Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Witaj na SIMRACE.PL
Fajnie, że do nas trafiłeś. Żeby zobaczyć wszystkie treści musisz posiadać konto.
ZALOGUJ ZAŁÓŻ KONTO
Zdjęcie

Jaki RTX 3080 Ti do simracingu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

voytas_k

voytas_k

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 40 postów
  • STEAM ID:voytas_k
  • LokalizacjaNamysłów

Witam. Przymierzam się do wymiany karty na 3080TI. Które modele i producentów polecacie? Gram na trzech monitorach w full HD każdy ale chciałbym przesiąść się na WQHD 144 Hz.

Wysłane z mojego SM-G780G przy użyciu Tapatalka

rauf

rauf
  • Discord:rauf#2248
  • STEAM ID:rauf00
  • Origin ID:rauf00
  • Xbox Live:rauf00
  • PSN id:rauf00
  • Social Club:rauf00
  • Lokalizacjagłęboka wieś

Cześć, każdy z wysokim power limitem, czyli powyżej średniej półki danego producenta. Dobrym wskazaniem będą 3 złącza 12V, ale nie jest to decydujące, trzeba szukać dokładnej specyfikacji. Karty tej klasy wymagają solidnego zasilania powyżej 400W a najlepiej i 420-450W. Najmocniejsze wciąż chłodzone powietrzem, czyli nie mówie i Kingpinach i innych wynalazkach, mają sekcje na 480-500W: Strix, Suprim X itd. 

Takie 3080Ti jest bardzo zbliżone osiągami do mocnego 3090 i kręcą się stale powyżej 2000MHz, zależnie od ustawień chłodzenia 2100-2200MHz.

Natomiast "tanie" 3080Ti z anemicznym PL, nie mają szans trzymać taktów i z braku papu latają na 1800MHz a czasem i mniej po rozgrzaniu, co jest dosłownie przykrym doświadczeniem. Niedożywione 3080Ti efektywnie dają fps niedużo wyższy od dobrych zwykłych 3080.

Podsumowując, wszystkim chętnym powtarzam 3080Ti do gier tylko w tłustej wersji (to samo tyczy się 3090), inaczej kompletnie nie ma sensu i lepiej wziąć mocną 3080 - taniej a podobna wydajność.

Powyższe dotyczy właściwie wszystkich kart serii Ampere, ale pisze o 3080/90 i Ti bo z nimi miałem głównie do czynienia.

Przykład 1 z własnego doświadczenia procesory to 12700K, zestawy już po OC i wszelkich ustawieniach.

RTX 3080 10GB ze średniej półki vs 3080Ti ze średniej półki

By zobaczyć linki musisz się Zalogować lub Zarejestrować

W obu testach Graphics nieznaczna przewaga dla 3080Ti, średnio 5,9% czyli dużo poniżej oczekiwań. Kwestia też, że ten test trwa niecałą minutę i o ile 3080 utrzyma taktowanie ok. 1970-2050MHz w grach przez godzinę o tyle niedożywiony 3080Ti nie ma na to szans i po 2-3min taktowania lecą poniżej 1900Mhz i niżej.

Przykład 2 na Intelu i AMD

RTX 3080 12GB z wyższej półki vs 3080Ti ze średniej

By zobaczyć linki musisz się Zalogować lub Zarejestrować

W obu pomiarach Graphics wygrywa 3080, żeby oddać uczciwości karta jest zwodowana i ma łatwiej utrzymać taktowania i temperatury, ale nawet na powietrzu niech będzie że straci te 5% przewagi i zrówna się z 3080Ti , co jest lekko zawstydzające przy tej różnicy cenowej.

Karty 3080Ti bez mocnego power limitu nadają się tylko do zadań pracowych a nie do gier, ale z racji 24GB VRAMu w RTX 3090 i tak lepiej celować wtedy w 3090. 

Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.

Rig

PC

38700337265_4a399a161c_o.jpg moje zaufane źródło testów sprzętu i technologii 
Guest uzupełnij swój profil i podziel się ustawieniami z innymi!
Jak wołać użytkownika i cytować fragmenty
Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

m@rcinpl

m@rcinpl

Entuzjasta

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 504 postów
  • LokalizacjaRumia
A ja się dołączę do debaty...Rauf jak tak Twój Tuf?

Bo kupiłem Tufa 3080 oc i zastanawiam się czy pchać się fullcover czy dużo nie zyskam przy powiedzmy 45 stopniach ?

Na powietrzu mam max 62 stopnie i takty utrzymują się w granicy 1950 MHz.

Użytkownik m@rcinpl edytował ten post 17 czerwiec 2022 15:16

PC
Rig

rauf

rauf

TUF to taki idealny średniak, bardzo dobre chłodzenie, niewyżyłowany PL na 380W, jak wodować to raczej mocniejsze wersje myślę. 
Chociaż nie raz sam zakładałem blok, bo po prostu lubię cisze i szemrzący układ w tle a nie startujący helikopter co większe obciążenie GPU. Ciecz to też konkretne obniżenie temp pozostałych elementów, szczególnie pamięci i VRM, jak masz OC to czasem robi to różnice.

Także dla kultury pracy to tak, dla wyższych osiągów mocniejsza karta @m@rcinpl,

Rig

PC

Na priv pytaj mnie tylko o sprawy administracyjne! Od pytań intymnych i sprzętowych mamy forum ;)

Glaniu

Glaniu

Entuzjasta

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaKraków

Hej

Ja myslalem , ze nie ma znaczenia ktora 3080ti , a tu sie okazuje ze jednak nie :-)

@Rauf czy w takim wypadku moglbys cos polecic z 3080 ti i ewentualnie 3080?

Pozdro

rauf

rauf

Jest duży wybór i wahania cen, więc trudno wskazać konkretny model, jak zawsze warto polować na topkę czyli Asus Strix, MSI Suprim X. Jeśli  EVGA FTW3 to ze świadomością, że wymaga używania softu Precision X zamiast MSI Afterburner do kontroli wentyli i OC.

Gigabyte odradzam, za dużo awarii i problemów konstrukcyjnych widziałem, ale jak na gwarancji można zaryzykować Aorusa. 

Pozostałe modele 3080 Ti z racji na słabe zasilanie jak powyżej było

3080Ti do gier tylko w tłustej wersji (to samo tyczy się 3090), inaczej kompletnie nie ma sensu i lepiej wziąć mocną 3080 - taniej a podobna wydajność.

W 3080 jest większy wybór, bo średnia półka nie jest tak obcięta jak w serii Ti, ale założenia podobne: Asus, MSI, EVGA dopiero na końcu Gigabyte i tańsze brandy Zotac, Palit, Inno, KFA2. Im mocniejsza sekcja i power limit tym lepsza wydajność. 

PS szukając karty z myślą o przyszłym wodowaniu, trzeba mieć na uwadze, że największa oferta bloków pasuje do referencyjnych PCB, mniejsza część do tych najlepszych jak Strix czy Suprim a do średniaków gdzie pakowane są zwykle customowe PCB bloków może nie być w ogóle.

Rig

PC

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych