło też uniwersalne (nie tylko dla kart NV) rozwiązanie od AMD w postaci Fidelity Super Resolution ale moim zdaniem nie ma co ich zestawiać, mając RTXa po prostu lepiej wykorzystać Tensory bo i więcej FPS i jakość obrazu znacznie lepsza. Niemniej szybkie sprawdzenie trybów Quality i Performance w 4K pokazało:

• FSR Quality 80% sharpness 41,3% lepsze AVG FPS
  • FSR Performance 80% sharpness 59,1% lepsze AVG FPS

Teraz sobie jeszcze tripla sprawdzę. Na ten wieczór dłuuuugo czekałem ;)

ps ciekawostka odnośnie poboru mocy, goły zestaw (bez dysków, obudowy, podpiętych urządzeń jak kiery) w ACC stale ciągnie 690-720W z peakami do 1430W przy uruchamianiu toru, zatem warto rozważyć fotowoltaikę, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś  ;)

Okno ustawień graficznych, z boku opis wybieranego trybu DLSS

0319.png

Menu wyboru upscalingu software'owego FSR

0320.png

Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.

Rig

PC

38700337265_4a399a161c_o.jpg moje zaufane źródło testów sprzętu i technologii 
martino787 uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi!
Jak wołać użytkownika i cytować fragmenty
Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

rauf

rauf

Z dev bloga

By zobaczyć linki musisz się Zalogować lub Zarejestrować

Both DLSS and FSR are selectable and functional in Triple Screen and VR rendering modes. DLSS is both a sampling and antialiasing method, while FSR can be used in combination with regular upsampling (via custom resolution scale) and select Temporal AA solutions.

DLSS implementation includes a custom DLSS version (dll) by Nvidia made specifically for ACC.

- Added Temporal Antialising Gen5 option support. Offers improved aliasing and clarity at a moderate performance cost. Optional over the existing TAAgen4 and KTAA implementations. In addition, we have improved various graphical elements, such as the blurred rim shader and rainfall particles.

Dostaliśmy customowe biblioteki do gry, jak na premierę DLSS uważam działa rewelacyjnie, na pewno dużo pracowano nad poprawą smużenia i artefaktów po wyostrzaniu i odszumianiu. Także TAA gen5 to fajny dodatek, nareszcie jest z czego wybierać.

Rig

PC

Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

TorquedMad Mind

TorquedMad Mind

Dyskutant

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 170 postów
  • LokalizacjaBratysława

Rauf - a udało by Ci się sprawdzić też FSR i zrobic porównanie? Są głosy, że na FSR działa lepiej niż DLSS :V

http://tqmm.pl TorquedMad Mind - blog motoryzacyjny (i Lego... i fotografia... i czego tam się dotknę)

rauf

rauf

Ile poprawy wydajności z DLSS w Assetto Corsa Competizione na trzech ekranach?

Warunki testu:

• sterowniki z najnowszym fixem NV 496.84
  • Tryb_niskiego_opóźnienia WŁĄCZONY
  • Wstępne renderowanie klatek USTAWIENIA APLIKACJI
  • w systemie game mode i HAGS włączony
  • aktywny BAR
  • w grze preset EPIC lub własny OPTY*
  • tor Spa, godz. 17, słonecznie (najcięższe warunki), widok zza auta (bo odbicia), 30 aut na torze
  • Windows 11 21H2
  • Intel 12900K all core 5.2GHz, mem DDR4 4000 MHz CL 15/15/15/30 tRFC 280 G1/CR1
  • NVIDIA RTX 3090 +110/+1100 MHz
  • rozdzielczość 3x LCD 1440p czyli 7680x1440, spięta w surround i poprawnie ustawiona w grze

*Ponieważ możliwości karty RTX 3090 są ograniczone, poza presetem Epic testowałem również w customowym ustawieniu OPTY. To własnego autorstwa preset optymalizujący wydajność przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu, głównie HIGH z teksturami i materiałami w EPIC plus KTAA.

Jako, że UE4 4.26 jest cięższe od poprzedniego (pewnie nie tylko silnik ale i część przekonstruowanej gry), natywna wydajność zastana po updacie nie powala. Całe szczęście DLSS robi nam dobrze. Tym razem wszystkie tryby DLSS sprawdzone, bo o ile Ultra Performance wygląda słabo to w pewnych okolicznościach trzeba będzie po nią sięgnąć (szczególnie w kryzysie sprzętowym jaki nam towarzyszy).

ACC preset EPIC z 30 AI na torze, to bardzo duże obciążenie dla układu procesor+pamięci, DLSS pomaga ale oczywiście cudów nie ma i nawet 50% przyrostu średnich klatek w trybie Performance to wciąż tylko 100 klatek na ekranie. Powiedzmy, że to wartość początkowa od której można powiedzieć o czytaniu gry i reakcji na inputy.

UWAGA przyrosty procentowo (zielone pod słupkami) to wartości prosto z arkusza i dotyczą AVG FPS. Opisy na górze są zaprezentowane bez liczb po przecinku (brak miejsca), dlatego minimalnie się różnią ( gdyby chcieć samemu policzyć %).

0321.png

ACC preset OPTY z 30 AI na torze, teraz da się grać w singlu, presety OPTY to 36% więcej klatek od EPIC. Przyrosty DLSS ciągle tłamszone są przez kalkulacje wykonywane przez CPU+mem ale FPS zaczynają wyglądać całkiem przyzwoicie.  

0322.png

ACC preset OPTY ale w trybie Hotlap, czyli treningowo jedno auto na torze. Znacznie niższe obciążenie procesora i grafika zaczyna latać. Jeszcze 2 dni temu, powyżej 144 FPS można było zobaczyć tylko w ustawieniach LOW, które zasadniczo są niegrywalne (brak cieni, latające auta, marne tekstury itd).

0324.png

FSR w ACC, preset OPTY i również Hotlap. Dla porównania czego mogą się spodziewać posiadacze kart nieobsługujących DLSS (czyli GTXy od NV oraz Radeony AMD).

FSR nie ma trybu max wydajności jak Ultra Performance NV, ma za to Ultra Quality czyli najwyższą jakość. Wizualnie to oczywiście zwykły upscaling ale w ustawieniu U.Q i Quality wygląda całkiem dobrze, a z szybszych można skorzystać po prostu jak trzeba. Wielki szacun dla Kunos za pracę włożoną wspólnie z NVIDIA i AMD dla usprawnienia gry. 

0323.png

Preset OPTY z przeciwnikami w trybie MULTIPLAYER, czyli zrobiony online na serwerze. Nie jest to super powtarzalne środowisko, ale dołożyłem starań, żeby wyniki były spójne.

Tor jak zawsze Spa, na serwerze było ok. 20 graczy.  

0325.png

Na koniec trzeba pamiętać, że testowałem na niezłej maszynie i takie wyniki, szczególnie dla niskich klatek 0,1%/1% i ogólnie minimalne są bardzo zależne od ustawień procesora oraz pamięci. Na komputerze o ustawieniach nominalnych, czyli właściwie bez ustawień albo tylko z wybranym trybem XMP/DOCP będzie w każdym wariancie o 40-60% mniej klatek.

Jeszcze taka sugestia, Kunos puściło naprawdę duży update bezpłatnie, jeżeli jeszcze nie kupiliście gry lub któregoś DLC, to aktualnie są promocje a nawet bez nich warto to zrobić, ot żeby okazać wsparcie. Strach pomyśleć co gdyby nie Kunos. Drewniane gry na węgiel, wieczna udręka abonamentu i beznadzieja wyczekiwania na kolejne autka i tory osobno płatne.

A jeśli już wszystko od Kunos macie, to przynajmniej zachęcam do wizyty na oficjalnym forum (można się zalogować przez nick ze Steam) i proste THANKS w odpowiednim wątku.

Rig

PC

eboo

eboo

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 388 postów
Warto dodać że fsr na radeonach daje większe przyrosty. Co do przesiadki na 4.26, wielkie brawa dla kunosow, to już otwarta i prosta droga do przeskoczenia na ue5.

Plupi

Plupi

Zapaleniec

• Moderatorzy
  • 1390 postów
  • LokalizacjaPrehoryłe
Generacja v2.0 znacznie poprawiła główne niedociągnięcia tej techniki: ostrość, szum i ogólną jakość obrazka. Aktualnie NV zapowiedziała DLSS v2.3 która wreszcie będzie lepiej sobie radzić z szybkimi scenami, gdzie ruch powodował smużenie (coś jak powidoki).

Najnowsza wersja DLSS v2.3 dostępna jest w 16 grach, *wkrótce także w AC Competizione.

Kunosi piszą o DLSS 2.0 i jak się wczytać to NVidia przy okazji ACC nie pisała dokładnie o wersji 2.3 tak, jak w przypadku Cyberpunkta 2077 czy Doom Eternal, a w ACC mamy podobno customowy dll z DLSS (ludzie już przymierzają się do jego ręcznej podmiany na v.2.3 od NVidii, ciekawe jakie będą efekty, o ile ACC się nie zbuntuje): 

Customowy dll siedzi sobie w steamapps\common\Assetto Corsa Competizione\AC2\Plugins\DLSS\Binaries\ThirdParty\Win64

Jego wersja w moim przypadku to... 2.2.15.

Najnowszą wersję 2.3.x można pobrać tutaj: 

Jest tu też wersja 2.2.15, ale zgodnie z oczekiwaniami inna, niż ta, którą mam w ACC.

rauf

rauf

Jak się wczytać, faktycznie wyliczają gry na v2.3 ale przy Assetto nie precyzują, czyli może być jak piszesz. Co do customa to w paru miejscach czytałem i sam Aris opowiadał na streamie ile pracy włożyli żeby ogarnąć DLSS szczególnie pod surround z którym były problemy na UE4.  Modzenie przerabiałem przy Cyberpunku i tam podmiana nie dawała żadnej zmiany, gra korzystała ciągle z zaszytych danych. Czy tutaj custom można podmienić na nowszy, zaraz zobaczymy ;)

Warto dodać że fsr na radeonach daje większe przyrosty.

O FSR to już rozmawialiśmy trochę wcześniej, pokazałbyś jakieś cyferki Przemku a nie się czaił  :P

Rig

PC

Plupi

Plupi

Zapaleniec

• Moderatorzy
  • 1390 postów
  • LokalizacjaPrehoryłe

Czy tutaj custom można podmienić na nowszy, zaraz zobaczymy

Chyba nie ma sensu.

The 2.3 DLL is a regression in quality in ACC, if it were better, we'd have included that. We will update the default version ingame once a version comes along that's worth updating to. So far the current one has been reported to yield the best results, so please only update manually at your own risk.

rauf

rauf

Tak myślałem, nie po to grzebali nad dostosowaniem v2.2 żeby używać uniwersalnej matrycy v2.3. Ktoś kto wcześniej nie korzystał z DLSS może nie wiedzieć, ale zwykle implementacje tej techniki w grach nie obywały się bez problemów, na start był szum w cieniach, rozpaćkane tekstury, ginące detale przez optymalizowanie AA przez AI i bardzo często smużenie w szybkich scenach. Dlatego trochę trwało zanim zdecydowali się dodać taką opcję. Moim zdaniem już na premierę wysokojakościową wizualnie a wydajność pewnie z czasem jeszcze zyska. 

Na wstępie podałem warunki pomiarów, polecam skorzystać z tych ustawień jak z poradnika bo eliminują problemy ze ścinkami i podnoszą wydajność (głównie HAGS ON i ustawienia latency i prerender w sterach NV).

Rig

PC

Arkus

Arkus

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

No to ja też trochę potestowałem i wyniki poniżej.

Nie wiem, na ile to miarodajne, bo czasem różnie wychodzi jadąc jeszcze raz niby tak samo, a wychodzi inaczej.

Ale tendencję można zobaczyć.

Sprzęt:

CPU    i7-10700K
GPU    RTX 3070
RAM    8GB (3600 MHz)
Monitory    3 x 1440p (120Hz) - normalnie są 165Hz, ale przy jednym mam niestety na razie kabel HDMI i ogranicza całość do 120Hz

Warunki:   
ACC    ver. 1.8.3
Tor:    SPA, godz. 17.00
Grid    30 aut

Każdy test to 1 okrążenie od startu przy pełnym gridzie, zmiana ustawień i restart.

Czyste presety, bez żadnych customowych twicków.

Załączony plik  ACC_testy.jpg   83,29 KB   9 Ilość pobrań

Wyniki pokazują mi takie wnioski:

1. Największe przyrosty na wyższych ustawieniach - na LOW jakoś spektakularnych uzysków nie widzę. EPIC to już spoko.

2. Tryby "performance" mocno odciskają piękno na jakości - kontury miękną i w ogóle takie "blurowate" się wszystko robi.

3. Mi do gustu przypadły tryby "balanced"

No i generalnie mega zadowolony jestem, że przy niedawnym zakupie 3 monitorów "nie pękłem" i nie brałem 1080, choć wszędzie widziałem w internetach, że "3070 nie uciągnie porządnie triple screen". A tutaj jeszcze takie miejsce do dalszej optymalizacji. No i Kunosi pomogli :okok:

Dla zainteresowanych materiał w excelu.

rauf

rauf

@Arkus, dobre pomiary i prezentacja wyników, ale tu nie ma co owijać w bawełnę - masz ciężkie ograniczenie wydajności, widoczne po spłaszczonych wynikach, gdzie mimo stosowania DLSS kolejne słupki nie chcą rosnąć i tych fps jest strasznie mało. Szczególnie dół renderu leży. IMO w simach, żeby mieć wyraźną jazdę powinno być tych 80-90 średnich klatek, wtedy minimalne będą się trzymać blisko 60 fps i da się to czytać. Lag przy 60 klatkach to 16ms (1000/60) a jak render spada niżej to wartości późnień szybko rosną i taka jazda przypomina bardziej grę na konsoli podpiętej do TV, słowem niewiele ma to wspólnego z realizmem i bezpośrednimi odczuciami.

Oczywiście do wszystkiego można się przyzwyczaić, ale mając 3x1440p w 165Hz to przecież męka pańska i kompletne niewykorzystanie sprzętu.

Co winne? Brakuje pamięci, 8GB od dawna to za mało, na WinX spokojnie 16GB starcza (do gier), na Win11 z racji większego wykorzystania standardem jest już 32GB (przy 16 wszystko działa, ale część gier już dostaje bottlenecka a po włączeniu streamowania pamięć jest zwykle zapchana). Możliwe że proc też niedomaga, bo zobacz, że różnice pomiędzy Epic a Low są niewielkie, czyli karta graficzna nie ma się jak napędzić.

No i generalnie mega zadowolony jestem, że przy niedawnym zakupie 3 monitorów "nie pękłem" i nie brałem 1080, choć wszędzie widziałem w internetach, że "3070 nie uciągnie porządnie triple screen"

I bardzo słusznie :okok: Dopracujesz zestaw i będzie latał na tej 3070 po dalszych optymalizacjach i z pomocą DLSS.

Rig

PC

Arkus

Arkus

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

He he, to pewnie nie jeździłem jeszcze w dobrze zoptymalizowanym sprzęcie i nie wiem, jak może być dobrze:icon_rotfl:
Dzięki za porady i na pewno jeszcze trochę roboty przede mną - męczy mnie jednak to trochę, bo doktoryzować się trzeba z każdej części sprzętu i ciągła to walka i gonitwa za króliczkiem (a wiadomo, że go nigdy się nie złapie)

Szukałem wcześniej porad optymalizacji, widziałem Twoje różne porady, ale nie wiem, czy znowu po tym updacie nie będzie nowego frontu poszukiwań. Ale spoko koniec marudzenia i mam od razu jeszcze 2 pytania:

- piszesz, że "dół renderu leży" - rozumiem, że chodzi o te 1% i 0,1% FPSów?

- wymiana na większy RAM - zapewne tak, bo mi podczas testów ze 3 razy wyleciała gra z powodu błędu pamięci, ale zrzucałem to karb przełączania się pomiędzy grą i pulpitem.

Na co zwrócić uwagę - zapewne od razu w 32GB pójdę - czy 3600MHz trzymać, czy ma to znaczenie w simracingu, czy może wyżej? Jakieś konkretne marki?

Ewentualnie jak masz pod ręką link do dobrego jakiegoś posta z ustawieniami i sposobami optymalizacji, na który się przypuszczalnie nie natknąłem jeszcze, to będę wdzięczny.

rauf

rauf

Tak, dół renderu to LOW FPS, czyli na wykresach 0,1 i 1% (inaczej 99 i 99,9 percentyl), średnie klatki to "zbiór uśredniony", coś co nam się wydaje że widzimy a tak naprawdę jest wartością statystyczną. AVG FPS lepiej opisuje wydajność kart graficznych, choć pomocniczo oczywiście pokaże też sprawność całego zestawu. W czasie gry natomiast to co decyduje o płynności i co odczuwamy jako komfortowe wyświetlanie to głównie wszelkie odchyły od tych uśrednionych wartości (a raczej ich brak) czyli tzw spadki fps. Można mieć i 500fps ale wciąż narzekać na płynność, bo jak z tych 500 dropi na 50 to szarpie tak, że "no nie da się grać". Czyli niskie klatki muszą być wysoko, jak najbliżej średnich, wtedy gra jest płynna i bezpośrednia. Oczywiście, ze względu na opóźnienia sprzętu od kiery, przez komputer po wyświetlacz żeby grało się w czasie rzeczywistym, musi być tych fps więcej niż 60, najlepiej 90 średnich wzwyż. To uproszczenie ale zakładam, że wtedy niskie są na poziomie 20-30% niżej i nie powodują dramatycznych opóźnień (czyli wzrostu powyżej 16ms). Właśnie po to kupujemy szybkie monitory z >100Hz wyświetlaniem i niskim lagiem, po to Kunos updatuje fizykę do 400Hz, po to wreszcie budujemy szybkie komputery i zakładamy nielagujące kierownice direct drive. Wszystko to się liczy, sumuje i ostatecznie decyduje o mniej lub bardziej realnym odbiorze symulatora a nawet przyjemności z jazdy.

Zaznaczę, że naturalnie można w taką Forza Horizon grać w 30fps na telewizorze 60Hz albo w Red Dead Redemption ledwie w 60fps bo gra ma swoje tempo i spowolniony movement/animacje, ale po prostu gry szybkie, symulacje czy inne w większości esporty mają swoje wymagania i tu 200fps na 200Hz wcale nie jest jakąś górną granicą. 

zapewne od razu w 32GB pójdę - czy 3600MHz trzymać, czy ma to znaczenie w simracingu, czy może wyżej? Jakieś konkretne marki?

Do Comet Lake na Win X optymalnie będzie 2x8GB kostek bdie (4x trudniej ustawić kontroler) np. Patrioty 4400/CL19 które trudno przebić jakością do ceny, pójdą 4000 CL17 a pewnie i 4200 CL17 i taki proc będzie latał w porównaniu z tym co masz teraz. Na komecie jest bardzo wydajny podsystem pamięci bez dzielnika jak teraz (Zen 3, Rocket Lake, Alder Lake najnowszy) i prosto ustawisz pierwsze podstawowe timingi.

Ewentualnie jak masz pod ręką link do dobrego jakiegoś posta z ustawieniami i sposobami optymalizacji, na który się przypuszczalnie nie natknąłem jeszcze, to będę wdzięczny.

Nie było takiego posta, nie takie proste, temat jest zbyt złożony, nawet takie tuzy jak Derbauer czy Buildzoid jak pokazują OC to w dużym uproszczeniu, bo to po prostu zbyt rozległa tematyka. Ustawić OC procesora jest relatywnie prosto, ale już dopasować pamięci, zgrać z systemem chłodzenia, zoptymalizować pod daną grę to proces rozłożony w czasie i tylko dla cierpliwych.

doktoryzować się trzeba z każdej części sprzętu i ciągła to walka i gonitwa za króliczkiem (a wiadomo, że go nigdy się nie złapie)

Wiadomo też, że niewiele jest rzeczy przyjemniejszych niż ta pogoń  ;)

Rig

PC

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych