Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Witaj na SIMRACE.PL
Fajnie, że do nas trafiłeś. Żeby zobaczyć wszystkie treści musisz posiadać konto.
ZALOGUJ ZAŁÓŻ KONTO
* * * * *

Dakar 2015 - zapowiedź rajdu


4 stycznia w Buenos Aires wystartuje 37 edycja legendarnego Rajdu Dakar. Organizatorzy nadal nie zamierzają zmieniać lokalizacji bazowej rajdu, więc ponownie odwiedzimy Amerykę Południową. Zawodnicy będą mieli do przejechania blisko 10 tyś. km i odwiedzą Agrentynę, Chile i Boliwię.
Dakar 2015

4 stycznia w Buenos Aires wystartuje 37 edycja legendarnego Rajdu Dakar. Organizatorzy nadal nie zamierzają zmieniać lokalizacji bazowej rajdu, więc ponownie odwiedzimy Amerykę Południową. Zawodnicy będą mieli do przejechania blisko 10 tyś. km i odwiedzą Agrentynę, Chile i Boliwię. Organizatorzy na specjalnej konferecji prasowej przedstwili plany rajdu i zapewnili, że tym razem będzie jeszcze trudniej niż w zeszłorocznej edycji gdzie ponad połowa załóg nie ukończyła rajdu. Nowością będzie etap maratoński dla samochodów oraz dwa takie etapy dla motocykli i quadów. Już 2 etap będzie miał ponad 500 km. długości!. Rajd zakończy się po 14 wyczerpujących etapach, 17 stycznia w Buenos Aires. Łącznie motocykliści pokonają 9295 kilometrów (OS-y 4752km), a samochody 9111 kilometrów (OS-y 4578km). Do zawodów zgłoszonych zostało 414 pojazdów (665 zawodników) w kategorii samochodów (140), motocykli (164), quadów (46) i ciężarówek (64). Całość stawki to 53 narodowości, z których najliczniejszą grupą tradycyjnie już będą Francuzi.

W tym roku będziemy mieli okazję kibicować aż 16 polskim zawodnikom. W samochodach zobaczymy 4 załogi: nr. 307 to Mini All4Racing „Hołka” od fabrycznego zespołu X-Raid, nr. 311 to załoga Toyoty Hilux Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora. Z nr. 318 pojedzie Małysz w Buggy SMG z pilotem Rafałem Martonem a z nr. 368 Piotr Beaupre z Jackiem Lisieckim w BMW. Kategorię motocykli reprezentować będą: nr. 8 Jakub Przygoński, oraz debiutanci: nr. 36 Jakub Piątek, nr. 70 Paweł Stasiaczek, nr. 80 Michał Hernik, nr. 147 Maciej Berdysz. Na quadzie pojedzie z nr. 251 Rafał Sonik a klasę ciężarówek reprezentować będzie załoga z nr. 539 Jarosław Kazberuk i Robin Szustkowski w Tatrze. Nie zabraknie także Dariusza Rodewalda w Iveco Gerarda de Rooya (501). Niestety na listach zabrakło ucznia Krzysztofa Hołowczyca – Martina Kaczmarskiego, któremu w starcie przeszkodziła kontuzja kręgosłupa. Nie pojadą również Grzegorz Baran i Paweł Grot z pomarańczowego Mana.

Co ciekawego czeka w tym roku na Dakarze?

- Mini vs Peugeot. Bez wątpienia jednaą z najciekawiej zapowiadających się, bezpośrednich rywalizacji podczas zbliżającego się Rajdu Dakar będzie ta pomiędzy dominującym w ostatnich latach Mini All4Racing oraz zupełnie nowym, wciąż tajemniczym projektem Peugeota – DKR 2008. W gronie faworytów wymienia się właśnie kierowców z tych dwóch teamow czyli: Nani Roma, Nasser Al-Attiyah, Stephan Peterhansel, Carlos Sainz czy jadący w Toyocie Giniel De Villiers. Uroku rywalizacji jak co roku doda zapewne Hummer Robiego Godona. A my jak zwykle liczymy na dobrą postawę Krzysztofa Hołowczyca, który chyba jako jedymy z naszych może nawiązać walkę z czołówka w swoim Mini.

- KTM vs Honda a może Yamaha? Głównym faworytem rajdu jest broniący tytułu Marc Coma (KTM) a jego głównym rywalem wydaje się być Joan Barreda (Honda). My liczymy na dobry wyniki Jakuba Przygońskiego, który w zeszłym roku ukończył zawody na 6 pozycji.

- Quady: W tym roku na trasie Dakru nie zobaczymy braci Patronelli. Głównymi faworytami rajdu będą zatem Chilijczyk Ignacio Casale oraz jadący z nr. 251 Rafał Sonik. W tym roku aby dostać bilet wstępu na rajd należało wykazać się doświadczeniem w innych rajdach terenowych.

- Kolejny rok Orlen Team i kolejne zmiany. Dla Adam Małysza będzie to 4 start. Tym razem dostał od teamu nowy samochód SMG Buggy! Nowy debiutant w składzie to Jakub Piątek (ojciec również się ścigał na Dakarze), który w sezonie 2014 wywalczyl Mistrzostwo Swiata Rajdów Cross Country FIM w klasie junior.
- Elektryczne Buggy! Hiszpan Albert Bosh zamierza przejechać cały rajd bez tankowania kropli ropy. Będzie to dla niego ósmy start (pięć ukończonych).
- Mam duże doświadczenie startów w Dakarze i chcę udowodnić, że motorsport i dbałość o środowisko naturalne, to nie są dwie zupełnie rozbieżne kwestie – powiedział Albert Bosh.
Buggy Bosha waży 2,3 tony i zostało wyposażone w silnik o mocy 225 KW.

Jak co roku na forum będzie można śledzić poczynania naszych w Dakarze.

1 Komentarze

Ciekawie się zapowiada, szczególnie 2 dni jazdy bez napraw. Mamy paru głodnych sukcesów i doświadczonych już zawodników, będą pudła?