Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Witaj na SIMRACE.PL
Fajnie, że do nas trafiłeś. Żeby zobaczyć wszystkie treści musisz posiadać konto.
ZALOGUJ ZAŁÓŻ KONTO
- - - - -

Czar zabawek Hot Wheels!


Mini samochodziki Hot Wheels podobnie jak Matchboxy znamy chyba wszyscy. Ale czy znacie jej historię? Jak zdominowała rynek i pokonała konkurencję? Jakie rekordy Guinnessa mają na swoim koncie? Zapraszam :kawa:
Pomysłodawcą dobrze wszystkim znanych mini autek Hot Wheels był Elliot Handler (zmarł w 2011 roku w wieku 95 lat.). Pierwsze modele zadebiutowały na amerykańskim rynku w 1968 roku. Była to kolekcja 16 samochodzików aktualnie nazywana przez kolekcjonerów "Sweet 16". W tym czasie na rynku dominowały brytyjskie firmy. Matchbox (czyli "pudełko zapałek") czy Lensey. Autka były jak na tamte czasy pięknie wykonane z działającym zawieszeniem czy oryginalnym malowaniem, które pozostało do dzisiaj.

Hot Wheels-y już po dwóch latach od wejścia zdominowały rynek. W 1997 firma Mattel (właściciel Hot Wheels) kupiła swojego największego rywala firmę Matchbox (wykupili firmę Tyco Toys do którego należał Matchbox). Hot Wheels posiada także swój team wyścigowy i kaskaderski.

Aktualnie Hot Wheels-y budowane i projektowane są na licecji Ford Motor Company, General Motors i Chryslera w skali 1:64. Dużo modeli to repliki istniejących, zmodyfikowanych maszyn. Co ciekawe przy niektórych projektach pracowali projektanci prawdziwych pojazdów.

Chociaż Hot Wheels-y były pierwotnie przeznaczone dla dzieci i młodzieży, stały się one popularne wśród dorosłych kolekcjonerów, dla których modele Limited Edition są bardzo wartościowe. Najdroższy model w historii to VW microbus „Beach Bomb” z prototypowej serii z 1969. Jeden z 25 istniejących sprzedano w 2000 roku za skromną sumkę 72 tyś USD! Od 2005 roku firma Mattel z myślą o kolekcjonerach wypuszcza specjalną paczkę autek pod nazwą Hot Wheels Classic umieszczając tam unikatowe modele z wcześniejszych lat produkcji.

Dołączona grafika


Maj 2011 - Na torze Indy 500 Tanner Foust, kierowca zespołu pomarańczowych zjechał po torze z wysokości 10 pięter i poszybował na odległość 101 metrów, bijąc tym samym rekord świata samochodem czterokołowym!Czerwiec 2012 - Podczas X Games Los Angeles 2012 kierowcy Hot Wheels Tanner Foust and Greg Tracy ustanawiają rekord świata, wykonując przejazd na podwójnej, sześciopiętrowej, pionowej pętli.Wrzesień 2012 - Brent Fletcher, kierowca zespołu zielonych, wykonuje nieprawdopodobny korkociąg w ośrodku badawczym Hot Wheels i prowadząc zielony pojazd Buggy ustanawia nowy rekord świata wynoszący 28 metrów!0 Komentarze