Skocz do zawartości

SIMRACE.PL używa cookies. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.Proszę zapoznać się z Polityka prywatności żeby uzyskać więcej informacji. Jeśli wyrażasz zgodę i nie chcesz więcej tej informacji kliknij przycisk po prawej:    Akceptuje używanie cookies
Witaj na SIMRACE.PL
Fajnie, że do nas trafiłeś. Żeby zobaczyć wszystkie treści musisz posiadać konto.
ZALOGUJ ZAŁÓŻ KONTO
* * * * *

To już 40 lat Microsoftu!


4 kwietnia 1975 firmę Microsoft założyli Bill Gates i Paul Alien. Zaczynali od stworzenia interpretera języka programowania BASIC na komputer Altair 8800. Póżniej bo w 1980 próbowali jeszcze z własną odnianą Uniksa (Xenix), ale dopiero MS-DOS przyniósł im silną pozycję na rynku.
Dołączona grafika
Były to komputery klasy IBM PC rok 1981. Kolejnym etapem była nakładka na DOS-a o nazwie Windows 1.0 w 1985 roku a pięć lat pózniej to już wersja 3.0. Równocześnie na rynku pojawił się pierwsze pakiet biurowy MS Office, który jest rozwijany do dzisiaj z podobnym sukcesem co sam Windows. Rok 1993 to wprowadzony na rynek Windows 3.11, który jednocześnie stał się najpopularniejszym graficznym środowiskiem pracy na świecie. Kolejnym przełomowym rokiem w rozwoju firmy to rok 1995 gdy na rynku zadebiutował Windows 95. Był to pierwszy system pozwalający na sensowną pracę kilku programów jednocześnie. Następnie wprowadzono Win98 oraz niespecjalnie udany produkt jakim był Win ME. Na rynku pojawiły się również systemy profesjonalne jak NT czy 2000.


W 2000 roku nastąpiła pierwsza zmiana na stanowisku szefa firmy. Steve Ballmer zastąpił Billa Gatesa ale to Bill miał nadal besporedni wpływ na rozwój firmy. Sytuacja zmieniła się dopiero w połowie 2008 roku. Ballmer wprowadził na rynek pierwszego Xboxa (był to rok 2001) oraz kolejnego w 2005 (X360) oraz One w 2013. Rozwijały się również wersje Windowsa. Vista (2007), Win7 (2009) oraz dobrze nam znane kafelki z Win8 (2012). Niestety dynamiczny rozwój rynku nie pozwolił utrzymać się gigantowi na wszystkich płaszczyznach rynku. Oddając znaczną część Google czy Apple. Postawił na Windowsa CE, który okazał się nieporozumiemiem i nigdy nie zyskał znacznego udziału w rynku.

W lutym 2014 roku nastąpiła druga zmiana szefa firmy. Satya Nadella to podobnie jak Bill Gates jest człowiekiem od techologii, a nie marketingu jak Ballmer. Jak mocno to się odbiło na rynku świadczy aktualna pozycja giganta z Redmond, który ubiegły rok zakończył na 3 miejscu na świecie. Oczywiście jeśli chodzi o wartość rynkową. Jedynie Apple oraz Exxon Mobil uzyskali lepsze wyniki finansowe. Google uplasowało się na 5 miejscu. Czy kolejne lata pozwolą utrzymać tą pozycję? Zależy wszystko jak przyjety zostanie najnowszy produkt MS czyli Windows 10.


Dołączona grafika0 Komentarze