Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Witaj na SIMRACE.PL
Fajnie, że do nas trafiłeś. Żeby zobaczyć wszystkie treści musisz posiadać konto.
ZALOGUJ ZAŁÓŻ KONTO
* * * * *

Już 6 stycznia startuje 40 edycja Rajdu Dakar!


Co roku śledzimy ten wyjątkowy rajd terenowy, który jak każdy zapewne zna ma bagatą motoryzacyjną tradycję. W tym roku odbędzie się jubileuszowa 40 edycja, która będzie jednocześnie dzisiątą rozgrywaną na kontynencie Ameryki Półudniowej.
Choć ostatnie lata to raczej udadek tej serii niż emocje na jakie liczyliśmy. A sam rajd zapewne ze względów bezpieczeństwa bardziej przypomina odcinki jakie znamy z WRC niż ekstremalne wyzwania dla samochodów terenowcyh. To mimo wszystko należy postawić pytanie czy w tym roku będzie inaczej?
Organizatorzy odeszlo nieco do sztywnego terminu startu w nowy rok tak więc start imprezy, której miejscem będzie miejscowość Lima w Peru zapowiedziano na 6 stycznia. Zaznaczmy, że Dakar ostatni raz witał Peru 5 lat temu. Kolejnym krajem na trasie bedzie Boliwia a finał w Argentynie. W sumie będzie do przejechania 14 odccinków specjalnych o łącznej długości niespełna 9 tyś km. Z czego jak zapowiedziano 7 etapów prowadzi 100% drogami terenowymi lub przez wydmy. Zaplanowano 1 odcinkem maratoński dla wszystkich kategorii oraz 1 dodatkowy dla motocykli i quadów. Przed 5 dni trasy będą przebiegały na wysokościach ponad 3 tyś metrów. Pełną trasę z rozpisanym każdym etapem znajdziecie na stronie www.dakar.com/en/overall-route

Dołączona grafika

W tym roku zgłoszonych zostało 396 załóg (strona organizatora). Niestety Polskich barw będzie broniło zaledwie kilka nazwisk a dokładniej siedem.

Poniżej podział na kategorie w której nowością jest oficjalnie klasa SxS a więc samochody jednomiejscowe.
 • motocykle / 167
  Maciej Giezma( 58), Paweł Stasiaczek (78), Jakub Piatek (92), Maciej Bierysz (93)
 • quady / 54
  Rafał Sonik (243), Kamil Wiśniewski (257)
 • samochidy / 110
  Jakub Przygoński / Tom Colsoul (312)
 • SxS (Side by Side) / 11
 • ciężarówki / 54
Niestety jest również kilka złych wieści. Choćby odejście Gerard de Rooya z Dakaru do jakże coraz prężniejszej konkurencji jaką jest Africa Eco race (był on bez wątpienia głównym konkurentem dla Kamazów) czy potwierdzenie iż dla Peugota będzie to ostatni rajd. Decyzja zapewne spowodowana brakiem konkurencji zespołow fabrycznych oraz zmianami przepisów FIA, króre zdecydowały aby samochody typu buggy były mniej konkurencyjne i docelowo przeznaczone dla tzw. ekip budżetowych (amatorskich).

Wyniki, dyskusję oraz podsumowanie jak co roku szukajcie również na forum.

2 Komentarze

Nie specjalnie przepadam za dakarem, ale mam nadzieję że pojawi się kilka ciekawych klipów wideo jak co roku :P

jakieś podsumowanie tej edycji się szykuje? przepadła mi przez ferie i niewiele wyłapalem, ponoć wyjątkowo udany rajd (jak na Amerykę Południową)