Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Witaj na SIMRACE.PL
Fajnie, że do nas trafiłeś. Żeby zobaczyć wszystkie treści musisz posiadać konto.
ZALOGUJ ZAŁÓŻ KONTO
Zdjęcie

100% GPU usage w Assetto

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

voytas_k

voytas_k

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 41 postów
  • STEAM ID:voytas_k
  • LokalizacjaNamysłów

Czy ktoś z forumowiczów miał problem ze 100% użyciem GPU w grach? Sterowniki nowe, Windows 10 prof. O ile dobrze pamiętam to dzieje się tak od dłuższego czasu. Nawet jak mam tylko uruchomione AC i jestem tylko w konfiguracji to menadżer urządzeń pokazuje 100% użycia procesora graficznego a wentylatory co rusz wkręcają się na max obroty. Winnych grach podobnie.
Z góry dzięki za pomoc.

Wysłane z mojego SM-G780G przy użyciu Tapatalka

Nikko

Nikko

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 15 postów

Karta graficzna działająca na 100% to pożądany efekt :) Chcesz przecież za każdym razem osiągnąc maksymalny poziom FPS. Jeżeli karta ma być cichsza/mniej obciążona, to trzeba zafiksować klatki np. na 60 FPS. Wtedy jeżeli normalnie GPU z użyciem 100% generuje 100 klatek, to powiedzmy że przy fix na 60 FPS będzie działać na 60% (upraszczając).

voytas_k

voytas_k

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 41 postów
  • LokalizacjaNamysłów
Masz rację. Już się w tym połapałem:) Mam problem z bardzo głośna pracą k.graf. Wentylatory co chwilę wkrecaja się na max obrotów. Strasznie mnie to irytuje. Wyczytałem że chlodzenie w rtx 2080 gigabyte windforce nie daje rady.

rauf

rauf
  • Discord:rauf#2248
  • STEAM ID:rauf00
  • Origin ID:rauf00
  • Xbox Live:rauf00
  • PSN id:rauf00
  • Social Club:rauf00
  • Lokalizacjagłęboka wieś

Seryjne oprogramowanie chłodzenia GPU najczęściej jest nastawione na ciszę, czasem nawet piecze kartę trzymając uparcie tryb pasywny. Może profil jest tak ustawiony, że rusza z pełną mocą jak jest już gorąco?

Zacznij od zainstalowania softu jak MSI Afterburner, na dole Settings / zakładka Fan, aktywuj kontrole użytkownika i ustaw krzywą wentyli tak żeby w idlu utrzymywały rozsądną temperaturę a w czasie gry, stopniowały obroty, czyli np. do 50-60'C 80% a pełne obroty dopiero jak cieplej. Nie znam warunków pracy, jak obudowa i chłodzenie, więc to takie ogólne uwagi. A i jak krzywą klikniesz 2 razy to może być schodkowa.

Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.

Rig

PC

38700337265_4a399a161c_o.jpg moje zaufane źródło testów sprzętu i technologii 
Guest uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi!
Jak wołać użytkownika i cytować fragmenty
Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

voytas_k

voytas_k

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 41 postów
  • LokalizacjaNamysłów
Użycie MSI afterburner pomogło. Dzięki Rafał.
Zastanawiam się jednak na temperaturą karty. Przy fan speed na około 90% temperaturą karty około 76-78 stopni C. Czy to są normalne temperatury pracy dla RTX 2080 (Gigabyte Windforce) ?

rauf

rauf

Karty mają szereg zabezpieczeń, przy wysokich temp zrzucają takty i napięcia tzw. throttling, znoszą też więcej niż przeciętny procesor nim dojdzie do awaryjnego zamknięcia systemu. Dla RTX 2080 w/g oficjalnej specki jest to 88'C ale zwykle będzie bliżej 100'C. Inna sprawa, że w zależności od modelu, różnie rozmieszczone są czujniki. Większość sprzętów optymistycznie raportuje temp. okolicy rdzenia, podczas gdy gorzej wentylowane a równie obciążone bywają pamięci a te mają 10-15'C więcej.

Prawie 80'C nie ma dramatu, ale jednak jest to wysoko i osobiście zrobiłbym coś z wentylacją, żeby pomóc karcie pracować bliżej 70'C: większy przeciąg w obudowie, czyszczenie filtrów, zdjęcie niepotrzebnych pokryw, ew. do gry ściąganie panelu bocznego a nawet dodatkowy nadmuch na kartę jak trzeba.

Po paru miesiącach jazdy na wysokiej temp. poddadzą się termopady, które ulegając wysuszeniu, skurczą się i dodatkowo osłabią oddawanie ciepła, to samo z pastą na bloku.

Na dole pełna specyfikacja.

By zobaczyć linki musisz się Zalogować lub Zarejestrować

Rig

PC

Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

voytas_k

voytas_k

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 41 postów
  • LokalizacjaNamysłów
Użycie MSI afterburner nie rozwiązało jednak problemu. Karta nie słuchała się programu i co chwilę wkręcała się na więcej niż 100% o ile to możliwe ale naprawdę "wyła" jakby ktoś suszarkę odpalał :)

Ostatecznie zdecydowałem się na wymianę pasty i thermopadów. Udało mi się dzięki temu zejść do temperatury 75 st.C w stresie.
Obroty wentylatora dobijają do 100% ale mimo wszystko jest o wiele ciszej.

Info dla tych co zdecydują się na taki zabieg i robią to pierwszy raz. Zaopatrzcie się od razu w 2 opakowania thermopadow ( 4 listki). U mnie 4 listki wystarczyły na styk. Dobrze jest mieć w zapasie jakiś innej grubości bo u mnie te fabryczne nie były tej samej grubości.

KOWAL Mirek

KOWAL Mirek

ex. me2slow i Kowalski

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1983 postów
  • LokalizacjaWarszawa. Bournemouth

Oryginalne wiatraczki są zwykle niskiej jakości i są głośne, z czasem potrafią dosłownie terkotać. Dałem u siebie 2 x gruba Noktua (trzeba dobrze dobrać obroty vs hałas), temperatury poszły w dół, żywotność takich wiatraków jest ogromna i jest ciszej. Mod coś jak tu: 

By zobaczyć linki musisz się Zalogować lub Zarejestrować

Użytkownik KOWAL Mirek edytował ten post 04 sierpień 2022 19:45

Latency is often more important than speed

Rig - SimuCube 1 (OSW) Direct Drive wheelbase with Kollmorgen AKM53G motor with Hengstler AD58 encoder, powered by Mean Well PSU 480/720W and fully shielded servo cables, HE Ultimate pedals with OMP pad kit, SIM-LAB P1-X rig, PRO-SIM/Quaife H pattern shifter with Honda Type R knob, PRO-SIM/Quaife sequential shifter, HE handbrake with LC, RRS carbon steering wheel 35cm, MOMO Prototipo S steering wheel 35cm, Sparco 33cm, Simracing Coach panel of buttons and paddle shifters, Samsung CRG9 49" 32:9 monitor
PC - still under construction

rauf

rauf

Karta nie słuchała się programu i co chwilę wkręcała się na więcej niż 100%

W MSI AB jest aplet z monitoringiem wskazań, w tym temperatury karty. Jeżeli chłodzenie nie daje rady, to możliwe że mimo ustawienia manualnej krzywej chłodzenia wentyle reagowały na wzrost temperatury. Więc to nie objaw "nie słuchania" się ustawień a być może działające zabezpieczenia.

Przy okazji wymieniając termopady warto mieć komplet różnych grubości, do nowych kart serii Turing/Ampere czasem trzeba użyć i 3 lub 4 zestawów, żeby dobrać właściwe. I co gorsza sam producent nie zawsze poprawnie podaje te grubości (tak miałem przy wodowaniu 3090).

Rig

PC

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych